Александар Коц ратни дописник Космолскаје правде који је од почетка рата Русије и Украјине 24.02. 2023 на терену известио је да је руска војска по први пут за нешто више од годину дана рата извела нову употребу тактичких балистичких ракета Искандер М у нападу на украјинске положаје у Запорожју.
Како су руски медији известили руска војска користе се двоструки ракетни удар системом Искандер М како би се појачало уништење украјинских циљева. Поменути напад догодио се 18. новембра 2023. и како наводи тај напад се означава као стратешко померање у вођењу рата у односу на претходни период.
Како наводи Коц у координисаном потезу, две ракете Искандер М су истовремено лансиране, обе су постигле директне поготке на циљану мету. Трећи пројектил који је уследио испаљен је док су се украјинске снаге приближавале месту експлозије, што је резултирало додатним жртвама.
Ови најновији удари показују значајан напредак у оперативним способностима руске војске са ракетним системима Искандер. Раније распоређене у конфигурацијама једне ракете, руске оружане снаге су се сада прилагодиле да лансирају више пројектила одједном, појачавајући њихов утицај, наводи Коц.
Према његовим речима ова промена у тактици је наводно затекла украјинске војнике неспремне, који су били више навикли на нападе појединачним пројектилима. Ова промена не само да означава ескалацију у методама борбе, већ указује и на агресивнији и ефикаснији приступ руске војске.
Суочена са напретком туђих војних технологија, Русија је предузела кораке у изради потпуно новог тактичког ракетног балистичког система. Ограничена међународним уговорима, определила се за домет до 300 км, док западни војни аналитичари тврде – чак 400 км који ће бити способан да пробије сваку противракетну одбрану и буде високо прецизан и на максималном домету.
Тако се рoдио нови ракетни систем под именом 9М723К1 „ Искандер“ који је револуционаран по много чему и значајан систем који нема пандан на Западу.
“Искандер” је произведен у конструкторском бироу КБМ “Коломона”, а првобитна намена му је била замена остарелих балистичких ракета типа „ Скад“ и “Точка У”. Први пут се у јавности појавио далеке 1996. године када се могла видети прва верзија овог новог балистичког оружја.
Спомиње и могућност да се бојева глава модификује на ношење хемијског или нуклеарног наоружања. Ракета у себи носи систем навигације и контроле лета који јој у две фазе – испаљивању и спуштању ка циљу -омогућава измену путање лета какао би ракета успела да избегне противракетне системе. Систем навигације обавља се преко сателита (ГЛОНАСС), а може се обављати и преко радара, ТВ или ИЦ вођења.
Нова верзија “искандер М” са ракетом Р-500 добила је још боље оцене. Реч је о побољшаном систему који за сада није намењен извозу. Усавршавање се односи на нову ракету повећане прецизности од невероватних један метар на полигонским испитивањима. Иако ракета Р-500 има 30 одсто краћи домет нуди високу прецизност и незаустављивост.
Усавршена варијанта “искандер М” биће ослонац у борби против најављеног америчког антиракетног штита. Претпоставка је да би систем “искандер” дејстововао по радарским посторојењима антиракетног штита и онеспособио их за пружање информација о лансирању и путањи лета балистичких ракета «Топољ». “Искандер М” представља ново оружје које ће, како Руси тврде, служити за одвраћање у локалним конфилктима јер је његов домет довољан да погоди било који непријатељски витални циљ у окружењу.Прве испоруке овог система кренуле су 2007. године. Први оперативни батаљон проглашен је 21. јула 2010. године у енклави Калињинград на самој граници са Пољском.
А, онда је дошла та фамозна 2018. и фама око споразума о граничењу ракета средњег домета ИНФ, који су 8. децембра1987. потписали амерички и совјетски председник. Споразум о ликвидацији ракета кратког и средњег домета од 500 до 5.500 километара био је временски неограничен и под строгом контролом. Совјетски Савез је из Европе уклонио и уништио 270 ракета СС-20, сваку са по три бојеве главе домета 5.000 км, 112 пројектила СС-4 домета до 2.000 км, 265 тактичких ракета „луна” и СС-2 21 точка, 265 ракета „скад”, СС-23 и СС-12. Американци су уклонили 108 балистичких ракета „Першинг 2″ домета 1.800 км, 464 крстареће ракете „томахавк” домета 2.500 км и 72 балистичке ракете „першинг И” те 163 пројектила типа „ленс” домета 110 км. У оквиру споразума Горбачов је пристао да се не броје ракете, већ бојеве главе на њима, чиме је изашао у сусрет Американцима. Совјетски генерали су то невољно прихватили. Споразум о елиминацији ракета малог и средњег домета предвиђао је уништење не само активних него и резервних ракета и њихових делова. Али само америчких и руских. Уговор није обухватао пројектиле око 20 земаља, међу којима су Велика Британија, Француска, Кина, Индија, Пакистан, Израел и Северна Кореја, као и Иран, који покушава да конструише ракете средњег домета. Зато је и добио назив „дупла нула”. После 34 године споразум је отишао у заборав. Американци су оптужили Русију да је прекршила договор када су ракете Искандер -К и М замење крстарећим ракетама 9М729 фирме Иноватор, чије развој је завршен 2014, а трестирање 2016. Јануара 2019. ова крстарећа ракета по први пут приказана је пред сраним војним аташеима. На Западу добила је ознаку ССЦ-8.
Факти о ракетном систему Исакндер
ИСКАНДЕР М и ИСКАНДЕР Е
Тежина ракете: око 4 т Домет: 280 км Тежина бојеве главе: 480-700 кг Дужина ракете: 7,3 м Пречник: 0,92 м Број ракета: 2
ИСКАНДЕР К
Тип: крстарећи пројектил Р-500, једностепена ракета Трајекторија лета: 30 км по висини Време између лансирања две ракете: краће од једног минута Домет: 2.500 км Број ракета: 2
ЗАЈЕДНИЧКО ЗА СВЕ ИСКАНДЕРЕ
- станица за припрему лансирања има систем за обраду обавештајних података
- брзо напушта лансирни положај и одлази на други, или се прикрива да би се допунио новим ракетама