Balistička raketa srednjeg dometa RS-26 Rubezh nije nov projektil nego je postojao i ranije, a Moskva je odlučila da je vreme da se ova raketa ponovo počne da proizvodi
Ukrajinski kanali već intenzivno objavljuju da će Rusija u znak odmazde zbog napada američkim taktičkim balističkim raketama ATACMS i britanskim krstarećim raketama Storm Šedou na Kursku oblast, a narednim danima i nedeljama dalje u dubinu ruske teritorije pa i do same Moskve upotrebiti novo oružje.
Već se otvoreno govori i to na sva zvona sa ukrajinske i pomalo stidljivo sa ruske strane da će biti balistička raketa RS-26 koja je i dalje opitna verzija sa poligona Kapustin Jar na cilj u Ukrajini, najverovatnije na Kijev ili njegovu okolini.
Međutim, kako se navodi ne bi bila raketa koja ima nukelarnu, već konvencionalnu bojevu glavu.
Balistička raketa srednjeg dometa RS-26 Rubezh nije nov projektil nego je postojao i ranije, a Moskva je odlučila da je vreme da se ova raketa ponovo počne da proizvodi.
Mnogi navode da je RS-26 Rubezh reinkarnacija RSD-10 Pioner koji ima domet 6.000 km. Ruski zvaničnici navode da RS-26 je baziran na interkontinentalnoj balističkoj raketi Jars, ali je njen operativni domet ograničen na 6.000 km. Iako je uspešno prošao sve testove, RS-26 Rubezh je uklonjen iz programa razvoja naoružanja 2018–2027, a razlog je bio nepoznat.
RS-26 Rubezh je interkontinentalna balistička raketa (ICBM) na čvrsto gorivo. Iako je klasifikovan kao ICBM prema novom Ugovoru START, RS-26 je testiran sa većim teretom na dometima ispod 5.500 km.
Razvoj RS-26 Rubezh započeo je 2008. godine Moskovski institut za toplotehniku. Navodno je zasnovan na RS-24 Yars ICBM iako je Rusija priznala da RS-26 ima manje stepeni (dva umesto tri) i manji domet u poređenju sa RS-24 Yars
Prvo probno lansiranje RS-26, koje se završilo neuspehom, dogodilo se 28. septembra 2011. na kosmodromu Pleseck. Projektil je skrenuo sa kursa i srušio se osam kilometara od mesta lansiranja.
❗️Ukrainian monitor channels say that, POSSIBLY, Russians are preparing to launch the RS-26 from Kapustin (Astrakhan) in an experimental version.
— MAKS 24 🇺🇦👀 (@Maks_NAFO_FELLA) November 20, 2024
▪️Range is up to 6,000 km.
▪️Accuracy – 150 m.
▪️Starting weight – 50 tons.
▪️The weight of the warhead is 1.2 tons. pic.twitter.com/UZjs9VHPvQ
U maju 2012, drugi test je navodno bio uspešan. Raketa je prešla 5.800 km sa jednom, bojevom glavom. Kao rezultat ovog testa, RS-26 je klasifikovan kao ICBM prema novom Ugovoru START, koji nastoji da ograniči i smanji broj strateškog naoružanja između Sjedinjenih Država i Rusije.
Sledeći test u oktobru 2012, projektil je, preleteo 2.000 km sa većim teretom od poligona Kapustin Jar do Sari Šagana (koji se nalazi u južnom Kazahstanu). Svi testovi su od tada vršeni na srednje udaljenosti (između 1.000 i 3.000 km). Ovo je pokrenulo pitanja u vezi sa poštovanjem Rusije prema INF Ugovora, koji zabranjuje raspoređivanje raketa dometa između 500-5.500 kilometara.
RS-26 Rubezh je mobilna ICBM raketa na čvrsto gorivo. Procenjuje se da je dugačka 12 m i prečnik 1,8 m. Navodno je baziran na RS-24 Yars ICBM ali je i po dimenzijama sličan SLBM Bulava-30. Teška je 36.000 kg i nosi bojevu glavu od 800 kg. Trenutno je nejasno da li RS-26 Rubezh nosi jednu bojevu glavu ili više MIRV nezavisno usmerenih nuklearnih bojenih glava. Rusija je testirala raketu sa obe konfiguracije nosivosti 2013. godine.
Taktičko tehnički podaciOznaka RS-26 Rubezh
Zemlja porekla: Rusija
Alternativna imena: SS-X-31, Frontier, Avangard, Yars-M, KY-26
Namena: Interkontinentalna balistička raketa (ICBM) / Balistička raketa srednjeg dometa (IRBM)
Dimenzije: dužina 12 m, prečnik 1,8
Težina rakete prilikom lansiranja 36.000 kg
Bojeva glava: 800 kg
Nuklearna: jedna ili MIRV
Pogon: čvrsto gorivo
Domet: 2000 do 5.500 m
Rubež bi bio isplativ samo ukoliko bi se koristio protiv veoma važnih objekata. Koristiti ih u Ukrajini čista je glupost. Rubežom će se gađati, ako se uopšte bude koristio, ciljevi poput Devosela, Ramšajna i sličnih veoma važnih ciljeva. Treba znati da Rubež košta Boga oca novaca a da bi njegov uticaj na cilj, (s obzirom da nosi 1200 kilograma eksplozivnu bojevu glavu) ukoliko bude nosio klasičnu nenuklearnu bojevu glavu, bio ravan ili nešto jači od jednoe glajder bombe od 1000 kilograma. Uporedite cijene jedne i druge i lako će vam biti da donesete odgovarajuće zaključke. Jedn rubdž rakete košta više od 500 glajder bombi a efekat na cilj je isti…
👍🏻