JEMENSKI HUTI BALISTIČKIM RAKETAMA NAPALI TEL AVIV DVA PUTA: ANTIBALISTIČKA ZAŠTITA DEJESTVOVALA

Izraelska vojska se oglsila da je u oba slučaja dejstovovao protivraketni sistem “Arrow 3” ili Strela koji je presreo nad gradom balističke rakete

Jemenski Huti sa svoje teritorije lansirali su nekoliko balističkih raketa na najveći izraelski grad Tel Aviv koji ima više od 2 miliona stanovnika. Sirene za raketnu opasnost oglasile su se u ovom gradu na obali Sredozemlja dva puta.

Nad gradom su se u nekoliko navrata čule detonacije. Bilo je nekih tvrdnji da je balistička raketa pogodila zgradu Ministarstva odbrane Izraela.

Izraelska vojska se oglsila da je u oba slučaja dejstovovao protivraketni sistem “Arrow 3” ili Strela koji je presreo nad gradom balističke rakete.

Zbog raketne opasnosti u trenutku napada veliki broj ljudi je bio na ulicama ili u kafićima i privatnim zabavama, pa su mnogi zalegli na ulicama dok su rakete bile nad gradom i vodila bitka.

Jemenski Huti su lansirali u ovom slučaju iransku verziju balističke rakete Šahab-3 koju u svom arsenalu ima i šiitska organizacija Hezbolaha koja zajedno sa porinaskim milicijama sa teritorije Iraka napadaju dronovima kamikazama izraelsku luku Eliat.

Na udaru raketa kratkog dometa našla se i Haifa najveći lučki grad i centar izraelske hemijske industrije.

Šahab-3

Šahab-3 je balistička raketa srednjeg dometa napravljena po uzoru na severnokorejsku raketu No Dong. Šahab-3 ima maksimalni domet od 2000 km, što ga čini sposobnim da gađa ciljeve izvan svojih neposrednih graničnih regiona.U pitanju je raketa na tečno gorivo, koja nosi jednu bojevu glavu od 1.200 kg. Iako su trenutno naoružani konvencionalnim visokoeksplozivnim bojevim glavama, ove rakete mogu da nose i nuklearne bojeve glave. U pitanju jemobilni sistem, a Šahab-3 se može lansirati sa bilo koje lokacije.

Šahab-3 je prvi put je testiran 1998. Stručnjaci veruju da Iran poseduje 25-50 projektila Šahab-3. Sa ovom raketom moguće je gađati mete od Rumunije do severne Indije. Zapad i Izrael su ovo balističku raketu označili kao pretnju po bezebednost. Maksimalni domet rakete je 2000 km. Ovo je prvi put da je ova raketa viđena van Irana.

Jemenski Huti poseduju još jednu balističku raketu

GADHAR 10

Ghadr je balistička raketa srednjeg dometa napravljena po uzoru na iranski Šahab-3. Neke značajne promene na Ghadru su: smanjenje veličine zadnjih peraja, smanjenje težine, manja masa bojeve glave i novi sistem navođenja. Ghadr ima maksimalni domet od 1.950 km. Reč je o dvostepenoj raketi pri čemu prvi stepen koristi tečno gorivo, a drugi stepen na čvrsto gorivo. Projektil je trenutno napravljen da nosi konvencionalnu bojevu glavu, ali može biti naoružan i hemijskom ili nuklearnom bojevom glavom.

Iran je redizajnirao nos projektila kako bi dobio „konus za nos u obliku flašice“

Ovaj novi oblik nosa omogućava da bojeva glava ponovo uđe u orbitu većom brzinom. Takođe daje bojevoj glavi mogućnost da detonira u vazduhu iznad svoje mete.

Ghadr je mobilan, Vreme za postavljanje rakete je četvorostruko kraće od Šahaba Iran je počeo da eksperimentiše sa dvostepenom raketom 2004. godine kao početak razvoja Ghadr-1. Prvi zabeleženi test bio je u novembru 2015. Bojeva glava rakete Ghadar ima veće brzine ponovnog ulaska što povećava njenu sposobnost da prođe kroz sisteme protivraketne odbrane. Sposobnost bojeve glave da eksplodira u vazduh takođe ugrožava svoje mete EMP-om koji u nekim slučajevima može biti razorniji od tradicionalne nuklearne bojeve glave.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *