BORBENO TRAGANJE I SPASAVANJE NAD ISTOČNOM UKRAJINOM! VIDEO

Andrej Mlakar

Ruska vojska započela je nad istokom Ukrajine intenzivne akcije borbenog traganja i spasavanja pre tačno godinu dana.

Broj letova se udovstručio kako se povećao broj naleta ruskih borbenih aviona, gde je bilo i obaranja.

Na početku rata u Ukrajini helikopteri su više korišteni za ivođenje desanta i brzo prebcivanje trupa, ali i za praćenje konvoja. Teški transportni helikopteri Mil Mi-26 izveli su početkom septembra 2022. godine “vertikalni manevar” kod Kupjanska, da bi kasnije helikopteri dobili veću ulogu u akcijama borbenog traganja i spasavanja.

Upravo posade borbenog traganja i spasavanja nastavljaju svoj rad. Tipovi upotrebljenih letelica ostali su isti i nije ništa menjano osim što su borbeni helikopteri Kamov Ka-52 opremljeni su sistemom za samoodbranu L370V52 Vitebsk 52 koji se sastoji od senzora radarskog upozorenja L370-1 i radarskog ometača L370-3.

Pošto su transportne letelice  Mi-8MTŠ i MTV-5 često na početku rata bile pod udarom ukrajinske PVO, ali i jednica sa terena doneta je odluka u jesen 2022. godine da se jedinicama Službe borbenog traganja i spasavanja pridruže borbeni helikopteri i to prvo u verzijama Mi-35, Ka-52 i Mi-28N.

Na početku su prevladavale kombinacije helikoptera Mi-8MTŠ u transportnoj nameni, a u borbenoj Ka-52 i Mi-28N ili Mi-35 sa Mi-28 ili sa Ka-52. Od tih različitih verzija ipak su ostala dva proverena veterana u ratu nad istokom Ukrajine Ka-52 i Mi-28N koji redovno prate transportne helikoptere  Mi-8MTŠ u akcijama traganja i spasavanja.

Ono što je interesantno je da na bočnim vratima helikoptera Mi-8MTŠ umesto teških mitraljeza kalibra 12,7 mm ili puškomitraljeza stoje automatske puške AK-101, AK-102 sa obe strane gde stoje mitraljesi dok pružaoci pomoći u transportnom delu. Pilot, kopilot i mehaničar se nalaze u pilotskoj kabini.

Borbeni helikopteri za vreme leta najčešće lete u pratnji transportnog Mi-8MTŠ, ali ponekad letel kao prethodnica u kritičnim zonama za vreme niskog leta pre samog prilaska mestu gde se nalazi oboreni pilot.

Inače i sam Mi-8MTŠ je takođe naoružan nevođenim raketnim zrnima.

Svoju akciju nedavno su imali kada su nad Donjeckom spasli oborenog pilota ruskog lovca SU-24. Intenzivno se uvek nalaze u pripravnosti kada ruska jurišna avijacija na frontu izvodi raketiranja i napade planirajućim bombama na ukrajinske pozcije od Hersona do Harkova.

Inače Rusija misijama traganja i spasavanja počela je relativno kasno da posvećuje punu pažnju u helikopterskim zadacima i tek sa ratom na poljima Ukrajine i masovnom upotrebom avijacije počelo je intezivnija upotreba helikoptera.

Podsetimo, početkom februara 2023. ruska i beloruska armija izveli su na teritoriji Belorusije vojnu vežbu borbenog traganja i spasavanja, gde su tada korišteni i borbeni avioni nosači hiperzučnih raketa MiG-31K.

Zamisao vežbe predviđao je borbeno traganje i izvlačenje oborenih pilota. Osim ruskih helikoptera korišteni su i belorusku Mi-8MTV-5-1 uz podršku borbenih helikoptera Mi-24V koji su sa neba pružali vazdušnu podršku. Zaključak vojnih zvaničnika obe zemlje bio je da je borbena misija traganja i spasavanja prilično teška za izvođenje jer je slična uslovima koji postoje u stvarnoj borbi.

Ono što je interesantno jeste da su ruska i beloruska vojska u velikoj meri poslednje vežbe koje su bile održane u toj zemlji krajem 2022 i početkom 2023 posvetilae misija borbenog traganja i spasavanja oborenih pilota.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *