Један од разлога: такво примирје би Кремљу омогућило да одржи годишњу параду победе у Другом светском рату без страха од украјинских напада ракетама или дроновима.
Председник Русије Владимир Путин позвао је на тродневно примирје у другој недељи маја. Једнострано проглашена пауза у борбама долази у тренутку када преговори између Украјине и Русије, уз посредовање Сједињених Америчких Држава, постају интензивнији.
Ипак, мало је вероватно да ће Путинов предлог довести до моменталног и трајног прекида борбених дејстава, пошто Русија и даље има стриктне циљеве у вези са Украјином.
Путиново предложено примирје у част Дана победе
Ове недеље Кремљ је објавио да је Путин предложио једнострано, пуно тродневно примирје у борбама — од 8. до 10. маја. Примирје би вероватно обележило 80. годишњицу победе Савезника над нацистичком Немачком у Другом светском рату.
„Као и у случају једностраног 30-часовног васкршњег примирја, ова најава је готово сигурно намењена представљању конструктивног приступа у текућим преговорима, без већих последица по положај Русије на бојишту“, проценила је британска војна обавештајна служба у свом најновијем извештају о рату.
Русија сваке године организује велике свечаности поводом победе Совјетског Савеза у „Великом отаџбинском рату“, како у Русији иначе зову Други светски рат. Централни догађај је војна парада на којој учествују бројне јединице руске армије — прилика да се прикаже најновија домаћа војна техника.
Међутим, ово је први пут у трогодишњем сукобу да Москва нуди пуно примирје на годишњицу.
Председник Украјине Владимир Зеленски позвао је на пуно, тридесетодневно примирје. САД су поновиле тај став.
„Тродневно примирје је апсурд. Председник жели трајно, свеобухватно примирје — на копну, мору, у ваздуху и у погледу инфраструктуре — у трајању од најмање 30 дана, након чега бисмо могли да га продужимо“, изјавио је у уторак у пензији генерал-потпуковник америчке војске Кит Келог, специјални изасланик САД за Украјину.
Две стране су се претходно договориле о кратком примирју за Васкрс у априлу. Међутим, Украјина је осудила Русију због више локалних кршења тог споразума у оквиру 24-часовног рока.
Други разлог за подршку примирју: војна парада
Други разлог због којег Русија жели примирје јесте да би Кремљ могао да одржи годишњу војну параду без страха од украјинских напада дроновима или ракетама.
„Путин такође вероватно жели да смањи ризик да украјински удари утичу на обележавање Дана победе“, навела је британска обавештајна служба. „Од почетка руске инвазије у пуном обиму 2022. године, параде за Дан победе отказане су у више руских градова, углавном у оним који се налазе у близини украјинске границе.“
Са примирјем или без њега, Русија и даље жели Украјину
Упркос Путиновој понуди за примирје, руски званичници и даље инсистирају на максималистичким захтевима у вези са окончањем рата.
„Руски званичници настављају да постављају услове како би у будућности могли да манипулишу било којим примирјем и да у погодном тренутку одустану од било ког договора са Украјином“, навео је вашингтонски Institute for the Study of War у свом недавном извештају.
Иако је прошло три године од почетка рата и руска војска је претрпела скоро милион губитака, Кремљ и даље инсистира да Украјина прихвати њихове првобитне захтеве: смену владе у Кијеву, званично одрицање од суверенитета над Кримом, као и над областима Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон, и разоружање украјинске армије. Украјина, са друге стране, за сада одбија да прихвати било који од тих услова.