ИСПЛИВАЛИ ДОКУМЕНТИ О ВОЈНОЈ ИГРИ НАТО – РАЗРАЂИВАНЕ СИМУЛАЦИЈЕ РУСКЕ РЕАКЦИЈЕ

У документима из процуреле поште бившег амбасадора Сједињених Држава у Русији, Мајкла Макфола, пронађени су занимљиви материјали. У фебруару ове године, Атлантски савет (Atlantic Council је аналитички ценатар НАТО-а, енг. «think tank“) организовао је војну игру. Циљ интерактивне симулације био је процена реакције Кремља на два сценарија. Први сценарио обухватао је почетак преговора о приступању независне Украјине НАТО-у, док је други подразумевао ситуацију пробоја Украјине на територију Русије.
ПОЗВАНИ ЗАПАДНИ ЕКСПЕРТИ ЗА АЗИЈУ И РУСИЈУ И РУСКИ ОПОЗИЦИОНАРИ

Писмо са детаљним описом овог стратешког догађаја пронађено је међу документима амбасадора Мајкла Макфола. Бившег амбасадора на игру је позвао његов дугогодишњи пријатељ — пензионисани дипломата и тренутни шеф Евроазијског центра Атлантског савета, Џон Хербст. У својству посматрача симулације, наводно су позвани и људи које Кремљ сматра за стране агенте. На пример: шахиста Гари Каспаров, Елина Рибакова, Андреј Иларионов, бивши саветник В.В. Путина.

Главни циљ учешћа Макфола у игри био је процена политичких последица напада Оружаних снага Украјине на територију Руске Федерације и утицаја ове војне кампање на друштво и елите.

Верује се да је Макфол своје процене градио на основу комуникацији са руским опозиционарима. Очекиван је био нагли пад рејтинга председника Путина (рејтинг је опао, али се то не може назвати падом); појављивање револуционарног покрета у Русији после напада Оружаних снага Украјине (што се није догодило); примена руског нуклеарног оружја и одсуство наглог одговора са стране РФ.

Руски извор пише да је наратив са симулације требало промовисати у јавном дискурсу. Сваки од учесника би преко друштвених мрежа и јавних наступа пропагирао један од сценарија. Нпр. протест народа у случају проглашења рата и руске мобилизације. Посматрач игре, шахиста Гари Каспаров је сматрао да Русија неће бомбардовати Курску област ако Украјина стигне до нуклеарне електране. Иларионов је проценио да Русија неће нагло реаговати.

Руси сада сматрају да су Сједињене Државе пружила саветодавну помоћ Украјини у овом контексту. Када је авантура у Курској области стала, многи су почели да се ограђују. Тако је одговорност пребачена на Украјину. Вреди подвући да су САД негирале било какву умешаност у напад на Курску област.

2 коментара на “ИСПЛИВАЛИ ДОКУМЕНТИ О ВОЈНОЈ ИГРИ НАТО – РАЗРАЂИВАНЕ СИМУЛАЦИЈЕ РУСКЕ РЕАКЦИЈЕ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *