KAKO JE POTOPLJENA RUSKA RAKETNA KORVETA POSLE OKRŠAJA SA UKRAJINSKIM MORSKIM DRONOVIMA! TAKTIKA VUČIJEG ČOPORA

Noć 31. januar na 1. februar bila je žestoka na poluostrvu Krim, jer je ukrajinska avijacija zajedno sa ratnom mornaricom izvela kombinovani udar, uz naravno pomoć američkih strateških besplotnih letelica i mornaričkih patrolnih aviona koji su leteli na sredini Crnog Mora i uz obalu Rumunije. Rezultat napada je uništena raketna korveta “Ivanovec” Project 1241 Molniya (NATO klasifikacija klasa Tarantul) Crnomorske flote 

Ukrajinska vojna obaveštajna služba GUR odnosno njena 13. grupa za specijalno ratovanje objavila je snimak napada kako je saopšteno tri površinska morska drona -čamca koji su udarili u raketnu korvetu i poslali je na dno.

Sudbina 40 članova posade još nije utvrđena ni poznata.

Ova priča pre potapanja imala je svoj klasični početak najpre se nad Crnim morem pojavila strateška izviđačka bespilotna letelica Northrop Grumman RQ-4B Global Hawk koji je poleteo iz baze Sigonela na Siciliji i preko Italije, Grčke i Bugarske osvanuo nad Crnim morem u operaciji višečasovnog izviđanja.

Iz zone privremenih baza u zalivu Zatoka i oklini Odese krenulo je put Krima nekoliko besposadnih čamaca klase MAGURA V5 (Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus V5) koji su krenuli preko zone Zmijskog ostrva prema zapadnim delovima Krima u pitanju je nevodno bila grupa od 6 dronova.

Od bespilotne letelice RQ-4B Global Hawk koja se nalazila na nekih 70 km južno od Sevastopolja dobili su podatke da se u blizini rta Taharkunt nalazi jedan ruski brod koji je plovio pravcem sever-jug.

Uporedo iz okoline Odese poletelo je i sedam bespilotnih letelica koje su udarili na baze PVO, i ruske vojne aerodrome. Dok je PVO vodila bitku sa dronovima, na moru se desio još jedan okršaj, koji je Ukrajina kasnije i publikovala kako je napadnuta i uništena raketna korveta “Ivanovec”.

Na objavnjenom snimku sudeći prema podacima u napadu je učestvovala tri od četiri- šest dronova od kojih su tri direktno udarilo u ruski brod.

Sistem Vučijeg čopora

Ukrajinske morske bespilotne letelice su najverovatnije po sistemu “Vučijeg čopora” najpre kružile oko same raketne korvete . Na to ukazuje prvi deo snimak manevra oko samog broda, približavanje krmi i sredini broda.

Na drugom delu snimka se vidi šestocevni top AK-630 getling sa raketne korvete za koga sada nema dokaza da je otvaro vatru na morski dron, pa se pretpostalja da je u bliskoj odbrani kripten teški mitraljez KPV kalibra 14,5 mm.

Ono što je interesantno jeste da se na snimku vidi oštećenje oko glavnog mašinskog prostora na brodu na šta ukazuje i zgužvani deo limarije broda. Pretpostavka je bila da je bord bio u režimu plovidbe, kada se jedan dron zakucao u mašinski prostor posle čega je plovilo stalo. Pretpostavka je da je voda bila pordrla u mašinski sprosto što je dovelo do toga da je nestalo struje na brodu, sa čime je faktički brod ostao gluv i slep, a posada prinuđena da vodi blisku vizuelnu borbu u noćnim uslovima zbog čega nije bilo pogodaka drona.

Posle ovoga usledio je pretpostavka dvostruki udar zbog čega je odjeknula i jaka eksplozija koja je snimljena sa jednog od dronova koji je pratio napad na rusku korvetu.

Takođe kako se navodi nije u blizini napadnute krovete bilo i drugih brodova koji bi pritekli u pomoć. S dtuge strane neki koji su analizirali satelitske snimke govore o drugim brodovima i da se napad dogodio u bazi Jezero Dounzlav na Krimu i da su brodovi upali kroz koridor betnski širine 400 m, mada takvih dokaza nema i da se napad dogodio ispred samog ulaza u pomorsku bazu.

Ruska pretpostavka jeste da je masovni napad vazdušnih i pomorskih dronova koji se sve više približavaju i udaljavaju od Krima da se ispita obučenost posada, vreme rekacije i lokacije gde se ruske jednice nalaze.

0 komentara na “KAKO JE POTOPLJENA RUSKA RAKETNA KORVETA POSLE OKRŠAJA SA UKRAJINSKIM MORSKIM DRONOVIMA! TAKTIKA VUČIJEG ČOPORA

  1. Ovaj brod Ivanovec i cela klasa Molnija 1241 su proizvedeni jos davne 1979te (zapoceti cak 1971). Jos uvek u upotrebi 18, a preko 30 penzionisano. Dal je u pitanju mamac ili zaista nemar sam Bog zna….

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *