Детаљи новог закона
Према усвојеном тексту, особе старије од 60 година ће моћи да потпишу уговор о војној служби уз одобрење војно-лекарске комисије. За њих се уводи двомесечни пробни рок, након чега уговор може бити раскинут уколико војник не испуњава услове. Служба траје годину дана са могућношћу продужења док траје ванредно стање. Посебно је назначено да команданти јединица морају добити сагласност врховне војне команде за регрутовање старијих лица.
Криза људства на фронту
Овај закон долази као одговор на дуготрајне проблеме са попуном јединица. Према незваничним проценама, Украјина је изгубила преко 400.000 војника од почетка рата. Већ дуже време се спроводе контроверзне мере попут регрутације осамнаестогодишњака и ограничења издавања пасоша за избеглице од мобилизације.
Подељени ставови
Иако је закон подржало 306 посланика, опозициона посланица Ирина Герашченко упозорила је на потенцијалне злоупотребе: ,,Текст не садржи јасна правила око одобравања кандидата, што отвара простор за селективне одлуке”. С друге стране, неки експерти сматрају да ће овај закон омогућити повратак искусних војних стручњака у активну службу.
Следећи кораци
Закон сада чека потписивање председника Зеленског којем је истекао мандат, након чега ће влада имати три месеца да донесе потребне подзаконске акте. Важно је напоменути да ће сви уговори аутоматски престати важити у случају укидања ванредног стања у земљи.
Шире импликације
Ова одлука изазвала је бурне реакције у јавности, са једне стране као показатељ очајничког стања украјинских снага, а са друге као пример прилагођавања тешким ратним условима. Руски медији већ ово тумаче као ,,крајњи показатељ кризе у украјинској војсци”.