Andrej Mlakar
Nekolicina članica NATO odlučila je da kao vojnu pomoć Ukrajini pošalje brze jurišne čamce CB-90 za brzo prebacivanje trupa i lake borbene zadatke.
Korak dalje otišla je Holandija koja će kako je navedeno Rečnoj flotili Ukrajine poslati 22 plovila od kojih će kako je navedeno 3 biti brzi jurišni čamci CB-90.
Inače Švedska je nedavno obelodanila da će iz svjih pomorski efektiva Ukrajini donirati 10 brzih napadnih čamaca CB-90 za brzo prebacivanje trupa i lake borbene zadatke.
Iako se nagoveštavalo da će ovi brzi čamci biti donirani ukrajinskoj mornarici, po svemu sudeći plan je za jačanje rečne flotile na Dnjepru.
visegrad24: BREAKING:
— GMan (Ґlenn) ☘️🇬🇧🇺🇦🇺🇸🇵🇱🇮🇱🍊🌻 (@FAB87F) March 2, 2024
The Netherlands announces it’s sending another military aid package to Ukraine.
It will include 22 vessels for Ukraine’s river flotilla on the Dnipro.
3 are CB-90 fast armoured assault boats. Sweden announced they are sending 10… pic.twitter.com/9NbkSC03A6
Ukrajina je inače imala posle raspada Sovjetskog Saveza veoma jaku rečnu flotilu pre svega na Dunavu. Ali sa vremenom ta flotila je počela naglo da opada. Rečpni čamci Ukrajinske imali su topove kalibra 25 mm, mogućnost prebacivanja 20-30 vojnika, borbu protiv kontaktnih i nekontaktnih mina.
Stanje tih brodova je nepoznatno.
Kada je krenuo rat sa Rusijom, generaštam OS Ukrajine ponovo je fomrirao Dnjeparsku rečnu fčlotilu 2022. Zona odgovornosti ove formacije bio je krajnji sever Ukrajine pre svega prestonica Kijev.
Flotila je pre svega bila ustanovljena kao fomracija za odbranu Kijeva sa Dnjepra. ali i kao divizion vojnih čamaca za pružanje. podrške kopnenim snagama u rečnim operativnim oblastima. Formirani divizion je za sada pod komandom Odbrambenih snaga Kijeva za obezbeđenje jedinica koje deluju u blizini Dnjepra. U budućnosti će se na Dnjepru pojaviti flotila rečnih čamaca, koja se sastoji od nekoliko divizija, koje će biti raspoređene u različitim gradovima.
A, upravo donacija nekoliko članica NATO u plovilima će pomoći u tome.
Sva plovila Rečne flotile na Dnjepru
Za sada Dnjeparska flotila Ukrajine koristi artiljerijski oklopni čamac Grjuza -M koji se koristi za patroliranje rekom Dnjepar. Prvo ih je koristila ukrajinska mornarica, a kasnije su prebačeni i na Dnjepar. Čamci su dužine 23 m, visine 4, 8m, a gaz je 1 m. Puni deplasman oklopnog artiljerijskog čamca je 54 tone. Broj čalnova posade je 5 mornara.
Na pramcu i krmi postavljen je borbeni modul BM-5M.01 Katran-M koja je daljinsko upravljana, proizvođača Kuznia na Ribalskomu. Svaka kupola je opremljena sa dva automatska bacača granata kalibra 30 mm.
Naoružanje čamca uključuje i automatski top kalibra 30 mm ZTM-1, mitraljez CT kalibra 7,62 mm i laserski vođeni prenosni protivvazdušni sistemi (MANPADS).Pojačanje rečnoj flotili stiže u vidu CB-90 koji su idealni za patroliranje Dnjeprom jer ovi čamci koji imaju dužinu 15,9 m, širinu 3,9 m imaju kao mali gaz svega 0,8 m što ih čini idealnim plovilima za patroliranje Dnjeprom i brzo prebacivanje trupa. Trup ovih plovila izrađen je od aluminijuma. Posada je tročlana, a od naoružanja koriste se dva teška fiksirana mitraljeza kalibra 12,7 mm na desnom boku