Na meti napada pored učestalih vazduhoplovnih baza Starokonstantinovo i Mirogorod priduržila se kao meta i aerodrom Voznensk
Kako se 19. juli bliži kao dan “D” kada bi prvi donirani lovački borbeni avioni F-16 trebali da stignu u Ukrajinu, ruska vojska 1. jula započela je masovno raketiranje nekoliko vojnih aerodroma koji su označeni kao mesta baziranja američkih borbenih aviona.
Na meti napada pored učestalih vazduhoplovnih baza Starokonstantinovo i Mirogorod priduržila se kao meta i aerodrom Voznensk.
Ovo je drugi aerodrom u Ukrajini koji se nalazi pod udarom ruskih taktičkih balističkih raketa Iskander M i dornova kamikaza Geranj koji se obruđavaju na zgrade, vojna skladište, radionice i kaponire sa letelicama.
Apparently, on 5 July 2024, the Russian Armed Forces targeted the Voznesensk Air Base, Mykolaiv Oblast. Large fires were detected by the NASA Fire Information for Resource Management System. pic.twitter.com/rVoUK8HgJZ
— The Military Watch (@MarcinRogowsk14) July 5, 2024
Voznensk je treći ključni vojni aerodrom koji figurira kao mesta baziranja isporučenih lovca F-16.
Aerodrom Voznensk koji se nalazi u Nikolajevskoj oblasti veoma je važan za ukrajinsko RV.
Voznesensk je inače korišćen kao prednja operativna baza od strane ukrajinske avijacije za operacije borbenih aviona tokom celog rata punog razmera i iz tog razloga je ranije bio pod ruskim napadom.
Naime, na tom aerodromu vršilo se opremanje juršnika SU-24 M i MR krstarećim raketama Storm Shadow i SCALP AG sa kojima je napada Krim. Inače baza je bila dom jedinice koja ja bila opremljena borbenim avionom MiG-29.
Veliki gusti crni dim ponovo su registrovali sateliti NASA.
Rusija je inače od 1. jula pod intenzivne masovne raketne napade za sada stavila dva ključna vojna aerodroma Voznensk u Nikolajevskoj i Mirogorod u Poltavskoj oblasti koji su na meti taktičkih balističkih raketa Iskander M i drovoa kamikaza Geranj koji udaraju po aerodromu.
Na meti se nalaze kaponiri, poletno-sletne staze, skladišta, radionica, a pre svega avioni koji su ostali zatečenim na stajankama i oni su i meta ovih napada u čemu Rusi imaju izvesni uspeh, jer psoel poslednjih napada Ukrajinci su shvatili da ključ opstanka avijacije jeste u manevru i maskiraeu aviona po okolini aerodroma i korištenjem auto-puteva kao poleteno sletnih staza.
Aerodromi na tlu Ukrajine
Što se tiče aerodroma na kojima bi mogli biti bazirani borebni avioni F-16 uz prilagođavanje infrastrukture su oni koji se nalaze pre svega u zapadnoj Ukrajini Lutsk i Ivano Frankovsk. Svakako najznačajniji i najviše napadani aerodrom je svakako Starokonstantinovo koji je nekoliko puta samo u maju bio meta raketnih napada jer se verovalo da je upravo ovaj vojni objeakt buduća baza ukrajinskih lovca F-16. Takođe spominje se još jedan aerodrom Ozerna u Kijevskoj oblasti. Takođe jedan od spominjanih aerodroma je Mirogorod, koji je služio za naoružavanje ukrajinskih letelica i poletanje u borbeno dejstvo, vraćanje popuna goriva i povratak u svoju matičnu bazu letom na ekstremnom alim visinama.
Najmanje verovatni aerodromi su baza Užogorod koja je na samoj granici sa Slovačkom, a možda bi mogla i ta baza da je ostalo na vlasti prethodno rukovodstvo koje je promenjeno pobedom Roberta Fice na izborima.
Ono što pre Rusima se stavlja kako izazov biće povećanje broja aviona i pilota koji imaju dosta sati naleta i obučeni su za borbena dejstva van vizuelnog dometa, iznenadne udare i zasedna dejstva. Takođe će pre posadama da se stvori niz izazova koji će pojačati opterećenja pilota i njihovu brzu rotaciju i veštinu presretanja i obaranja krstarećih raketa i sprečavanje udara na PVO u usloviam visokog elektronskog ometanja što će uticati na Ruse da moraju da ojačaju koordinaciju između avijacije i posada, ubrza vreme reagovanja, kao i izmenu postojeće taktike upotrebe primenom “Modela 3M” maskiranje, manevar i mobilnost.