Platforma se pojavila iznenada na ostrvu Tuzla u Kerčkom moreuzu
Krimski ili Kerčki most koji je do rata u Ukrajini i zauzimanja leve obale Dnjepra i Hersonske oblasti bio ključna žila kucavica koja je spajala poluostrvo Krim i kopneni deo Rusije od puštanja u saobraćaj je trn u oku Kijeva.
Kijev odnosno ukrajinska vojna obaveštajna služba GUR prvi put napala je Krimski most 8. oktobra kada je dignut u vazduh šleper koji se našao na mostu u blizini železničkog dela mosta dok je njime prolazila železnička kompozicija sa gorivom. Zbog te akcije usledila je masovna odmazda zbog koje je Kijev ostao čak bez 40 posto energetske infrastrukture.
The Russians have installed two Pantsir air defense systems on metal towers on the island of Tuzla in the Kerch Strait, Radio Liberty reported
This will not save the Crimean bridge anyway 🙃 pic.twitter.com/xXqBf8ASdY— NEXTA (@nexta_tv) September 26, 2024
Usledilo je u 2023 nekoliko napada i svi su bili odbijeni. U pitanju su bila površinska besposadna plovila Magura, zatim u dva navrljata korištene su krstareće rakete, ali svi napabdi bili su bezuspešni jer je oko mosta postavljena jaka PVO od raketnih sistema S-400, Tor M-2 i Pancir S-1.
Zbog ukrajinskih Magura primenjene su barže, a krstarećih raketa zadimljavanje.
Sada se otišlo korak dalje zbog učestalih naleta ukrajinskih bespilotnih letelica pa se sa zadimljavanja prešlo na metalne platforme na koje je postavljen PVO sistem Pancir S-1.
Platforma se pojavila iznenada na ostrvu Tuzla u Kerčkom moreuzu, preko koga prolazi Kerčki ili Krimski most.
Other than being higher than trees and small buildings here’s another reason we see Russian AD on high standing platforms. Radar horizon. I made up a quick graphic to show how a platform can extend an AD system’s radar horizon. Anything below the line is under the radar horizon. pic.twitter.com/XF74QNnoba
— John M. Larrier (@DefenseBulletin) September 4, 2023
Krimski most je najduži most u Rusiji, njegova dužina je 19 kilometara. Automobilski deo je pušten u rad u maju 2018. godine. A u decembru 2019. godine njegovim železničkim delom krenuli su bili prvi vozovi. Za Krim, Kerčki most je od strateškog značaja jer je Rusija preko njega osim hrane i goriva na ovo poluostrvo dopremana i vojna oprema.
Prve plafrome inače su nikle širom Podmoskovlja u proleće 2024 kada je usledila serija masovnih napada bespilotnim letelicama na Podmoskovlje. Tada je donesena odluka da se širom Podmoskovlja naprave metalne platforme koje su trebale da poboljšaju efikasnost PVO sistema.
Ono što je zaintrigiralo javnost jeste razlog postavljenja na montažne konstrukcije ili betonska uzvišenja. Dok su se jedni smejali i izvodili srpdnju bilo je i onih koji su dali logično objašnjenje za ovakvo postavljenje u okolini Moskve.
Visoke platforme na koje je postavljen Pancir S-1 je veći od drveća i malih zgrada u Podmoskovlju što omogućava proširenje horizonta osmatranja osmatračkih radara i otkrivanja niskoletećih ciljeva u uslovima kada postoji veliki broj prirodnih i veštačkih prepreka koje otežavaju otkrivanje.
Inače Pancir S-1 ima dva fazna radara za aktivno otkrivanje i praćenje ciljeva u svim meteo-uslovima, na malim i srednjim daljinama i optoelektornski sistem IC -sistem za praćenje ciljeva i rakete u uslovima magle, niske oblačnosti i padavina snega ili kiše. Ključni radar Pancira S1 je milimetarskog opsega. Preciznost praćenja ciljeva određena je radnom talasnom dužinom, veličinom antene i udaljenosti od cilja. Kod komadno vođenih sistema ide se na rad sa kraćim talasnim dužinama. Rešenje za veći broj ciljeva je aktivni fazni radar koji za nekoliko sekudni pretraži sektro 45 stepeni h 45. Tranzistorizovani aktivni radarski modul u mm ospegu. Frekvencijski opseg radara za praćenje sistema Pancir S-1 odgovara talsnim dužinama 7,5 mm do 15 mm.
Rusija je sredinom decembra 2022 godine na krovove najvažnijih zgrada u samoj Moskvi, kao što su Ministarstvo odbrane, Ministarstvo spoljnih poslova, velike tržni centri postavili PVO sistem Pancir S-1. U Podmoskovlju su razmešteni bili i PVO sistemi TOR M1 i M2, ali i familija PVO sistema velikog dometa familije S-400 i S-300 PMU-2, a od skoro na borbenom dežurstvu sa dalekog sitoka prebačeni su i sistemi S-300V4 sa čime Rusija pokušava da iznad kompletnog Podmoskovlja stvori neprobojni raketni kišobran.