SRPSKI OKLOP U MIROVNOJ MISIJI U LIBANU

Ovo je prvi put od kada se Vojska Srbije nalazi u mirovnoj misiji u Libanu da je otvorena vatra na njene pripadnike

Patrola Vojske Srbije koja se nalazi u mirovnij misiji UNFIL u Libanu našla se na meti nepoznatih napadača koji su otvorili vatru.

Oklopno vozilo u kome je bila patrola zaštito je vojnike i sprečilo da bude poginulih i povređenih.

Ovo je prvi put od kada se Vojska Srbije nalazi u mirovnoj misiji u Libanu da je otvorena vatra na njene pripadnike. Patrola se bezbedno vratila u bazu, a za sada ne zna se ko je pucao, mada je lista podugačka koji su zainteresovani za ovakav napad.

Ono što je interesantno da je Vojska Srbije nedavno završila vežbu “Taktički štit” kako bi se u praksi proverila spremnost Voda za zaštitu snaga gde će mu osnovni zadatak biti obezbeđenje baze mirovnih snaga Ujedinjenih nacija.

Vojska Srbije angažuje Vod za zaštitu snaga u ovoj operaciji od 2014. godine, u sastavu italijanskog kontingenta, a u Libanu se na zadacima očuvanja mira trenutno nalazi i pešadijska četa Vojske Srbije, kao i štabni oficiri i grupa specijalista zaduženih za podršku.

Kontingent Vojske Srbije u Libanu trenutno broji 128 pripadnika mirovne misije odnosno jedna mehanizovana pešadijska četa. Pripadnici mirovnog kontingenta u Libanu opremljeni su modifikovanim lakim oklopnim vozilima BOV M-86 koji su dobili uređaj za klimatizaciju. BOV M 86 od naoružanja ima puškomitraljez kalibra 7,62 mm M-84, zatim tu su kamioni TAM 150 i patrolna vozila PUH G.

Mirovnu misiju UNIFIL je osnovao Savet bezbednosti u martu 1978. kako bi potvrdio povlačenje Izraela iz Libana, obnovio međunarodni mir i bezbednost i pomogao libanskoj vladi da obnovi svoju efektivnu vlast u toj oblasti. Mandat je morao da se prilagođava dva puta, zbog dešavanja 1982. i 2000. godine.

Nakon krize u julu/avgustu 2006. godine, Savet bezebdnosti je pojačao Snage i odlučio da će pored prvobitnog mandata, između ostalog, nadgledati prestanak neprijateljstava; prati i podržava libanske oružane snage dok se one razmeštaju na jugu Libana; i proširi svoju pomoć kako bi se osigurao humanitarni pristup civilnom stanovništvu i dobrovoljan i bezbedan povratak raseljenih lica.

BOV M-86

BOV M-86 spada u laki oklopni automobil. Vozilo je u odnosu na ostala oklopna vozila pokretljiviji na putevima i zemljištu. Glavni nedostatak ovog vozila je slabo naoružanje i oklopna zaštita.

Oklopna zaštita je sastavljena od antibalističkih priča koje su međusobno spojene zavarivanjem. Debljina ploča iznosi 8 mm na čelu i 4mm na bokovima, što pruža dobru zaštitut od streljačkog oružja, parčadi granata na većim udaljenostima, ali ne i od protivoklopnog oružja. Konstrukcija vozila je hermetična i oblikovana u vidu plovnog tela. BOV može da savlada vodenu prepreku dubine 1,1 m.

Unutrašnjost vozila podeljeno je upravljački, komandno-borbeni i motorni deo.

Komandno-borbeni prostor služi za smeštaj i zaštitut pešadijskog odeljenja i opreme. Zahvata prednji i zadnji deo vozila. U prednjem delu smešteni su vozač i komandir. Pored mesta komandira nalazi se uređaj za osmatranje, sredstva vezei nosač naoružanja. Pored vozača se nalazi uređaj za osmatranje, uređaj za upravljanje, merni inistrumenti, nosači ličnog naoružanja i borbeni komplet mitranjeza. Iznad komandira i vozača se naalzi otovor za osmatranje, provetravanje.

U srednjem delu BOV-a nalaze se klupe za smeštaj borbenog odeljenja – osam strelaca sa ličnim naoružanjem, a za ulazak sa obe bočne strane postoje po jedna vrata.

Motor dizel jačine 110 kW sa vazdušnim hlađenjem se nalazi u zadnjem delu i on je poptuno i hermetički odvojen od borbeno-transportnog odeljenja. Osim motora, u zadnjem delu nalazi se prečistač vazduha, menjač, instalacije za dovod goriva i gašenje požara. Gorivo je smešteno u prednjem zaštićenom delu vozila.

Iznad borbeno transportnog odeljenja nalazi se uzvišeni deo na kome se nalazi turela za teški mitraljez ili puškomitraljez, šest prozora, tri osmatračka okna, sedam puškarnica i dva rotaciona svetla. Stakla na vozilu izrađena su od višeslojnog neprobojnog pancirnog stakla koje štiti od zrna kalibra 7,9 mm na 100 m daljine.

U opremu vozila spadaju uređaj za vožnju u uslovima smanjene vidljivosti i ratnim uslovima oznake PPV-2, IC far dometa 100 m, standardni farovi sa kombinovanim prednjim i zadnjim svetlima, zamračenim farovima i sirenom. Na vozilo se može ugraditi osmatrački i IC far. Pritisak u pneumaticima može se regulisati preko centralne regulacije, a izmena pritiska u pneumaticima omogućava kretanje po raskvašenom terenu.

Od ostale opreme stu su mreže za zaprečavanje koje se nalaze na prednjem delu vozila, desantni stepenik koji se nalazi iza vozila i kapacieteta je četiri vojnika-policajca koji se drže za rukohvate dok su na stepeniku. Rukohvati su duž cele platforme. Desantni stepenik se može sklopiti ili demontirati sa BOV-a.

Naoružanje:

Osnovno naoružanje BOV M-86 je mitraljez M 86 kalibra 7,62 mm ili teški mitraljez kalibra 12,7 mm. Kupola je izrađena od pancirnog lima i pruža nišandžiji zaštitu od streljačkih projektila do visine glave da prednjih strana, dok po boku zaštita ide do sektora od 270 stepeni. Na obe strane postavljeni su bacači dimnih kutija BDK M-79. Bacači imaju elevaciju 45 stepeni. kalibar dimnih kutija je 82 mm. Dimna zavesa formira se na daljini od 150 m od samog vozila, a formira se 10-12 sekundi posle lansiranja.

Vozilo je snabdevebo sa dve prenosne radio stanice RUP-33 koje su smeštene u zadnjem desnom delu vozila.

Vozilo se inače koristi u skladu sa Pravilom borbenog vozila policije. Osnovno pravilo je da vojno ili policijsko odeljenje sadejstvuje u njemu ili van njega u pokretu i sa vatrom. Vozila mogu da sadejstvuju sa drugim vozilima.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *