Ne teritorije koju su Rusi zauzeli od 24. februara 2022. nego teriotriju zvanične Ruske Federacije.
Taj blagoslov dali su: Norveška, Holandija, Danska i Belgija inače članice Koalcije F-16.
Ono što je interesantno da od februara 2022 godine lovačke borbene avione MiG-29 koje u svom naoružanju ima i Ukrajina, dali su Poljska i Slovačka. Ono što je zanimljivo da Poljska koja ima veliki broj lovaca MiG-29 dala je samo 14 od ukupno 26 koliko je imala operativno u svom Ratnom vazduhoplovstvu.
Zemlje koje su donirale borbenu avijaciju Ukrajini:
Lovačka avijacija
Poljska: 14 MiG-29A/UB, Slovačka 13 MiG-29AS/UBS
Jurišna avijacija
Severna Makedonija: 4 SU-25
Školsko-borbeni
1 L-39ZA Albatros Litvanija
Najveći korak učinile su zemlje “Koalcije F-16” koje će Ukrajini donirati svoje borbenei avione. Radi se o letelicama koje su modernizovane bile 1998 na standard AM. Među zemljama koje će donirati svoje F-16 su sledeće:
Belgija: 30 F-16AM/BM; Danska 19 F-16AM/BM; Norveška 22 F-16AM/BM i Holandija 24 F-16AM/BM;
Ono što je interesantno u sredu Švedska je saopštila da će Ukrajini predati dve leteće radarske stanice DRLV ASC 890 koji će služiti kao letelice za rano radarsko otkrivanje, ali i za navođenje doniranih lovaca F-16 na kojima će leteti ukrajinski piloti u napadu na rusku teritoriju ili obaranje ruskih lovaca-bombardera SU-34 FN.
Domet DRLV ASC 890 AVACS aviona kada će leteti u Ukrajini. Ako jedan avion leti na 6.100 metara iznad Vinice, može da vidi do 400 km, od granice sa Poljskom do granice Rusije, mogao bi da vidi Odesu ceo Kijev i skoro sve zapadno od reke Dnjepar.
… bilo bi glupo da ne urade bar jednu kapitalnu akciju sa doniranim avionima.
… malo je problem što ti avioni nemaju veliki akcioni radijus dejstva kao i infrastruktura tj.raspored aerodroma sa kojih bi poletali.
… ne treba previše očekivati, neće biti bitnih promena na operativnom nivou