Двојица западних лидра имају за циљ да заштите територију под контролом Кијева од будућих руских напада
Британски премијер Кир Стармер и француски председник Емануел Макрон наводно су почели да разговарају о распоређивању мировних снага у Украјину, уколико Кијев и Москва постигну мировни споразум.
Извори из британске владе кажу да Стармер још није донео коначну одлуку. Макрон, међутим, наводно подржава ту идеју и већ је о томе разговарао са Зеленским и пољским премијером Туском.
„Постоје питања о претњи којој би ове трупе могле бити изложене и забринутост да би то могло довести до ескалације“, рекао је један од извора.
Како наводи британски Телеграф двојица западних лидра имају за циљ да заштите територију под контролом Кијева од будућих руских напада, при чему је француски председник Макрон гурао ту идеју још раније, пре еколико месеци, док Велика Британија оклева због ограничења ресурса.
Предлози двојице лидера су следећи и укључују:
- Европске мировне снаге дуж замрзнуте линије контакта две сукобљене стране.
- Јединице НАТО-а треба да омогуће да Кијев ослободи украјинске снаге за фронт.
- Обука украјинских трупа у западној Украјини под заштитом НАТО-а, са системима противваздушне одбране који се налазе у Пољској.
Овакво распоређивање и задаци би укључивали војну инфраструктуру НАТО-а и трупе у Украјини, спремне да се распореде чим престану борбе.
France and the UK are discussing deploying troops to Ukraine after a potential ceasefire.
— Clash Report (@clashreport) January 16, 2025
Western leaders aim to protect Kyiv-controlled territory from future Russian attacks, with French President Macron pushing the idea, while the UK hesitates due to resource limitations.… pic.twitter.com/Og8jQ7cqsb
Телеграф наводи три потенцијална сценарија за распоређивање мировних снага у Украјини:
Надгледање тампон зоне:
Британске јединице би могле да успоставе осматрачнице дуж тампон зоне, са борбеним авионима и јуришним хеликоптерима који врше патроле. Снаге за брзо реаговање би биле стациониране у близини, са оклопним јединицама спремним да одбију потенцијално руско напредовање.
Одбрамбенa зона око Кијева:Западна коалиција могла би да формира одбрамбену границу око главног града Украјине, омогућавајући украјинској војсци да се фокусира на обуздавање руских снага. Међутим, овај сценарио се сматра мало вероватним.
Обука и подршка противваздушној одбрани Украјине:
британски инструктори би могли да изводе обуку у западној Украјини, док би пољски системи противваздушне одбране обезбедили њихову заштиту.
Ово се тренутно сматра најмање контроверзном опцијом и могла би послужити као први корак ка распоређивању западних снага у Украјини.
Очекује се да ће и Велика Британија и Француска играти водећу улогу у формирању мировног контингента коме ће се придружити и остале чланице НАТО пакта.
У међувремену, француски министар спољних послова је нагласио да Француска намерава да учествује у преговорима о
Портпароли из Даунинг стрита и Јелисејске палате нису негирали да су британски премијер Кеир Стармер и француски председник Емануел Макрон разговарали о томе током прошлонедељног састанка.
Детаљи остају поверљиви, али извори британске владе наглашавају да Стармер није у потпуности пристао на иницијативу рату у Украјини, јер сукоб директно утиче на европску безбедност.
Иначе средином марта прошле 2024. појавила се анализа о француском потенцијалном распоређивању војске у Украјини.
Према овом плану судећи главни задатак француских трупа био би спречавање руске војске у преласку реке Дњепар и заштита дела централне и западне Украјине од руског наступања.
Такође главни задатак француских трупа био би спречавање могуће инвазије из правца Белорусије и заштита те зоне да се не би поново поновио 24. фебруар 2022. године у наступању руских тенкова према Кијеву.
Možete gospodo samo da sedite u Londonu i Parizu i najoštrije osuđujete događaje u bivšoj državi Ukrajini. Na SFORove i KFORove zaboravite,a snage za brzo reagovanje brzo rasporedite oko Varšave…