Opšti rat počeo je da besni na društvenim mrežama kako na onim ruskim, tako i na zapadnim, gde sve svi međusobno optužuju, svaljuju krivicu i dokazuju, da je za pad transportnog aviona Iljušin 76 krivac baš Rusija, a ne Ukrajina sa jedne strane i sa druge da je glavni krivac Ukrajina, koja je znala šta avion prevozi -ratne zarobljenike, a ipak ga oborila.
Kako vreme odmiče iako su prikazani snimci olupine koja je izgorela još na nebu pre udara u zemlju, šta se tačno desilo niko ne zna. Svi u sve sumnjaju i počela je opšta trka u dokazivanju šta se desilo.
🇺🇦🇷🇺‼️🚨 Russian plane carrying 80 Ukranian PoWs for exchange was shot down.
RBK: The Il-76 was “shot down by three Patriot or IRIS-T missiles”
It was followed by another Il-76 with 80 Ukrainian Armed Forces prisoners on board, it was turned around, said the head of the Duma… pic.twitter.com/dI5vaf5jKa— Lord Bebo (@MyLordBebo) January 24, 2024
Prvo je počela Ukrajinska Pravda koja je objavila vest da je PVO ukrajine oborila ruski transportni avion Iljušin IL-76. Usledilo je povlačenje teksta, koji je izmenjen, pa i naslova, delimično, ali neke stvari su ostale to je bila prva sumnja.
Ukrajinska pravda inače se pozvala na svoje izvore u Generalštabu Ukrajinske vojske koji su naveli da je srušena letelica u Belgorodu delo ukrajinske vojske i da je avion imao utovarene rakete S-300.
Zatim se oglasilo Ministarstvo odbrane Rusije saopštenjem u kome je potvrdilo pad letelice i stradanje 96 osoba od kojih je 90 bilo ukrajinskih ratnih zarobljenika, koji su trebali da budu razmenjeni u 13 sati po Moskovskom vremenu za ruske zarobljenike i šest članova posade tri pilota i tri čuvara.
Na ovo zapadni simpatizeri Ukrajine počeli su da se obrušavaju smatrajući tu informaciju nelogičnom kako tri čuvara na 90 zarobljenika i da je to jedna od najvećih nelogičnosti.
Druga nelogičnost koja se spominje jeste nedostatak snimaka tela stradalih.
#NewsMap
The shot down RuAF Il-76 indeed crashed around 2 km N-E from where it was hit over Belgorod oblast. However as the aircraft desintegrated after the impact and the cockpit section was blasted off, it is impossible to say in which direct in was heading during the attack. pic.twitter.com/Yi6JZX5rwg— Julian Röpcke🇺🇦 (@JulianRoepcke) January 24, 2024
Čuveni urednik nemačkog Bilda Julijan Ropke zvani i “Džihad Džulijan” koji se sa Ukrajncima kretao od ljubavi do mržnje i nazad i on je krenuo u geoanalizu lokacije gde je avion pao, pa tako saznajemo da se kabina letelice odvojila prilikom pogotka posle čega je letelica odletela u drugom pravcu i pala, navodno je nemoguće utvrditi gde je letelica letela. To bi valjda trebao biti dokaz da ovi u Moskvi lažu da su vozili ratne zarobljenike.
Razlog zašto je ovo spomenuto leži u jednoj inforamciji koja se pojavila na ruskim telegram kanalima, opet suprotno od onoga što tvrdi zvanično Ministarstvo odbrane Rusije.
Na jednoj grupi pojavila se informacija da je oboreni Il-76 pre pada patrolirao Bliskim istokom, i da nije prevozio zarobljenike.
Tu se sad oni pozivaju na profil Fightbomber koji je blizak ruskoj vojnoj avijaciji, ali je preneti post i verziju Ministarstva odbrane Rusije izbrisao. To prema njima ukazuje na informaciju da je oboreni Iljušin 76 kod Belgoroda se vraćao u bazu Čakalovski posle leta zaobilaznog od Sirije, preko istočnog Mediterana, Egipta, Saudijske Arabije, Persijskog zaliva, Irana, Kaspijskog jezera i Kavkaza prema Belgorodu gde je i pao.
U prilog ove tvrdnje Ukrajinci su predočili da se radi o Iljušinu koji nosi oznaku RA-78830 kao i da je prema aplikaciji Flajt radar ovaj avion primećen je iznad Jermenije 23. januara 2024. i da je odleteo prema Iranu, gde je nestao sa ekrana, pretpostavlja se da je transponder možda bio isključen, pa da se pojavio kada je preletao Egipat, a opet nestao sa radarskih ekrana u blizini obale Sirije, a zatim odleteo u Belgorod i pao narednog dana 24. januara.
Proleteo je kroz Egipat (preleteo ga), pre toga kroz Crveno more i 🇮🇷Iran. Nestao je sa radara u blizini 🇸🇾Sirije, a zatim je odleteo u Belgorod.
Kao argument, doduše nepostojeći se navodi da ova letelica sičnom rutom saobraća već nekoliko godina i da je priča o ukrajinskim ratnim zarobljenicima apsurdna, jer ko bi vozio te ratne zarobljenike tako daleko.
Ruski izvori tvrde da je razmena zarobljenika između Rusije i Ukrajine trebalo je da se održi u sredu 24. januara oko 13.00 popodne – na standardnoj lokaciji, u Krasnojaruškom okrugu Belgorodske oblasti. Ukrajinska strana je znala za ovo i pripremila je razmenu.
Zarobljenici ukrajinske vojske uvek su dopremani u region avionom. I u većini slučajeva to je bio Iljušin IL-76, kao i da je Kijev bio prethodno obavešten o ovom letu.
Kako su za RIA Novosti rekli stanovnici belgorodskog sela Jablonovo, u čijoj je blizini pao Il, pre pada čule su se dve eksplozije, u intervalu od oko minut. Predsednik komiteta Državne dume za odbranu
Andrej Kartapolov rekao je na sednici veća da je kijevski režim znao za predstojeću razmenu, ali su uprkos tome na avion ispaljene tri rakete, verovatno iz američkog kompleksa Patriot ili nemačkog IRIS T.Drugi avion sa zarobljenicima, prateći srušeni transportni brod, uspeo je da se okrene, dodao je on. Ukrainska pravda, koja je pisala pozivajući se na izvor da su ukrajinske oružane snage odgovorne za pad Il-76 , izbrisala je ovu poruku nakon što se saznalo o ukrajinskim zatvorenicima u avionu.
… cirkus sa žrtvama.