Недостатак адекватних ПВО система који су и даље рак рана украјинске војске САД покушавају да реше уз помоћ партнера да се обезбеди технологија са производњу хибридних ПВО система, односно да се употреби комбинација Запада и Истока.
Наиме, САД одлучиле су да је много јефтиније створити “FrankenSAM hybrid air defense systems”, него набављати, осносно донирати Кијеву сложене западне ПВО системе којих ни за земље које их поседују немају довољно.
Зато је решење нађено криштењем старих совјетских застарелих ПВО система са интеграцијом западне опреме.
Шта је “”FrankenSAM “?
“FrankenSAM” је пројекат који је замишљен као комбинација западних ракета вазудх-ваздух (прилагођених) и земља ваздух за употребу са старих совјетских или руских лансера. Први пут пројекат је био заживео у Чешкој (модификација самоходног ракетног ПВО система 2К12 КУБ), а своје ескпанзију доживео је за време рата у украјини, када је Украјина имала велики број лансера совјетског и руског порекла, али није имала ракета .
Порекло програма датира крајем прошле године, када су украјински званичници затражили од савезника да им помогну у проналажењу пројектила за око 60 лансера и радара ракетног система Бук из совјетске ере који су били у фази мировања у кијевском арсеналу.
Украјинци су уместо тога предложили да се лансери преуреде тако да се користе противваздушне ракете НАТО калибра које су донирале Сједињене Државе.
Као најпогоднији системи за овкаво конвертовање означени су ПВО ласнери средњег домета: ракетни систем КУБ и њогв наследник БУК-М1. Тако су заправо израђене две верзије “FrankenSAM ” пројекта.
Један који комбинује ракетни систем БУК и америчке ракете Sea Sparrow, и друга која комбинује совјетски лансер и америчке ракете Sidewinder које се пакују у херметички затоврене контејнере и монтирају на лансере.
Оба хибридна ПВО система тестирани су били у последњих неколико месеци у Сједињеним Државама и ускоро би требали да буду испоручени Украјини до краја године.