Ova odluka Senata je poslata parlamentu zemlje na hitno glasanje
Rumunski Senat odobrio je donaciju PVO sistema Patriot Ukrajini
Ova odluka Senata je poslata parlamentu zemlje na hitno glasanje.
Tako je još u junu 2024 Rumunija najavila prelazak Patriota u Ukrajinu.
Međutim, pre početka procesa transfera, zvanični Bukurešt je apelovao na svoje saveznike da zemlji obezbede sličan sistem.
⚡️The 🇹🇩Romanian Supreme Council of Defense (CSAT) gave the green light for the PATRIOT air defense system donation to 🇺🇦Ukraine. pic.twitter.com/TYBq8sVcNH
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) September 2, 2024
Predlog zakona predviđa da Rumunija može preneti Patriot trećim licima na osnovu ugovora o donaciji.
Prema dokumentu, vlada zemlje je takođe u obavezi da zameni preneseni sistem o trošku budžeta Ministarstva odbrane.
umunija je kao članica NATO pakta za PVO svoje teritorije naručila sedam raketnih baterija američkog raketnog sistema Patriot.
U Rumuniju za potrebe PVO za sada su stigle četiri raketne baterije od kojih su dve dostigle punu operativnu sposobnost, dok je obuka za treću i četvrtu u toku.
Preostale tri raketne baterije PVO sistema Patriot trebalo bi da stignu do kraja 2027. godine.
Ukratko o raketnom sistemu PATRIOT
Koreni raketnog sistema patriot sežu u početak 1960 tih godina 20 veka. Nastao je iz predloga razvoja zemaljskog kopnenog sistema za odbranu vojnih jedinica od napada balističkih raketa. Projekat je poznat kao FABMDS (Filed Army Ballistic Missile Defese Systems) i odgovor na narastajuću pretnju raketa poznatik kao R-11 (SS-1B Scud). Vojne vlasti projekat su poverile kompaniji Rayteon kada se razvoj sovjetskih raketa zemlja-vazduh nalazio na vrhuncu. Januara 1974 završen je razvoj sasvim novog sistema nezavisnog praćenja i slanja podataka o raketi sistemu na Zemlji koji se zove TRACK-VIA-MISSILE ili TVM praćenje preko rakete sa čime je povećana preciznost leta rakete u poređenju sa bilo kakvim zamljskim radarima .
Inače sve balističke rakete one kraćeg, srednjeg i većeg dometa obično lete po unapred izračunatoj krivulji leta, među kojima reakcija sa zemlje na raketu nije moguć, a upravljač presretačkog sistema mora odrediti tačku presretanja sa čime je povećana verovatnoća uništenja rakete za 60 posto.
Sredinom 1976 sistem je dobio zvanično naziv MIM-104A patriot . Raketa je u operativnu upotrebu uvedena 1984. godine. Radi se o raketi na čvrsto gorivo i sa eksplozivno fragmentacijskom bojevom glavom i blizinskim upaljačem. Svaka raketa je bila zapakovana hermetički u svoj kontejner i postavljene po četiri na jednom lanseru. Sistem je dobio oznaku M-901, a bio je montiran na poluprikolicu oznake M 860 i povezan sa nišanskom radarskom stanicom MSQ-104 koja je sa lanserom povezana preko voda sa optičkim kablom ili preko radio VHF.
❗️ The Romanian Senate has approved the donation of the Patriot air defense systems to Ukraine
— NEXTA (@nexta_tv) September 2, 2024
It was handed over to the country's parliament for an urgent vote.
Thus, back in June, #Romania announced the transfer of Patriot to #Ukraine. However, before the start of the… pic.twitter.com/UcnArfb3Va
Raketni sistem Patriot ima sledeće performanse: veliki kapacitet praćenja ciljeva i obrade podataka , višekanalnost po cilju i raketi kao iotpornost na sve oblike protivelektornske borbe , veliku verovatnoću uništenja ciljeva i kratko vreme reagovanja sistema na ciljeve koji mogu da se pojave. Patriot može istovremeno da gađa do 9 ciljeva maksimalne brzine do 3 maha u uslovima snažne primene protivelektornske borbe na daljinama od 3 do 70 kmi na visinama od 0,2 m do 24 km sa verovatnoćom uništenja cilja sa 2 rakete 0,9.
Sistem je mobilan i sastoji se od četiri, mada postoji i verzija sa šest kontjenera sa raketama. ova raketni sistem ima sistem za vođenje raketa dometa 170 km koji otkriva ciljeve po azimutu u sektoru do 120 stepeni i navodi rakete u sektoru do 110 stepeni. Otkrivanjem, praćenjem i obradom podataka o cilju bavi se RRG (radarsko računarska grupa). Vođenje raketa je kombinovano i može biti: kombinovano, programirano, komandno vođenje i poluaktivno radarsko samonavođenje. Raketa ima velike manevarske mogućnosti od 25 do 40 G i maksimalnu brzinu od 6 maha što omogućava gađanje ciljeva velikih raspona i brzina i daljina. Tehničke karakteristike mu daju izrazitu prednost na ravničarskom zemljištu čiji reljef omogućava kontinuirano praćenje ciljeva.
Pustinjska oluja je za konstruktore Patriota bila veoma važna škola , koja je omogućila nove ideje koje su proverene bile u praksi. Iz tih iskustava nastao je sistem MIM-104 D PAC-2, koji ima bolji sistem vođenja. u proizvodnji se nalazio od 1994. Sistem je dobio modernizovanu raketu namenjenu za borbu sa ciljevima sa slabim radarskim odrazom i blizinskim upaljačem koji je prilagođen za delovanje protiv brzih balističkih raketa.
Iz njega je nastala verzija MIM-104 C/D PAC-2 poznatiji i kao MIM-104 E koja je postala operativna od novembra 2002.Usledila je operacija Iračka sloboda u kojoj se sistem nije baš najsjajnije pokazao. Usledila je još jedna modifikacija pre svega rakete koja je dobila više manjih raketnih motora , korektora koji brinu za pravilan let rakete i optimalni dodir rakete i cilja. Sistem je dobio novu oznaku PAC-3.
U borbenom kompletu su četiri kontejnera sa po 4 lansera, ukupno 16 raketa u suprotnosti sa verzijom PAC-2 koji je imao četiri kontejnera na jednom lanseru.
Verzija PAC-3 u odnosu na PAC-2 slabije je presretala borbene avione (lovce9 i bespilotne letelice nego starije verzije oznake MIM-104 A/E. Rakete su bile sporije, njihov domet kraći 30 km po visini i 160 km po daljini. Bojeve glave su bile manje i bez blizinskog upaljača sistem poznat kao “hit to kill”. Zatim je usledila nova modifikacija u verziju konfiguracija 3
Uništiše Rusi sve Patriot sisteme 🤭