Сви знају да је Крники село на источној страни реке Дњепар и да су око њега Руси и Украјинци водили жестоку битку, где су се смењивали речни десанти Украјинаца, а обе стране своју пешадију покривају артиљеријом и авијацијом
Украјински генералштаб саопштио је данас да се украјинска војска повукла из викенд насеља Кринки на Дњепру. Осим Кринкија украјинска војска се повукла из Урожања, са чиме Кијев није успео да задржи мостобран који је створен у јунској офанзиви у лето 2023. године.
Како је навео Украјински генералштаб то је учињено да би се спасли животи бораца, саопштили су украјински медији.
Истоимено село или викенд насеље Кринки које се налази на левој обали Дњепра је било истурена тачка украјинске војске је пало у руке руске. Осим Кринкија украјинска војска се повукла и из села Урожајне, Волноваски округ, Доњецка област.
Према речима неименованог саговорника из украјинског генералштава, у оба насеља било је немогуће наставити држање позиција.
Ukrainian forces have withdrawn from the settlement of Krynky on the left bank of Dnipro river in Kherson Oblast and Urozhaine in southwestern part of Donetsk Oblast, a source in the General Staff of the Armed Forces of Ukraine told https://t.co/JeCou2O9vC.… pic.twitter.com/PzWnBbcs8H
— Status-6 (Military & Conflict News) (@Archer83Able) July 16, 2024
У Кринкију су борбе прешле на острва. Због великих разарања објеката и склоништа није имало смисла држати ред у насељу.
Иначе последњих пола године сам мостобран Кринки често је био под ударом планирајућих авионских бомби типа ФАБ-500 и 1.500
Према речима истог саговорника, слична ситуација се догодила и у Урожанију . Положаји су били уништени и неупотребљиви, људство није могло да обавља своје задатке.Да би се сачували животи војника, Одбрамбене снаге морају да се повуку са уништених положаја, нагласио је представник Генералштаба.
Село Кринки у коме је некада живело више од 900 сталних становника и у коме су становнци Херсона имали своје викендице у које су долазили викендом или за време лета ван Украјине скоро нико није ни чуо. Сада у Европи сви знају да је Крники село на источној страни реке Дњепар и да су око њега Руси и Украјинци водили жестоку битку, где су се смењивали речни десанти Украјинаца, а обе стране своју пешадију покривају артиљеријом и авијацијом.
У првим данима рата који је у Украјини почео 24. фебруара Кринки су заузели Руси, као и скоро целу Херсонску област. Јак притисак Украјинаца, натерао је Русе почетком септембра на повлачење из Херосона. Кринки је остао у рукама Руса. У јунској офанзиви украјинске војске која је почела 4. јуна 2023, после неколико узастопних напада и насилни прелазака реке Украјинцима је пошло да формирају два мања мостобрана на источној страни реке Дњепар.
У операцију преласка кренуло се тек када је ниво реке Дњепар нагло опао, а брзина реке смањила после рушења бране Нова Каховка, која је опустошила западну обалу реке Дњепар, која је и нижа од источне.
Руска војска улажеила је била значајни труд да покуша да сломи џер (мостобран) Украјинаца који се налазе на источној обали. У зони мостобрана и викенд насеља које је претворено у Рушевине налазило се 300 украјинских бораца који свкаодневно трпе ударе артиљерије и планирајућих бомби од 500 кг које руше и разарају све пред собом.