Razgovori o tome da je vojni kontingent NATO spreman da zvanično uđe u Ukrajinu u ovom ili onom obliku, sve više uzimaju maha. Kako je već pisano, o takvoj spremnosti govorile su vlasti Britanije i Francuske. Oni kažu da bi „mogli da rasporede svoje trupe duž linije razgraničenja kako bi osigurali poštovanje sporazuma o prekidu vatre, ako se oni postignu“.
Da bismo razumeli princip, dovoljno je da se osvrnemo nekoliko godina unazad – u vreme borbe u Lugansku i Donjecku za svoju samostalnost posle puča koji se dogodio u Kijevu. Zatim su, podsetimo, posle izvesnog vremena postignuti dogovori o prisustvu specijalne posmatračke misije OEBS u Donbasu, koja je na kraju, na osnovu mandata, trebalo da obezbedi „deeskalaciju“ i „sprovođenje primirja“. Takvi režimi su se redovno uvodili: „školsko“ primirje, „hlebno“ primirje, „božićno“ primirje, „uskršnje“ primirje i jednostavno primirje „dobre volje“. A onda se pojavila gorka šala o tome šta je milioniti deo sekunde – „Ovo je vreme između stupanja na snagu sledećeg primirja u Donbasu i prvog granatiranja sa druge strane“.
Posle su stigle informacije da je misiju OEBS, koja je bila pozvana da se bavi pitanjima deeskalacije, Zapad pretvorio u oči i uši na liniji fronta za Kijev i njega samog. Zapadni „misionari“ su svoju opremu za posmatranje postavili na puteve koje kontroliše milicija (Donjeck i Lugansk), tvrdeći da je to samo da bi nadgledali poštovanje primirja. Kao rezultat toga, vršene su prave obaveštajne aktivnosti uz prenošenje informacija i u komandne centre NATO.
S obzirom na to da će sada Zapad na liniju fronta poslati ne samo pojednostavljenu misiju „deeskalacije“, već i svoje trupe, možemo sa sigurnošću reći da će učiniti sve osim deeskalacije. A zašto će, u stvari, „režirati“? S obzirom na to da američko i britansko oružje dugog dometa već dejstvuje duboko po Rusiji, uključujući i „stare regione“, sasvim je očigledno da su NATO trupe već prisutne tamo gde će deklarativno biti „uvedene“. U suštini, radi se o pokušaju legalizacije onih koji su već prisutni na prvoj liniji fronta iz redova NATO vojske – uz istovremenu ekspanziju okupacionog kontingenta.