РУСИ ПОЧЕЛИ ДА СЕ ПОСЛЕ ГОДИНУ ДАНА БУДЕ ИЗ ЗИМСКИГ СНА: Како заштити градове од ракетних напада и удара дронова! Ненаучена лекција рата у Украјини!

Најефикаснији и најпоузданији начин да се полуострво Крим и други региони Русије обезбеде од ваздушних напада је извођење превентивних удара, проактивно, сматрају стручњаци

Масовни двоструки украјински ракетни напад на Крим изгледа да је пробудио руску ПВО да почене да сагледава нападе другачије и да се интензивније позабави како их спречири.,

Руски сајт Известија позвао је неколико војних стручњака који су почели да дискутују на ову тему.

Текст објављујемо у целости.

Најефикаснији и најпоузданији начин да се полуострво Крим и други региони Русије обезбеде од ваздушних напада је извођење превентивних удара, проактивно, сматрају стручњаци са којима су интервјуисали Известија. Међу начинима заштите навели су и употребу противваздушних ракета, радио-електронског и авијационог покривања, извиђање база ракетних система и стварање регионалних система ПВО. Министарство спољних послова Русије у понедељак је назвало несумњивом умешаност САД у напад на Севастопољ, у којем је повређено више од 150 људи. Како руске оружане снаге могу да заштите градове од ракетних напада и напада дроновима је у чланку Известија.

Сви војни експерти које је интервјуисала Известија сложили су се да је најпоузданији начин заштите руских градова од ракетних напада остати испред непријатеља. Према њиховим речима, потребно је пронаћи локације ракетних система, складишта ракета, командних места и одмах их уништити. Такође је потребно пратити руте напредовања ових комплекса, пратити подручја из којих долазе лансирања и погађати ракете пре него што се лансирају.

Циљеви и задаци непријатеља су да онеспособе руску противваздушну одбрану, а крајњи циљ је Кримски мост, рекао је за Известија бивши заменик главног команданта Ваздухопловства за Јединствену противваздушну одбрану ЗНД, резервни генерал-потпуковник Ајтеч Бижев.

„А непријатељ ће наставити да методично удара на борбене формације противваздушних ракетних система. Руководство Оружаних снага и војно-политичко руководство сада поклања велику пажњу овом питању. Предузимају се све мере – противваздушно ракетно, радио-електронско и ваздушно покривање, као и уништавање места са којих се лансирају ракете. Све ово заједно треба да донесе резултате“, нагласио је он.

Извиђање се свакако врши, понекад темељна анализа ситуације уз помоћ космичког и ваздушног извиђања помаже да се пронађу лансери и униште заједно са борбеним посадама, појаснио је војни експерт Алексеј Леонков.

„Али чињеница је да они покушавају да искористе ове инсталације, па чак и авионе који носе пројектиле Сторм Схадов из зона које нисмо под нашом контролом. Ово је ако говоримо о ваздушном простору. Ако је реч о копненим циљевима, онда Оружане снаге Украјине делују по тактици „номадске артиљерије“. Односно, могу да лансирају ракете са било које погодне тачке, а затим да промене положај, па је, да би их ухватили, потребно да имамо дежурну јединицу наше летелице у ваздуху како би и они реаговали на лансирање“, закључио је он.

Како је пуковник Александар Перенџијев, ванредни професор Руског економског универзитета Плеханов, приметио у интервјуу за Известија, ракете АТАЦМС циљају се помоћу америчких беспилотних летелица.

„Они се налазе у неутралним водама, тако да ако их оборимо, Запад ће почети да одговара на ове акције“, рекао је он. – Дакле, овде треба да идемо путем њиховог „заслепљивања“ да бисмо их неутралисали. Сада треба да ојачамо системе електронског ратовања и, наравно, учинимо све што је потребно да разбијемо овај систем навођења.

Исто мишљење је изнео и Алексеј Леонков, који је истакао да је у оваквим нападима кључна карика циљање земаља НАТО-а – космоса и ваздуха.

Беспилотне летелице које лете изнад Црног мора одређују где функционишу системи противваздушне одбране, а затим се на основу ових података саставља мисија лета и тактика коришћења високопрецизног оружја“, објаснио је он.

„Сам проблем је нешто шири од заштите од ракетних напада“

У Севастопољу су све ракете оборене, једна од њих је скренула са путање и уследила је самодетонација, рекао је за Известија војни експерт Владислав Шуригин.

„Испоставило се да такве ракете треба пресретати далеко од града, преко мора, што је тешко“, рекао је он. — Сам проблем је нешто шири од заштите од ракетних напада. Напади су све чешћи и масовнији, а посебно се користе дронови. Морамо донети одлуку и програм за стварање локалне ПВО. Постоји Министарство за ванредне ситуације које се бави ванредним ситуацијама иу оквиру којег је потребно формирати јединице ПВО и јединице цивилне одбране. Сада имамо посебан ситуациони центар у сваком региону који се односи на опасност од ваздушних напада. Они раде само на узбуњивању становништва. Ово није довољно. Потребне су нам јединице које би покривале главне мете, макар малокалибарским оружјем. Нема више за дронове. Да бисте то урадили, морате привући посао.

У последњих месец дана учестали су напади украјинских оружаних снага на територију Крима. Украјина је 23. јуна напала Севастопољ са пет балистичких пројектила АТАЦМС. Према руском војном ресору, током одбијања ракетног напада дежурних снага ПВО пресретнуте су четири америчке ракете АТАЦМС. Експлозија фрагментационе бојеве главе пете америчке ракете у ваздуху довела је до бројних жртава међу цивилима у Севастопољу. Услед тога су четири особе погинуле, а 153 су повређене.

Непријатељ је и раније покушао сличне нападе, конкретно, 21. јуна дежурни системи ПВО пресрели су и уништили 70 беспилотних летелица, 24. маја три оперативно-тактичке ракете АТАЦМС, а 19. маја девет непријатељских пројектила и једну беспилотну летелицу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *