Андреј Млакар
Бурна ноћ над истоком Европе била је у петак касно увече и ноћ субота на недељу 26. на 27. април 2024 године.
Почело је нападом дронова камиказа на рафинерије нафте у Краснодарској области, где су одјекивале детонације и чуле се експлозије. Мета напада биле су рафинерије нафте на руској територији.
Убрзо после тога власти у Кијеву над целом територијом Украјине прогласиле су општу ваздушну опасност и грађани су позвани да сиђу у склоништа.
Као небројено пута до сада ракете су испаљене из два правца Каспијског језера стратешки ракетоносци ТУ-95МС из баса Енгељс-2 Саратовска област и Олења -Мурманска област који су лансирали крстареће ракете Х-101 и Х-555. Постоје тврдње да су лансиране ракете Х-69, али за сад нема конкретне потврде.
Из базе Маздок на Кавказу полетели су бомбардери дугог долета Тупољев ТУ-22М3 који су из зоне Црног мора лансирали серију крстарећих ракета Х-22 и Х-32.
Убрзо нападу су се прикључили и МиГ-31К носач хиперзвучних крстарећих ракета Х-47 Кинжал, као и ракетне корвете са крстарећим ракетама Калибр из зоне Новоросијска на истоку Црног мора.
Према првим информацијама хиперзвучним ракетама Кинжал Х-47 погођен је аеродром Староконстантинов у Хмељницкој области који је иначе база јуришника Сухој СУ-24М и МР који су носачи западних крстарећих ракета Storm Shadow/SCALP AG.
Лет хиперзвучних ракета регистрован је у Житомирској и Лавовској области (запад Украјине) због чега је Пољска подигла борбенеу авијацију. Пољским Ф-16 придружиле су се и амерички авиони који су базирани у тој земљи.
Пољско министарство одбране је о томе издало саопштење:” Упозоравамо да су због отпочињања још једног таласа авијацијских напада дугог домета Руске Федерације на објекте који се налазе на територији Украјине, активирани пољски и савезнички авиони, што може довести до повећања нивоа буке, посебно на југу источни део земље . Покренуте су све неопходне процедуре за обезбеђење безбедности нашег ваздушног простора, и континуирано пратимо ситуацију”.
Како јављају руски и украјински извори мета напада био је град Бурштин, где се налази истоимена термоелектрана. Нападнути су и термоелектрана Кривој Рог и други објекти. Експлозије су такође забележене у следећим градовима: Харкову, Дњепропетровску (регистровано неколико експлозија), Кривој Рогу, где је уништена и тамошња термо-електрана.
Осим Житомирске области циљеви су нападанути и у још: Кијевска Тернопољска, Виничка, Хмељничка, Харковска и Полтавска област и у Стријском округу (подземно складиште гаса). У Лавовској области нападнута су и уништена два енергетског блока.
Према украјинским изворима у нападу су погођене четири електране, са чиме је украјински енергетски сектор претрпео још један тежак ударац..