Традиционална улога носача авиона, симбола поморске моћи, доведена је у питање напретком модерног начина ратовања. Британски носачи авиона, HMS Queen Elizabeth и HMS Prince of Wales, често су „потопљени“ у симулацијама ратовања, указујући на њихову рањивост пред савременим претњама. Кроз историју су носачи авиона потапани, али се последњих 80 година више посматрају као средство дисциплиновања инфериорног и мањег противника. Зато не треба да чуди када технолошки напредан противник има способност да се успешно носи са њима.
Улога британских носача авиона HMS Queen Elizabeth и HMS Prince of Wales, чија је изградња коштала 6,2 милијарде фунти, је сада под знаком питања. Кинеске балистичке ракете, назване „убице носача авиона,“ могу прецизно лоцирати и погодити бродове. Британска краљевска морнарица, током симулација, наишла је на озбиљне изазове због напредних кинеских система. Носачи авиона били су често „потопљени,“ показујући рањивост пред новим претњама. Нове противбродске ракете и системи за откривање стварају озбиљне проблеме у одбрани група носача.
Кина је обновила коришћење технологија из доба Хладног рата, укључујући и радар „изван хоризонта“ (Over the Horizon Radar – OTHR). Ови радари могу открити локације непријатељских флота на великим раздаљинама. Други елемент је кинеско оружје. Кина је у свој арсенал укључила DF-17, чувене “убице носача авиона”. Ове ракете одликује велика брзина и прецизност. Затим, способност маневрисања на нижим висинама, што отежава праћење и предвиђање путање. Британија, као некадашња “Краљица мора”, ипак је ту улогу препустила САД. И сама зона Пацифика је америчка интересна зона. Ипак, то не значи да Британија нема намеру да пројектује своју моћ у тим воденим пространствима.Ратне игре указују да Краљевска морнарица мора ревидирати своје тактике. Могућа решења су полагање наде у савезнике у заједничкој одбрани или веће ослањање на своје силе. Генерално, Запад увек патролира у “чопору”, демонстрирајући јединство и делећи терет одбране. Британска штампа је увек предњачила у подсмеху према руском носачу авиона “Адмирал Кузњецов”. Сада је и Британија толики новац уложила у носаче авиона чија перспектива је угрожена. На концу, “Адмирал Кузњецов”, носач авиона праћен “облаком дима”, је свој задатак испунио. Био је присутан у водама Медитерана као средство одвраћања од Сирије. Сада је на ремонту. Русија има потпуно друге задатке са свој носач авиона, али то је нека друга прича. Видећемо како ће се британска морнарица носити са новим изазовима, јер Донгфенг није само проблем Американаца.
kakav divan naslov
…
kakva muzika za rusofilsko putinofilske ushi
…
ovakvi naslovi ih dovode u stanje nirvane
…
ali, da se prisetimo
…
svojevremeno se britanska podmornica podvukla pod neki rasklimatani ruski nosac aviona, valjda jedini koga imaju i bukvalno mu ispod trupa provela nedelju dana
..
snimili su bukvalno sve, cak i upotrebu vodokotlica u wc-ima
…
i onda se polako udaljili
…
rujani pojma nisu imali da ih neko prati, spijunira, snima..
…