Руски десантни брод “Caesar” Kunikov класе Ropucha-I. 14 фебруара напало је одјеном 10 украјинских бродова камиказа. Посада која је користила пушкомитраљезе са запаљивим зрнима се надљудским снагама борила против украјинских беспоаданих пловила, али безуспешно.
Колико су размре нападе биле жестоке говори и руски снимак овог напада и шта се све дешавало на Црном мору, када се ово десантно пловило сукобило са украјинским магурама.
Video version with audio (partially). https://t.co/YwlZyDXOk0 pic.twitter.com/bwipruh7ar
— Capt(N) (@Capt_Navy) March 6, 2024
Оно што је сада познато скро месец дана од тог напада и потонућа овог десантног брода је следеће:
Бора посаде десантног брода и украјинских Магура трајала је 20 минута. У нападу је учествовоало 10 украјинских беспосадних површинских пловила Магура. Од 10 пловила посада је пушкомитраљезима са палубе успела да уништи 4 пловила, али не и шест који су касније докосурили овај руски десантни брод.
Како наводе они који су налаизирали снимак 5 безпосадно половило је ударило крму бесантног брода и тако зауставио пловило да се креће сопственим погоном.
После удара 5 пловила 6, 7, 8 и 9 неизменично су се залетала и дарцем од брод активирала експлозив.
Највише удара је било на леви бок и на средини десантног брода, ближе крми како би се у трупу створила рупа која ће нарушти стабилност пловила на мору и изазвати превртање десантног брода, због продора велике количине морске воде унутар трупа.
Девето пловило је делимично ушло у већ направљену рупу у трупу коју је направио претходно пловилои детонацијом и онда такође активирао експлозив у унутрашњости брода.
Планери су одлично проценили напад јер се оно што су испланирали и догодило, брод се нагнуо на леву страну пре потонућа.Од момента сукоба посаде десантног брода са украјинским дроновима прошло је 20 минута и још 20 је прошло док брод није потпонуо у морске дубине.
Посада је напустила брод у чамцима за спасавање. Погинулих и повређених у овом нападу није било.
Како наводе руски извори посада брода је евакуисала сву поверљиву документацију и војну опрему.
Оно што је интересантно у погледу тактике употребе украјинских беспосадних пловила јесте да последње 10 аутономно пловило је пратило брод све до потонућа.
Затим уследио је напад на тегљач који је притекао у помоћ посади потопљеног брода, али је уништен ватром из пушкомитраљеза.
Десантни брод Цеасар Куников је био пети десантни брод који је уништен од почетка рата у Украјини.