Ноћ 31. јануар на 1. фебруар била је жестока на полуострву Крим, јер је украјинска авијација заједно са ратном морнарицом извела комбиновани удар, уз наравно помоћ америчких стратешких бесплотних летелица и морнаричких патролних авиона који су летели на средини Црног Мора и уз обалу Румуније. Резултат напада је уништена ракетна корвета “Ивановец” Project 1241 Molniya (НАТО класификација класа Тарантул) Црноморске флоте
Украјинска војна обавештајна служба ГУР односно њена 13. група за специјално ратовање објавила је снимак напада како је саопштено три површинска морска дрона -чамца који су ударили у ракетну корвету и послали је на дно.
Судбина 40 чланова посаде још није утврђена ни позната.
Ова прича пре потапања имала је свој класични почетак најпре се над Црним морем појавила стратешка извиђачка беспилотна летелица Northrop Grumman RQ-4B Global Hawk који је полетео из базе Сигонела на Сицилији и преко Италије, Грчке и Бугарске освануо над Црним морем у операцији вишечасовног извиђања.
Из зоне привремених база у заливу Затока и оклини Одесе кренуло је пут Крима неколико беспосадних чамаца класе MAGURA V5 (Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus V5) који су кренули преко зоне Змијског острва према западним деловима Крима у питању је неводно била група од 6 дронова.
Од беспилотне летелице RQ-4B Global Hawk која се налазила на неких 70 км јужно од Севастопоља добили су податке да се у близини рта Тахаркунт налази један руски брод који је пловио правцем север-југ.
Упоредо из околине Одесе полетело је и седам беспилотних летелица које су ударили на базе ПВО, и руске војне аеродроме. Док је ПВО водила битку са дроновима, на мору се десио још један окршај, који је Украјина касније и публиковала како је нападнута и уништена ракетна корвета “Ивановец”.
На објавњеном снимку судећи према подацима у нападу је учествовала три од четири- шест дронова од којих су три директно ударило у руски брод.Систем Вучијег чопора
Украјинске морске беспилотне летелице су највероватније по систему “Вучијег чопора” најпре кружиле око саме ракетне корвете . На то указује први део снимак маневра око самог брода, приближавање крми и средини брода.
На другом делу снимка се види шестоцевни топ АК-630 гетлинг са ракетне корвете за кога сада нема доказа да је отваро ватру на морски дрон, па се претпостаља да је у блиској одбрани криптен тешки митраљез КПВ калибра 14,5 мм.
Оно што је интересантно јесте да се на снимку види оштећење око главног машинског простора на броду на шта указује и згужвани део лимарије брода. Претпоставка је била да је борд био у режиму пловидбе, када се један дрон закуцао у машински простор после чега је пловило стало. Претпоставка је да је вода била пордрла у машински спросто што је довело до тога да је нестало струје на броду, са чиме је фактички брод остао глув и слеп, а посада принуђена да води блиску визуелну борбу у ноћним условима због чега није било погодака дрона.
После овога уследио је претпоставка двоструки удар због чега је одјекнула и јака експлозија која је снимљена са једног од дронова који је пратио напад на руску корвету.
Такође како се наводи није у близини нападнуте кровете било и других бродова који би притекли у помоћ. С дтуге стране неки који су анализирали сателитске снимке говоре о другим бродовима и да се напад догодио у бази Језеро Доунзлав на Криму и да су бродови упали кроз коридор бетнски ширине 400 м, мада таквих доказа нема и да се напад догодио испред самог улаза у поморску базу.
Руска претпоставка јесте да је масовни напад ваздушних и поморских дронова који се све више приближавају и удаљавају од Крима да се испита обученост посада, време рекације и локације где се руске једнице налазе.
Ovaj brod Ivanovec i cela klasa Molnija 1241 su proizvedeni jos davne 1979te (zapoceti cak 1971). Jos uvek u upotrebi 18, a preko 30 penzionisano. Dal je u pitanju mamac ili zaista nemar sam Bog zna….