PLAN ZA POBEDU: ČLANSTVO U NATO, RAKETE I DOZVOLA ZA NAPAD NA RUSIJU. UKRAJINSKI RESURSI U ZAMENU. (ANALIZA)

Vladimir Zelenski je najzad predstavio svoj “Plan za pobedu” i Ukrajini. Sa ovim planom je prvo putovao po Evropi i Sjedinjenim Državama. Odredbe plana su manje-više poznate od ranije. Zvaničnici iz Vašingtona, koji su se prvi upoznali sa planom, su ga označili kao “listu želja”. Glavna tačka je svakako zahtev da se Ukrajina priključi NATO-u. Ipak, i druge odredbe su naročito kontroverzne jer u dobroj meri oslikavaju strahove zbog kojih je Rusija i započela rat.
5 TAČAKA «PLANA ZA POBEDU»

Prva tačka «Plana za pobedu» se odnosi na poziv Ukrajini da se priključi NATO-u čak i pre kraja rata. Rusija je pre rata tražila garancije da do ovoga neće doći. Nije ih dobila i počeo je rat. Članstvo u NATO je zahtev koji se može posmatrati i kao najviša ponuda u igri cenkanja. Maksimalistički zahtev Kijev vidi kao mogućnost da kao “utešnu nagradu” dobije članstvo u EU.

Druga tačka se tiče nastavka operacija na ruskoj teritoriji i ukidanje ograničenja na napade na teritoriju RF. Kijev predlaže “zajedničko obaranje ruskih aviona sa partnerima, širenje upotrebe ukrajinskih BPL i raketa; pristup obaveštajnim podacima partnera”. Postavlja se pitanje – zar poslednji deo ovog zahtev već nije u realizaciji.

Treća tačka podrazumeva jedan od najvećih strahova Moskve. Zelenski traži raspoređivanje “nenuklearnog strateškog paketa odvraćanja” na teritoriji Ukrajine. Ovaj zahtev je usko povezan sa prvim, koji predlaže članstvo u NATO. On je neprihvatljiv za Moskvu.

Ipak, u 4. tački Ukrajina za uzvrat nudi svoje resurse. Trampa je uvijena u oblandu “ekonomske saradnje”. Tačka govori o “razvoju strateško-ekonomskog potencijala Ukrajine i pojačanje sankcija protiv Rusije. Evropa i SAD mogu započeti izvlačenje i zaštitu ukrajinskih resursa, inače će ih Rusija zaposesti”. Drugim rečima, Evropa i SAD su pozvani da uzmu ukrajinske resurse, inače će ih Rusi oteti.

Peta tačka predlaže “da kontingent SAD u Evropi nakon rata bude zamenjen ukrajinskim vojnicima, koji će koristiti svoje iskustvo za jačanje odbrane NATO-a i Evrope”.

Izuzev 4. i 5 tačke, koje praktično predstavljaju kompenzaciju i način da Amerika i Evropa zarade na patnji Ukrajinaca, oko ostalih tački nema konsenzusa ni u Evropi ni u SAD. Koplja se lome već sada, u vezi davanja dozvole da se oružjem dugog dometa gađa RF. Prva tačka, koja proklamuje ukrajinsko članstvo u NATO-u, je neskrivena geopolitička želja Alijanse, uz uslov da je Ukrajina prošla sve reforme. Tačka treća je povezana sa prvom i predstavlja životno pitanje za Moskvu. Gledajući tačke plana, stiče se utisak da je mir 2025. zaista moguć, ali pod uslovima koje Zelenski ne želi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *