У ноћи 12. фебруара 2025. године, Оружане снаге Руске Федерације извеле су координисани ракетни удар на неколико кључних енергетских објеката у Украјини. Ова акција представља наставак руске стратегије циљања енергетских капацитета Украјине. Слике које пружа НАСА, а које детектују пожаре, показују тежину удара.
Руске снаге су пре две ноћи извршиле удар по Украјини, наносећи значајну штету инфраструктури која је од виталног значаја за украјинску економију и војну логистику. Русија напада са циљем да се ослаби њена енергетска независност и економски капацитети за одржавање ратних напора. Ракетни удари долазе и као одмазда за реципрочне украјинске нападе.
Највећи и најзначајнији ударац примљен је у Черниговској области, где је руска војска извела прецизни ракетни удар на Гнединцевску фабрику за прераду гаса. Ова фабрика, један од највећих објеката за прераду природног гаса у Украјини, претрпела је велику штету. Напад је изведен између 03:00 и 04:00 ујутро, а сателитске мапе НАСА-е потврдиле су велике пожаре на лицу места.
Фабрика је била кључна за прераду и дистрибуцију природног гаса у Украјини, а њено уништење изазвало је прекид у раду, што ће имати дугорочне последице по енергетску стабилност земље. Овај објекат је био виталан за извоз гаса и снабдевање домаћих потрошача, а његово оштећење значајно ће ограничити украјинске капацитете за прераду и дистрибуцију гаса.
Осим Гнединцевске фабрике, руске снаге су гађале и друге кључне енергетске објекте. Гасно поље Јаровка, једно од најважнијих поља за производњу природног гаса у Украјини, такође је претрпело значајну штету. Ракетни удари су уништили опрему за бушење и складишта. То ће смањити домаћу производњу гаса и приморати Украјину да се више ослања на увоз.Јаблоновско постројење за прераду гаса, јединица задужена за пречишћавање и дистрибуцију гаса, такође је тешко оштећена.
ЕНЕРГЕТСКА ИНФРАСТРУКТУРА КАО ВОЈНИ ЦИЉ
Ови напади су део шире руске стратегије за деградацију енергетске инфраструктуре Украјине. Русија жели да ослаби украјинску енергетску независност, приморавајући је да преусмери ресурсе на обнову оштећених објеката уместо на ратне напоре. Такође, економија Украјине трпи. Ипак, у овом контексту важнија је војска. Енергетски објекти су кључни за војну логистику. Несташице енергије могу ометати кретање трупа.
Енергетска инфраструктура је кључна за функционисање цивилне економије и војних операција. Уништавање ових објеката не само што ће довести до несташица енергије, већ ће и значајно оптеретити украјинске ресурсе за обнову и поправку. Руси оправданост за наставак оваквих дејстава црпи у украјинским ударима по руској инфраструктури исте намене.