Андреј Млакар
Неодстатак ПВО система пре свега западне производње, натезања око испоруке система и ракета, натерали су Украјинце да развију машту и таленат и да искористе вишак ракета ваздух-ваздух Р-73 које су модификоване за лансирање са земље.
Искуства су пронађена широм света па вероватно и наша из грађанског рата (1993-1995) и НАТО агресије (1999) су кумовала, па и јеменских Хута да се њихова искуства узму у употребу.
После качења ракета на беспосадна површинска пловила класе Магура од којих је један пао Русима у руке, сада је на ред дошао лаки преносни ракетни систем Оса NATO номекалтура SA-8 Gecko, који у великим количинама користе и Руси и Украјинци с обзиром да се ради о совјетском ракетном систему.
Уместо ракета 9К33 користи се Р-73 ИЦ вођена ракета ваздух-ваздух.
Овај ракетни систем први пут виђен је на паради 7. новембра 1975. У ешалону појавило се 10 возила са по четири ракете укупно, односно по две са сваке стране. Западњаци су га назавали “Совјетски Роланд”. Ради се о ракетном систему малог домета класе земља ваздух који је монтиран на амфибијско возило. Прве верзије су имале домет 2-9 км по даљини и 50 -5000 м по висини. Модификоване верзије су имале домет по даљини од 1,5 до 10 км и 25-5000 м по висни.
Украјинци су вероватно због великих губитака у авијацији и недостатак западних ПВО система и ракета одлучили да користе шта имају па су тако на овај систем монтирали ракету ваздух-ваздух Р-73 и то по једну са леве и десне стране.
За сада нема информација о поузданости овог система и вероватноћи поготка ИЦ ракетом.Ракета Р-73
Оно што се могло видети у овом представљању било је да су ловци МиГ -29 наоружани ракетама кратког домета Р-73 и то са по две ракете испод сваког крила.
Ова ракета намењена је за уништавање ваздухоплова у блиском маневарском ваздушном боју по дану и ноћи и у свим угловима напада на циљ са предње и задње полусфере у условима противничких електронских дјестава. Са ракетом је могће гађати аеростате, слободен балоне али и беспилотне летелице
Ракета је позната по НАТО кодификацији АА-11 дужине је 2,9 м, пречника 0,17 м, размакрила 0,51, и масе при лансирању 105 кг. Ракета има активни радарски управљач. Ракета има домет 8 км. бојева глава је тежине 7,3 кг Висина лета циља од 0,02 м до 20 км, максимална брзина циља 2.500 км/х.
Prvi put cujem da je u Jugoslaviji bio nekakav gradjanski rat?! Sta cete tek pricati kad prodjemo mi koji smo sve zapamtili?