БОРБЕНО ТРАГАЊЕ И СПАСАВАЊЕ НАД ИСТОЧНОМ УКРАЈИНОМ! ВИДЕО

Андреј Млакар

Руска војска започела је над истоком Украјине интензивне акције борбеног трагања и спасавања пре тачно годину дана.

Број летова се удовстручио како се повећао број налета руских борбених авиона, где је било и обарања.

На почетку рата у Украјини хеликоптери су више кориштени за ивођење десанта и брзо пребцивање трупа, али и за праћење конвоја. Тешки транспортни хеликоптери Mil Mi-26 извели су почетком септембра 2022. године “вертикални маневар” код Купјанска, да би касније хеликоптери добили већу улогу у акцијама борбеног трагања и спасавања.

Управо посаде борбеног трагања и спасавања настављају свој рад. Типови употребљених летелица остали су исти и није ништа мењано осим што су борбени хеликоптери Камов Ка-52 опремљени су системом за самоодбрану L370V52 Vitebsk 52 који се састоји од сензора радарског упозорења Л370-1 и радарског ометача Л370-3.

Пошто су транспортне летелице  Mi-8MTŠ i MTV-5 често на почетку рата биле под ударом украјинске ПВО, али и једница са терена донета је одлука у јесен 2022. године да се јединицама Службе борбеног трагања и спасавања придруже борбени хеликоптери и то прво у верзијама Mi-35, Ka-52 и Mi-28N.

На почетку су превладавале комбинације хеликоптера Mi-8MTŠ у транспортној намени, а у борбеној Ka-52 и Mi-28N или Mi-35 са Mi-28 или са Ka-52. Од тих различитих верзија ипак су остала два проверена ветерана у рату над истоком Украјине Ka-52 и Mi-28N који редовно прате транспортне хеликоптере  Mi-8MTŠ у акцијама трагања и спасавања.

Оно што је интересантно је да на бочним вратима хеликоптера Mi-8MTŠ уместо тешких митраљеза калибра 12,7 мм или пушкомитраљеза стоје аутоматске пушке АК-101, АК-102 са обе стране где стоје митраљеси док пружаоци помоћи у транспортном делу. Пилот, копилот и механичар се налазе у пилотској кабини.

Борбени хеликоптери за време лета најчешће лете у пратњи транспортног Mi-8MTŠ, али понекад летел као претходница у критичним зонама за време ниског лета пре самог приласка месту где се налази оборени пилот.

Иначе и сам Mi-8MTŠ је такође наоружан невођеним ракетним зрнима.

Своју акцију недавно су имали када су над Доњецком спасли обореног пилота руског ловца СУ-24. Интензивно се увек налазе у приправности када руска јуришна авијација на фронту изводи ракетирања и нападе планирајућим бомбама на украјинске позције од Херсона до Харкова.

Иначе Русија мисијама трагања и спасавања почела је релативно касно да посвећује пуну пажњу у хеликоптерским задацима и тек са ратом на пољима Украјине и масовном употребом авијације почело је интезивнија употреба хеликоптера.

Подсетимо, почетком фебруара 2023. руска и белоруска армија извели су на територији Белорусије војну вежбу борбеног трагања и спасавања, где су тада кориштени и борбени авиони носачи хиперзучних ракета МиГ-31К.

Замисао вежбе предвиђао је борбено трагање и извлачење оборених пилота. Осим руских хеликоптера кориштени су и белоруску Ми-8МТВ-5-1 уз подршку борбених хеликоптера Ми-24В који су са неба пружали ваздушну подршку. Закључак војних званичника обе земље био је да је борбена мисија трагања и спасавања прилично тешка за извођење јер је слична условима који постоје у стварној борби.

Оно што је интересантно јесте да су руска и белоруска војска у великој мери последње вежбе које су биле одржане у тој земљи крајем 2022 и почетком 2023 посветилае мисија борбеног трагања и спасавања оборених пилота.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *