Istoričar Tomi Miles koji se bavi Afrikom posebno istorijom Nigera i Malija je odlučio da malo izanalizira celu priču i jasno utvrdio je ukrajinska zastava slikana u propagandne svrhe
Kiejv Post objavio je dva dana pošto su Tuarezi u zasedi masakrirali Vagnerovce da su ključnu ulogu u ovoj operaciji imali ukrajnski obaveštajci koji su mogli da Tuarezi likvidiraju ruske plaćenike iz nanesu težak poraz Ruskom afričkom korpusu.
Kijev post se pozvao na neimenovanog saradnika Vojne obaveštajne službe GUR koji je sve obelodanio i da su oni uspostavili saradnju. Takođe u prilogu ovog teksta objavljena je i slika sa vodenim žigom Kijev Posta.
Sve bi se reklo idealno, duga ruka Kijeva radi protiv Rusa.
A onda se povelo pitanje logično šta GUR u trenutku kada Kijev ima stravičan pritisak na Donjeck, kada je veliki broj sela pao ruskoj vojsci u ruke, oni šalju operativce da ratuju po Africi, a na istoku Ukrajine svaki čovek je bitan da se Rusi uspore, ako već ne može ofanziva da se zaustavi.
Međutim, neki nisu imali mira, pa su se okrenuli ka drugoj priči.
Istoričar Tomi Miles koji se bavi Afrikom posebno istorijom Nigera i Malija je odlučio da malo izanalizira celu priču i jasno utvrdio je ukrajinska zastava slikana u propagandne svrhe i isto ono što je objavio TV Front cilj je bio taktičkog uspeha da se težište ukrajnskih botova prenese sa istoka Ukrajine na Afriku, da se težak položaj Ukrajinaca ne navodi, nego da se kratkoročno udarac za Vagner maksimalno eksploatiše što više može.
“Fotografija koja navodno prikazuje nedavne ukrajinske trupe koju je objavio Kiiv Post u stvari je iz posete libijskog Tuarega sa sedištem u Velikoj Britaniji”, napisao je Miles i dodao:
“Radi jasnoće i odgovornosti – uprkos tome što ovo nije vrsta propagande koju bih inače želeo da pojačam – evo fotografije koja obilazi. Imajte na umu da naoružani ljudi sa Zapada uključuju i druge koji nisu označeni narandžastom bojom. Nije poznata lokacija ili datum”.
Miles je čak i postavio originalni snimak posete Libijca iz Velike Britanije ovom delu sveta:
Original post is here, in English https://t.co/zpY9jAd65W
— Tommy Miles (@tommymiles) July 30, 2024
“Ne prikazuje ono što izgleda kao naoružane zapadnjake čija je lica zamaglila Kijev Post, niti ukrajinsku zastavu na drugoj slici, ali lokacija i drugi pojedinci su isti. To ne objašnjava sve, ali je ukrajinska publikacija očigledno prevarila”. Najjednostavnije objašnjenje je da su jedna ili dve figure naoružanih zapadnjaka i ukrajinska zastava fotografisane u propagandne svrhe.
Postavlja se pitanje zašto Ukrajina raspoređuje operativce vojne obaveštajne službe i plaćenike u Africi u trenutku kada Rusija vrši intenzivni pritisak na istoku u Donjeckoj oblasti i na Harkovskom pravcu, a specijalce raspoređuje u Sudanu, Maliju i u Siriji među džihadističkim grupama da se borbe protiv Rusije pre svega Vagnerovaca.
Da li im Kijev neke strateške koristi ili taktičkih pobeda?
Generalno gledajući osim medijskog uspeha i intenzivne porpagande to nikakvog uspeha i koristi za sam Kijev nema u trenutku kada Rusija na Donjeckom, Kupjanskom i Harkovskom pravcu vrši jak pritisak na samu Ukrajinu pritiskajući ukrajinsku vojsku sve više.
S druge strane u medijima, na društvenim mrežama, portalima i simaptizerima Ukrajine to svuči odlično, strateška prednost da je Rusima naneta nedokandiva šteta i gubitak i još jedan veliki poraz. To bi izgledalo i realno u očima pojedinca, međutim idealno da se ne priča o onome što se dešava na istoku Ukrajine i potencijalnoj priči o mirovnim pregovorima pa i o ustupanju teritorije iako savetnici Zelenskog to negiraju, ali priča medijski daje veliki bonus i efekat.
Strateške koristi na dugo rok nema, taktička pobeda na terenu jeste, ali i pobeda u medijskom ratu s obzirom na priče o neouništivosti Vagnera što je demantovano i objavljenim snimcima masakra.Ukrajina ovde deluje po principu s početka teksta “Neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj” ako od toga ima koristi. Strateškog “NE”, takričkog “DA”.
U ovoj priči postoji i druga verzija, a to je da je ovo bio zapravo okršaj specijalaca ukrajinskog GUR-a sa Vagnerovcima, gde su zapravo Ukrajinci izvršili zasedu i likvidaciju, a ekipa Tuearega stigla da prikupi medijsku pažnju, prikrije pravog izvršioca i time postignu poen za sebe i svoje ciljeve.
U čemu je problem?
Propaganda, spin, poluistina i laž su sastavni deo i rata i politike – u konkretnom rusko-ukrajinskom ratu to rade obe strane, u velikoj meri.
Isto tako, ratovi 90.-tih su bili prepuni laži, spinova i propagande … uz veliku pomoć novinara, a nijedan nije odgovarao za izrečene laži sa teškim posledicama.
Sa lažima i različitim tumačenjima događaja nastavlja se i posle ratova, uobičajena praksa.
Kako je nastao pojam – medijski rat?