КАКО ЈЕ ДУГА РУКА МОСАДА ЛИКВИДИРАЛА ЛИДЕРА ХАМАСА! ДВЕ СУ ВЕРЗИЈЕ И ОБЕ СУ СПЕКТАКУЛАРНЕ

Ликвидација Ханија се сматра већим ударцем од убиства духовног лидера и оснивача Хамаса шеик Ахмед Јасина

Исмаил Ханије лидер Хамаса ликвидиран је у среду рано ујутро у спектакуларној акцији у сред Техерана, што је изазвало шок међу исламистима, али и међу симпатизерима Ирана и ове палестинске организације.

Ликвидација Ханија се сматра већим ударцем од убиства духовног лидера и оснивача Хамаса шеик Ахмед Јасина кога су израелски хеликоптери Апач АХ-64 Апач пресрели и лансирали противоклопне ракете Хелфајер.

Са Ханијеом је ликвидиран и његов телехранитељ, а са овом ликвидацијом политички врх Хамаса је потпуно обезглављен.

Иначе Ханије се налазио у Техерану као део делегације Хамаса која је присуствовала инаогурацији новог ирансмког предаседника.

Напад на Ханијеа је уследио после јутарње молитве и то са два ракетна пројекитила.

Иако се прво мислило да је у питању крстарећи пројектил “Далилах” и ” Демонски ветар” који су могли бити лансирани са авиона појавила се још једна верзија која се сматра највероватнијом да је управо са овим пројектилом извршен напад, а то је противоклопна ракета Spike NLOS.

Али кренимо редом.

Један од првих верзија која је прихваћена била о ликвидацији Ханиеа је била та да је напад извршен борбеним авионим Ф-35И Адир који је правлио пут од 1.610 км до Ирана, и да је онда са растојања од 200 до 450 км извршио лансирање крстареће ракете.

Навнодно летелица се налазила на растојању неких максималних 300 км од иранске престонице ако је била лансирана Крстарећа ракета Далилах, ако је у питању била нова ракета названа “демонски ветар”, онда је чак растојање за напад од Техерана могло да буде чак и 450 км.

У случају да је упитању био борбени авион Ф-35И Адир који је полетео из базе Неватим заједно са највероватније паром авиона и преко Јордана, затим дела западне Сирије и кордског дела Ирака који углавном контролишу Американци ушао у иран на крањем северозападу и преко тог простора на неких 450-300 км од Техерана лансирао крстарећу ракету.

Шта је проблем са овом теоријом?

Па то што овакав сложени и дугачак лет захтева одређену логистику не само авио танкере, него и авион за електронско ратовање Г-550 који служи за електорнско ометање, а на путу до Ирана у тој зони није било регистровано никакво електронско ометање на том правцу.

Друга и највероватнија теорија која се накнадно појавила јесте да је Ханије, лидер Хамаса ликвидиран противоклопном ракетом Spike NLOS домета 32 км.

Према првим информацијама Хамнеи је погођен са две ракете. Са једном је Хамнеи навнодно погођен у стомак, а друга хе улетела накнадно да би потврдила ликвидацију лидра Хамаса. Ова прича је свакако сложенија с обизром да су оперативнци Мосада морали бити упознати са тачном локацијом стана у коме је боравио лидер Хамаса, затим сатницом и навикама понашања, у овом случају мете.

SPIKE NLOS представља део пројектила фамилије SPIKE. У питању је породица прецизно вођених противоклопних ракета. У питању је вишенаменска ракета која пружа високу прецизност, са изузетним оперативним дометом до 32 км са копненог лансера – и до 50 км када се лансира из ваздуха. Лансиран из ваздуха, са копна или са поморских платформи, SPIKE NLOS преноси обавештајне податке и процене штете у реалном времену, омогућавајући му да прилагоди циљу и да прекине мисију усред лета, и делује у офанзивним и одбрамбеним сценаријима. Систем укључује неколико револуционарних могућности – контрола лансирања, примопредају система, хватање мете и проширен домет – омогућавајући брзо затварање система од сензора до стрелца и неутрализацију напада мете са значајних домета.

 NMT (NLOS Mission Taskforce), базиран на SPIKE NLOS, је оперативно решење које обезбеђује органско извиђање, Ц2 и могућности напада. Омогућава снагама да буду независне и веома мобилне са малим снагама покривају велике територије док лансирају пројектил велике ватрене моћи.

Убиство шефа политичког бироа Хамаса Исмаила Ханијеа у главном граду Техерану не представља први успех за Израел у продирању у ирански безбедносни систем, пошто се на иранској територији раније догодило 5 атентата на научнике повезане са иранским нуклеарни програм, а ове операције су варирале од гађања експлозивним направама до несрећа.

Током протеклих година, Иран је био сведок саботажних операција усмерених на инфраструктуру, укључујући гасоводе, електране, војне и индустријске локације и објекте, поред објеката у вези са иранским нуклеарним програмом, укључујући гађање војног објекта Парчин у којем Иран развија ракете, беспилотне летелице и нуклеарну технологију, као и гађање базе Керманшахам и рад нуклеарне електране. нуклеарна електрана Натанз 2020. године;

То је резултирало великим оштећењем постројења за монтажу центрифуге која се користи за обогаћивање уранијума, што је праћено сателитским снимцима, а 2021. године извршена је диверзантска операција на самом нуклеарном објекту и довела до оштећења центрифуга.

Већина поменутих саботажних операција је, поред сајбер напада, била сведочанство употребе малих дронова (квадкоптера) или експлозивних направа и експлозива.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *