Министарство одбране Естоније објавило је недавно извештај о “Постављању трансаталнске одбране за успех: војна стратегија за победу Украјине и пораз Русије”.
У том извештају пуном наклапања разних врста натовске агитације и пропаганде посебна пажња што је интересантно посвећена је артиљеријским оружјима и артиљеријској муницији.
Тако у том извештају можемо сазнати да Украјина има велику потребу за новим цевима за артиљерију како за вучне тако и за самоходне хаубице са којима би се мењале до сада истрошене цеви. Потреба Кијева износи од 1.500 до 2000 комада цеви на годишњем нивоу, што говори о интензитету масовне употребе артиљеријских система и колико једно оружје јако пребрзо после интензивне употребе испада из борбе.
Оно што је интересантно у том извештају јесте да цена једне такве цеви за вучну или самоходну хаубицу достиже 90.000 евра, иако је та цифра у реалним околностима знатно нижа.
Као разлог за високу цену у том извештају наводи се недостатак таквих расположивих цеви на светском тржишту и недовољна производња, а оно што је доспутно то се пре свега односи на цеви калибра 155 мм по НАТО стандарду које је скоро немогуће наћи или су количине недовољне.
У Естонском извештају извршена је и процена производње артиљеријске муниције у Русији.
У 2023. верује се да ће Русија произвести укупно око 3,5 милиона комада, што је више од три пута више него 2022. А 2024. производња ће, према ауторима, достићи 4,5 милиона комада артиљеријских граната калибра 122 и 152 мм
Поред производње, у извештају се користи и термин „рестаурација“. То обично значи да се неупотребљиве артиљеријске гранате оспособе (замена пуњења, фитиља, пројектила у посебно напуњеном метку; допуна пуњења новим барутом, итд.; замена ракете или бојеве главе ракетног пројектила – учинити један употребљивим од два неисправне и друго у ремонтним заводима
Овај приступ омогућава да се значајан део неупотребљивих залиха старе муниције претвори у потпуно функционалну муницију.
Овакав приступ значајним залихама неупотребљиве муниције практиковао се и практиковао се и у време Совјетског Савеза.