БИВШИ ОФИЦИРИ КИРГ ИРАНА ГОВОРЕ ПРОТИВ ИСЛАМСКЕ ВЛАСТИ

Сведочења пружају редак прозор у ломове унутар иранске војске и растуће незадовољство у њеним редовима.

Неколико иранских официра не верује да се Хамас и Хезболах неће опоравити у снази и такође су говорили против режима Исламске Републике Иран у ретком интервјуу за N12 објављеном у суботу.

Џавад, бивши оперативац Корпуса исламске револуционарне гарде (КИРГ), први пут је јавно говорио израелским медијима, откривајући своју прошлу умешаност у сузбијање протеста, регрутовање у екстремистичку милицију Басиј, и поделио детаље о реакцији Исламске Републике Иран на убиство лидера Хамаса у Техерану у јулу прошле године.

Била је то невероватно прецизна обавештајна операција“, рекао је он. „Мосад је тачно знао где је одсео, све до броја собе. То је показало колико је дубоко израелска обавештајна служба продрла у КИРГ”.

Револуционарна гарда је била у потпуном шоку“, додао је он. „Нису дали ни саопштење. Израелска обавештајна служба је веома ефикасна, иако њихове копнене операције и даље имају слабости, према људству КИРГ”.

Убиство Ханије је био само почетак. Неколико месеци касније, елиминисан је и генерални секретар Хезболаха Хасан Насралах. Али највећи ударац је уследио када је режим Башара Асада у Сирији пао, развој који је Џавад описао као поражавајући за Техеран.

КИРГ је изгубио један од својих најјачих фронтова у Сирији“, објаснио је он. „Сада Сирија делује у интересу Израела против Хезболаха. То је био поразан пораз за Иран.”

Он је додао: „Израел је систематски циљао кључне личности. Чак је и Насралах признао да је Хезболах претрпео озбиљан пораз. КИРГ зна да се Хамас и Хезболах можда никада неће у потпуности опоравити, па полажу наде у напредовање операција из Јемена“.

Ја сам шиит, и донедавно су били моји видео снимци на митинзима“, рекао је Џавад. „Али сада видим ствари другачије. Они који Израел називају корумпираним, сами се даве у корупцији.”

Према Џаваду, корупција владе је измакла контроли.

Корупција у Ирану се удвостручила“, рекао је он. “Људи почињу да се буде.

На питање да ли други у КИРГ деле његове сумње, он се присетио инцидента у Техерану.

„Током мисије, један од припадника Револуционарне гарде је у шали рекао „Смрт Палестини“ и сви смо се смејали. Али да је то рекао озбиљно, одмах би га ућуткали.

Бивши присталица режима

Други бивши припадници војске Исламске Републике који су разговарали са N12 је Араш, бивши потпуковник иранских ваздухопловних снага и ветеран специјалних снага, који је делио инсајдерско гледиште о иранској војној структури.

Иранске оружане снаге подељене су између КИРГ, који је лојалан врховном вођи ајатолаху Алију Хамнеију и финансира прокси милиције, и регуларне иранске армије, која се постепено слаби како се ресурси преусмеравају негде другде. Тензије између те две формације су ескалирале, посебно након што су израелски ваздушни напади осакатили иранске системе противваздушне одбране.

Араш је тврдио да неки у регуларној војсци чекају прилику да се окрену против режима.

Ако се догоди још један напад, то би могло да изазове отворени сукоб између КИРГ и војске“, рекао је он. „Иранску војску чине обични људи. Зато су они више разочарани режимом у поређењу са Револуционарном гардом.”

И Џавад и Араш су изразили подршку израелској војној акцији против иранске владајуће елите.

Израел је уклонио системе противваздушне одбране С-300 које је обезбедила Русија. Сада је Ирану остала застарела технологија из иранско-ирачког рата“, признао је Џавад. „Ниједна земља не воли да буде нападнута, али у овом случају, 95 одсто Иранаца је било срећно када је Израел ударио на те локације”. Араш се сложио са Џавадовом изјавом.

Људи желе да Израел оде још даље—да погоди базе КИРГ, уклони команданте Кудс снага—како би људи сами могли да се дигну и збаце режим“, рекао је Араш. „Нетањаху би требало да нареди удар на Хамнеијеву резиденцију. Тада би војска могла да заузме политичке центре и прогласи слободу Ирана“. Џавад је поновио ово осећање.

Израел не скандира „Смрт Ирану“. Некада смо били савезници. Сада се надамо да војна снага Израела може помоћи иранском народу да поврати своју земљу.

Ова сведочења пружају редак прозор у ломове унутар иранске војске и растуће незадовољство међу њеним редовима. Како тензије ескалирају, њихови извештаји сугеришу да би противљење режиму могло бити много дубље него што се чини.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *