CHALLENGER II, БРИТАНСКИ ТЕНК, УНИШТЕН У КУРСКОЈ ОБЛАСТИ

Challenger II (Челенџер 2), британски главни тенк, уништен у Курској области. Поред читаве палете уништених тенкова, оклопних возила и ПВО система, Руси придодали још један озбиљан скалп. Британија је Украјини испоручила 14 јединица овог типа.

Оружане снаге Украјине су дуго припремале снаге са којима би могли да изненаде Русе. Премда је на свим фронтовима Донбаса ситуација по украјинске браниоце критична, прикупљене резерве су упућене на нови фронт у Курској области. Поред борбеног возила Stryker (Страјкер), које је требало да постане звезда муњевитог продора ОСУ, а постало је звезда чеченског Тик-тока, Украјинци су на Курск бацили широку лепезу иностраних комада технике. Већ је 10-ак возила овог типа заробљено и уништено. Сада Руси долазе и до једног капиталног улова, у питању је тенк Challenger II.

ОД STRYKER-A ПРЕКО КАНАДСКОГ SENATOR-A, ИТАЛИЈАНСКОГ SHIELD-A, ДО БРИТАНСКОГ CHALLENGERA-A

Challenger II је британски главни тенк трећег поколења. Челенџер је још почетком 2023. помпезно испоручен Украјини. Укупно 14 комада. Сви су очекивали његову премијеру на овом ратишту, узимајући да се ради о толико хваљеном комаду британске тенковске технологије. Ипак, након једног потврђеног губитка на југу Украјине, тенк као да мистеризоно нестаје. Првоејавале су разне теорије, најчешће је – да терен у Украјини не одговара најбоље британској грдосији. Међутим, напад на Курску област је изгледа била нова прилика за овај тенк.

Украјинци су у јуриш на Курск кренули са лакшим точкашима, користећи њихову мобилност као главну предност. Није прошло дуго, а друштвене мреже су биле преплављене снимцима уништене и заробљене технике. Видели смо ту и италијански Шилд (MLS SHIELD 4×4), канадски Сенатор (Roshel Senator), већ поменути Страјкер. Тенкови су имали задатак да након брзог продора лаких возила заузму достигнуте позиције и ојачају положај. Вероватно је такав план био предвиђен и за Челенџера 2. Гро украјинског тешког оклопа је “уловљен” руском БПЛ “Ланцет”. То је био случај и са британским тенком. Уколико се потврди да је ово заиста био Челенџера 2, то би био други потврђени губитак овог тенка из редова ОСУ. Могуће је да су Украјинци желели да га тестирају у условима који су далеко једноставнији. Упад ОСУ у Русију је изгледао као лагана вожња по добром асфалту, без неких већих физичких баријера. Међутим, после неколико дана све се променило по украјинске снаге у Курској области.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *