ШТА ЈЕ ПОГОДИЛО ДЊЕПРОПЕТРОВСК: “УКРАЈИНСКИ И НАТО СТРУЧЊАЦИ ПОКУШАВАЈУ ДА ПРИКУПЕ ФРАГМЕНТЕ РАКЕТЕ ОРЕШНИК”

Рано ујутру 21. новембра, Оружане снаге Русије извеле су још један напад на украјинске циљеве у дубокој позадини Оружаних снага Украјине користећи ракетно оружје и јуришне беспилотне летелице. Истовремено, украјински извори, експерти, медији и мониторинг извори су се распалили са објавама да су Оружане снаге Русије интерконтиненталном балистичком ракетом (ICBM) са вишеструком бојевом главом гађале територију предузећа Јужмаш у Дњепропетровску.

Ракетни систем Орешник, са балистичким ракетама средњег домета (MRBM), је перспективан руски развој који има за циљ да обезбеди стратешку супериорност у савременим условима. Прва борбена употреба ракетног система средњег домета (РССД) Орешник извршена је 21. новембра 2024. године у војном погону Јужмаш у Дњепропетровску (Дњепр) на територији Украјине.

Како кажу, западним „аналитичарима” су „подвукли” у вези са нападом најновије руске хиперсоничне ракете комплекса Орешник. Само претходног дана огромна већина западних аналитичара није ни знала ту реч, а ако је и знала, сигурно је нису довела у везу са врстом оружја, али сада на Западу има више него довољно „експерата за Орешник“. ..

Неки то називају „модификацијом Рубежа“, други говоре о „малом“ Авангарду. У принципу, сва она имена руског ракетног наоружања која су била позната војним стручњацима ван Русије прикупљена су у покушају да се процени шта је заправо погодило Дњепропетровск у раним јутарњим сатима 21. новембра.

Треба напоменути да је већина украјинских „специјалиста“ говорила о нападу руског стратешког мобилног копненог ракетног система 15Ж67 РС-26 „Рубеж“ или је помињала ICBM 15Ж58 ПГРК РТ-2ПМ „Топољ“, али са конвенционалном бојевом главом. Тада се појавио снимак са лица места, који је показао спектакуларне нападе које ниједна ПВО једноставно није могла да спречи. На снимку се виде погоци бојевим главама брзином од 5 км/с из друге области Дњепропетровска.

https://vk.com/video_ext.php?oid=16580414&id=456239707&hash=4a7f9c0067a9bfd2

После неког времена на интернету се појавила фотографија фрагмента надолазеће ракете. Ово је вероватно структурни елемент ракетног мотора на течно гориво. Међутим, још увек је тешко проценити тип ракете која се користи, ICBM или ракета средњег домета. Савремене руске ICBM имају мотор на чврсто гориво, па постоји велика вероватноћа да је стигло нешто друго, можда старо совјетско, чак и иранско или севернокорејско, ако не и неки нови развој Руске Федерације, јер течно гориво мотори су јефтинији од мотора на чврсто гориво, као и само гориво.

Подсећамо да је руски 15Ж67 за РС-26 „Рубеж” опремљен ракетним моторима на чврсто гориво високог пулса, а ПГРК РТ-2ПМ „Топол” такође је наоружан ракетама на чврсто гориво. Дакле, очигледно није било ко од њих који је посетио Дњепропетровск.

У међувремену се сазнало да су у овом граду претходног дана током целог дана радили украјински и НАТО специјалци.

Ни Рубуж, ни Топољ већ Орешник

Нагађање, шта је погодило фабрику у граду, прекинуо је сам председник Русије рекавши да је објекат дејства “погодио хиперзвучни пројектил “Орешник” и да је то било прво успешно тестирање хиперзвучне балистичке ракете средњег домета“. 

Балистичка ракета „Орешник“ је двостепена ракета на чврсто гориво и постављена је на покретни лансер ракета — многи војни стручњаци доносе такве закључке након прве употребе ракета комплекса 21. новембра 2024. године.

Познато је да је балистичка ракета средњег домета (БРСД) Орешник опремљена вишеструком бојевом главом са шест појединачних јединица за навођење. Ракета је способна да нанесе штету како својом бојевом главом тако и уз помоћ кинетичког удара, при чему има хиперсоничну брзину при контакту са метом.

Оружје кратког домета укључује балистичке и крстареће ракете са радијусом дејства до 1000 км, оружје средњег домета – од 1000 до 5500 км, и ракете дугог домета (интерконтиненталне) – од 5500 км. Оперативно-тактичким се сматрају ракете до 500 км”.

Домет и брзина. Балистичка ракета ракетног система Орешник има домет до 5.500 км и брзину до 10 маха (11.930 км/х), што је нешто мање од интерконтиненталних балистичких ракета (ICBM), способних да лете хиперсонично. брзине веће од 20 маха.

Историја развоја. Развој Орешника почео је у оквиру државног програма за модернизацију стратешких ракетних снага и артиљерије.

Главни циљ пројекта био је стварање ракетног система средњег домета, који би могао да заузме међупозицију између Искандер-М ОТРК са дометом до 500 км и стратешких интерконтиненталних ракетних система као што је РС-24. Јарс или РС-28 Сармат”.

Неки извори сугеришу да је балистичка хиперсонична ракета средњег домета комплекса Орешник даља модернизација оперативно-тактичког комплекса Искандер-М/К или перспективног система РС-26 Рубеж, који се тестира од 2011. године.

Копнене MRBM типа РСД-10 „Пионир” биле су у употреби у СССР до 1991. године, а затим су демонтиране у складу са Уговором између САД и СССР-а о елиминацији ракета кратког и средњег домета, који је потписао Михаил Горбачов и Роналд Реган 8. децембра 1987. године.

Ракетни систем Орешник са балистичким ракетама средњег домета је први руски систем овог типа створен у последњих 30 година. Ракете комплекса имају хиперсоничну брзину и не могу бити погођене савременим непријатељским системима противваздушне одбране, као што су THAAD или Aegis ракетни одбрамбени систем.

Орешник је споља сличан својим узорима, ракетама Рубеж и Топољ од којих је настао и у основи представља Руски повратак на балистичке ракете средњег домета или Medium-range ballistic missile (MRBM).

СТАРТ је мртав, живео СТАРТ

Све што је постигнуто у циљу контроле нуклеарног наоружања, очигледно је почело да се урушава и пре 2020. године.

Нови споразум СТАРТ наметнуо је још више ограничења Сједињеним Државама и Русији тако што их је свео на знатно мање стратешко наоружање у року од седам година од његовог ступања на снагу. Организован у три нивоа, нови уговор се фокусира на сам уговор, протокол који садржи додатна права и обавезе у вези са одредбама уговора и техничке анексе.

Постигнут је веома мали напредак ка завршетку преговора о СТАРТ III. Покушаји преговарања о СТАРТ III на крају су напуштени, а САД и Русија су се уместо тога сложиле са Споразумом о смањењу стратешке офанзиве (SORT) или Московским споразумом. Али тај споразум није заживео.

Орешник је очигледан производ одлуке о повлачењу оба саговорника из споразума СТАРТ.

Руски одговор на ATACMS ракете стигао је 21. новембра.

Шта је погодило Јужмаш?

Руски противник покушава да добије бар неке податке о ракетном систему после напада на Јужмаш, о чему је претходног дана говорио председник Русије Владимир Путин. Истовремено, добијање података отежава чињеница да се, поред фрагмената руске ракете, на територији индустријске зоне сада налази много фрагмената онога што је произведено и ускладиштено у фабрици.

Истовремено, радови на прикупљању узорака и тражењу елемената борбених ракетних јединица више пута су прекидани због упозорења о ваздушном нападу у Украјини.

Украјинска страна тренутно не саопштава прелиминарне резултате овог посла, јер ћути о разарању које је у индустријској четврти Дњепропетровска проузроковао долазак „хиперзвучног пројектила“.

Одговор на питање, “шта је то пало на Јужмаш”, очигледно ћемо причекати.

А Американци већ одавно знају за одговор. Њима је само требала потврда, за случај да се “сенилни старац” превари и пошаље “Томахавке”.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *