Русија је током септембра кренула у контраофанзиву, заузимајући првобитно лево крило украјинског пробоја. Лагано се напредовало и према Суџи, са истока. Ипак, највећи напредак долази прошле недеље. Велике територије падају под руску контролу, а број уништене технике и заробљеника се повећава.
Руска офанзива на простору Курске области бележи значајне успехе, при чему су руске снаге повратиле 519,8 квадратних километара територије које су била под украјинском контролом. Украјина и даље задржава око 559,3 квадратна километра. Дакле за јако кратко време, више од пола територије коју су ОСУ заузеле у Руској Федерацији је већ враћено под руску контролу.
Како Оружане снаге Руске Федерације напредују, тако се наилази на све више комада трофеја. Напад на Курск су предводиле оклопне јединице западног порекла. Чак 40% оклопне технике која је служила у Курску је из западних земаља. Осталих 60% чине модификације совјетске технике. И стара совјетска техника није увек из Украјине, већ из Чешке или Пољске. То огољује још један проблем – зависност ОСУ од иностраних испорука. Један од симбола борбе за Курску област ће дефинитивно бити и купола тенка Челеџнер 2 (Challenger 2). Највероватније се ради о тенку који је погођен лутајућом муницијом “Ланцет”. Купола је пронађена на месту где је тенк погођен. Није позната судбина шасије.
За сада, Оружаним снагама Руске Федерације преостаје да се изборе са преосталом половином заузете Курске област.