KONGRES ODOBRIO PAKET VOJNE POMOĆI UKRAJINI VREDAN 61 MILIJARDU DOLARA: DA LI KIJEV DOBIJA TAKTIČKE BALISTIČKE RAKETE DOMETA 300 KM?!

Andrej Mlakar

Posle skoro dva meseca blokade američki Kongres je sa 310 glasova ZA i 112 protiv odbrio vojnu pomoć Ukrajini u vrednosti 61 milijardu dolara. Za Izrael u istom paketu glasanja izdvojeno je 24 milijarde dolara.

Ovo je do sada najsveobuhvatniji vojni paket pomoći Kijevu za koji Vašington smatra da treba da doprinese vojnom porazu Rusije i zapravo je ključni za Kijev.

Kako se već sada spekuliše najveći deo novca otići će na taktičke balističke rakete ATACMS dometa 300 km. I u samom izveštaju te radkete se definišu kao rakete dugog dometa, a u naoružanju američke vojske se nalaze upravo ovi projektili.

Već duže vreme pre izglasavanja paketa vojne pomoć spominje se da će Kijevu biti date ove rakete sa kojima bi Kijev mogao da gađa Krimski most i ciljeve u dubini teritorije Rusije iako se zvanični Vašington bar deklarativno tome protivi.

Međutim neki tvrde dase radio raketama dometa 165 km koji su bili isporučeni već Kijevu i sa kojima su gađani ciljevi na Krimu.

Raketa MGM 140 ATACMS ima klasičnu konfiguraciju rakete sa pokretnim repom. Kontorla leta rakete se ostvrauje preko kormila na repu. Kormila su sklopljena u kontejneru, a otvaraju se posle lansiranja. U prednjem delu rakete nalazi se prostor za smeštaj tereta, dok se u zadnjem delu nalazi raketni motor na čvrsto gorivo.

Raketa je duga 3,98m, prečnik tela je 0,61m. Maksimalna težina rakete prilikom lansiranja je 1.670 kg. Sa teretom od 450 kg raketa ima maksimalni odmet od 153 km.

Raketa ATACMS Block I A ako nosi teret od 160 kg ima maksimalni domet od 250 km. Block II nosi teret od 260 km odnoso 13 BAT projektila, a njen je domet je 125 km, verzija Block IIA nosi 6 komada BAT municije.

ATACMS Block I

Razvoj rakete MGM 140 ATACMS Block I završena je u decembru 1989 godine, posle 25 opitnih lansiranja posle čega je raketa ušla u operativnu upotrebu početkom 1991. godine. Raketa je jako brzo bila upotrebljena u operaciji Pustinjska oluja. Tom prilikom iz M 270 ispaljeno je 30 raketa ATACMS Block I na raketne položaje logističke baze.

Ova raketa je uvedena u operativnu upotrebu 1989. godine i namenjena je za uništavanje takozvanih „mekih“ ciljeva na udaljenostima od 25 do 165 km. U grupu tih ciljeva svrstavaju se PVO jedinice, komandna mesta, rakete zemlja-zemlja, zemlja -vazduh i zemlja-more, logisitčke baze, helikopterske baze, štabovi i stajanke. Radi se o polubalističkoj raketi velikih mogućnosti u pogledu reagovanja i namenjena je za dejstva u svim vremenskim uslovima.

Ova raketa nosi 950 APA projektila M-74 (subprojektila za dejstvo po živoj sili i materijalnim sredstvima. Kod ove verzije rakete postoje tri mogućnosti izbijanja subprojektila i mogućnost lansiranja izvan ose. Jedno punjenje lansera ima dve rakete i svaka raketa može da bude ispaljena u razmaku od 20 sekundi na različite ciljeve. Inače kod lakše verzije lansera M-270 poznatog i kao HIMARS H-142 postavlja se samo kontejner sa jednom raketom. Ukrajina trenutno u svom naoružanju ima oba lnasera sa prevagom prema Himarsu.

ATACMS Block I

Je raketa koja dopunjava prvu verziju Blok I i namenjena je za dejstvo po osetljivim ciljevima na daljinama većim od 30 km odnosno 70 do 300 km. Meta ovog projektila su jednice PVO, Komandna mesta, rakete zemlja- zemlja. Takođe radi se o polubalističkoj raketi namenjena za dejstvo u svim vremenskim uslovima sa velikim brzinom reagovanja. Ova raketa nosi 310 ARAM subprojektila M-74 i zadržava visoki stepen efikasnosti na većim daljinama gađanja zahvaljujući ugrađenom sistemu GPS vođenja. Ispaljuje se isto sa lansera M-270 i HIMARS H-142 . Inače lanseri su modifikovani ugradnjom sistema za preciznije određivanje pozicije rakete (Improved Position Determining System- IPDS) i GPS antene. Raketa ima tri mogućnosti ili programa izbacivanja subprojektila i mogućnosti lansiranja izvan ose. Svaka raketa može da se ispali u razmaku od 20 sekundi na različite ciljeve.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *