DA LI JE RS-26 RUBEŽ INTERKONTINETALNA BALISTIČKA ILI HIPERZVUČNA RAKETA! DA LI SE RADI O ISTOM PROJEKTILU, ALI SA RAZLIČITIM IMENOM?!

Putin je jako malo izneo podataka o samoj raketi osim što je rečeno da je u pitanju balistička raketa srednjeg dometa i izjavio da trenutno ne postoje sredstva koja mogu da se suprotstave ruskim raketama “orešnik“

Ruski predsednik Vladimir Putin u četvrtak uveče u obraćanju ruskoj javnosti saopštio je da je kompaniju Južmaš u Dnjprepetrovsku pogodio hiperzvučni projektil “Orešnik” i je to bilo prvo uspešno testiranje hiperzvučne balističke rakete srednjeg dometa koja ima brzinu od 10 maha odnosno 3,4 kilometra u sekundi.

Putin je jako malo izneo podataka o samoj raketi osim što je rečeno da je u pitanju balistička raketa srednjeg dometa i izjavio da trenutno ne postoje sredstva koja mogu da se suprotstave ruskim raketama “orešnik“.

Najnovije ruske rakete napadaju ciljeve brzinom od 2-3 kilometra u sekundi, a postojeći PVO sistemi ih ne mogu presresti“, rekao je Putin.

Nove informacije

Inače ono što postoji od novih informacije jeste da je lansiranje obavila 31. divizija strateških raketnih snaga iz Orenburga i da je iz Kapustin Jara na Dnjepropetrovsk lasnirana strateška balistička raketa srednjeg dometa sa nekoliko deseteka udarnih (kinetičkih) elemenata.

“Svrha lanisranja kako se pretpostavlja cilj lansiranja ove rakete bila je zadnja poruka NATO da ako bude potrebno sa takvim raketama mogu se napasti ciljevi u Evropi i SAD”.

Rusija je o lansiranju obavestila SAD kratko pre nego što se dogodilo putem kanala za smanjenje nuklearnog rizika

O samoj raketi za sada skoro i da nema podataka.

Zvanično “Orešnik” je potencijalno ime za balističku hiperzvučnu raketu, ali trenutno nema javno dostupnih zvaničnih informacija o postojanju ili razvoju raketnog sistema sa tim nazivom. Moguće je da se ovaj naziv koristi kao neformalni, kodni naziv ili spekulacija za neki od ruskih hiperzvučnih projekata ili balističkih sistema koji se razvijaju.

Zapravo svi veruju da je to drugo ime za “RS-26 RUBEŽ” koji je od interkontinatalne balističke rakete srednjeg dometa pretvoren u hiperzvučnu raketu.

Naravno, Pentagon koji je prvo negirao, sada je priznao da je Južmaš gađan sa “RS-26 RUBEŽ”.

Pentagon je identifikovao rusku balističku raketu srednjeg dometa koja je sinoć ispaljena na grad Dnjepar u centralnoj Ukrajini, kao drumsko-mobilnu balističku raketu RS-26 „Rubež“ koja je bila opremljena višestrukim nezavisno ciljanim povratnim vozilom ( MIRV) Korisni teret koji sadrži 6 konvencionalnih bojevih glava.

Ako je “Orešnik” zaista deo ruskog hiperzvučnog arsenala, njegova karakterizacija bi mogla uključivati sledeće:

  1. Brzina: Veća od 5 maha (hiperzvučna brzina), verovatno u rangu 8–15 maha.
  2. Domet: U zavisnosti od vrste sistema (balistički ili krstareći), domet bi mogao varirati od nekoliko stotina do nekoliko hiljada kilometara.
  3. Manevaribilnost: Kao i drugi hiperzvučni sistemi, mogao bi imati mogućnost manevrisanja tokom leta, čime se izbegavaju protivraketni sistemi.
  4. Svrha: Ciljanje strateških ciljeva, uključujući infrastrukturu, brodove ili komandne centre.

Status razvoja:

Ako “Orešnik” zaista postoji, mogao bi biti u ranoj fazi razvoja, u skladu sa trenutnim fokusom Rusije na hiperzvučne tehnologije. Rusija takođe koristi praksu čuvanja detalja o svojim najnovijim oružanim sistemima u tajnosti, dok ne budu spremni za demonstraciju ili operativnu upotrebu.

Balistička raketa srednjeg dometa RS-26 Rubezh nije nov projektil nego je postojao i ranije, a Moskva je odlučila da je vreme da se ova raketa ponovo počne da proizvodi.

Mnogi navode da je RS-26 Rubezh reinkarnacija RSD-10 Pioner koji ima domet 6.000 km. Ruski zvaničnici navode da RS-26 je baziran na interkontinentalnoj balističkoj raketi Jars, ali je njen operativni domet ograničen na 6.000 km. Iako je uspešno prošao sve testove, RS-26 Rubezh je uklonjen iz programa razvoja naoružanja 2018–2027, a razlog je bio nepoznat.
RS-26 Rubezh je interkontinentalna balistička raketa (ICBM) na čvrsto gorivo. Iako je klasifikovan kao ICBM prema novom Ugovoru START, RS-26 je testiran sa većim teretom na dometima ispod 5.500 km.

Razvoj RS-26 Rubezh započeo je 2008. godine Moskovski institut za toplotehniku. Navodno je zasnovan na RS-24 Yars ICBM iako je Rusija priznala da RS-26 ima manje stepeni (dva umesto tri) i manji domet u poređenju sa RS-24 Yars

Prvo probno lansiranje RS-26, koje se završilo neuspehom, dogodilo se 28. septembra 2011. na kosmodromu Pleseck. Projektil je skrenuo sa kursa i srušio se osam kilometara od mesta lansiranja.

U maju 2012, drugi test je navodno bio uspešan. Raketa je prešla 5.800 km sa jednom, bojevom glavom. Kao rezultat ovog testa, RS-26 je klasifikovan kao ICBM prema novom Ugovoru START, koji nastoji da ograniči i smanji broj strateškog naoružanja između Sjedinjenih Država i Rusije.

Sledeći test u oktobru 2012, projektil je, preleteo 2.000 km sa većim teretom od poligona Kapustin Jar do Sari Šagana (koji se nalazi u južnom Kazahstanu). Svi testovi su od tada vršeni na srednje udaljenosti (između 1.000 i 3.000 km). Ovo je pokrenulo pitanja u vezi sa poštovanjem Rusije prema INF Ugovora, koji zabranjuje raspoređivanje raketa dometa između 500-5.500 kilometara.

RS-26 Rubezh je mobilna ICBM raketa na čvrsto gorivo. Procenjuje se da je dugačka 12 m i prečnik 1,8 m. Navodno je baziran na RS-24 Yars ICBM ali je i po dimenzijama sličan SLBM Bulava-30. Teška je 36.000 kg i nosi bojevu glavu od 800 kg.

Trenutno je nejasno da li RS-26 Rubezh nosi jednu bojevu glavu ili više MIRV nezavisno usmerenih nuklearnih bojenih glava. Rusija je testirala raketu sa obe konfiguracije nosivosti 2013. godine.

Taktičko tehnički podaci

Oznaka RS-26 Rubež

Zemlja porekla: Rusija

Alternativna imena: SS-X-31, Frontier, Avangard, Yars-M, KY-26, od 21. novembra 2024 nosi naziv i Orešnik.

Namena: Interkontinentalna balistička raketa (ICBM) / Balistička raketa srednjeg dometa (IRBM). Može se lansirati sa mobilnih lansera, što joj obezbeđuje visoku mobilnost i otpornost na prvi udar protivnika.

Dimenzije: dužina 12 m, prečnik 1,8

Težina rakete prilikom lansiranja 36.000 kg

Bojeva glava: 800 kg

Nuklearna: jedna ili MIRV od kojih svaka može imati različite ciljeve. Tipovi bojevih glava mogu uključivati konvencionalne i nuklearne, sa mogućim termonuklearnim kapacitetom od 150–300 kilotona po glavi.

Pogon: čvrsto gorivo

Domet: 2000 do 5.500 m

Visoka preciznost zahvaljujući modernim sistemima navođenja, uključujući GLONASS i inercijalno vođenje. Cirkularna greška (CEP) je značajno smanjena u odnosu na starije sisteme, čime je omogućeno uništavanje strateških ciljeva.

Ono što je interesantno za ovu raketu jeste i da se spominju njene hiperzvučne mogućnosti i da je raketa osmišljena sa sposobnošću manevrisanja pri velikim brzinama u završnoj fazi leta, što otežava protivraketnu odbranu. Brzina u završnoj fazi može biti kako se spominje u nekim izvorima i preko 20 maha.

4 komentara na “DA LI JE RS-26 RUBEŽ INTERKONTINETALNA BALISTIČKA ILI HIPERZVUČNA RAKETA! DA LI SE RADI O ISTOM PROJEKTILU, ALI SA RAZLIČITIM IMENOM?!

  1. predlog redakciji…pokusajte dovesti prof.Milinovica,sa masinskog fak….strucnjak je za rakete…gostovao mnogo puta kod Lazanskog….njegovi strucni,tehnicki komentari bili bi dobra dopuna vasim sirim opisima.

  2. Mislim da su do određene daljine nosači (rakete) iste a da im je razlika samo u bojevim blokovima (glavama).
    Sve u svemu Rusi su otišli veoma daleko u razvoju svih vrsta naoružanja pa i u raketnom. U zadnjih dvadesetak godina su stvorili su čitav spektar novog naoružanja, od Iskandera, preko Kindžala, Cirkona, Burevestnika, Avangarda, Nudolja, Zadire, Kontakta, Peresveta pa do podvodnog drona Posejdona.Mudro ćute i upotrebljavaju po trenutnoj potrebi, kad zatreba.
    Ono što treba da brine Ruske neprijatelje je činjenica da kad oni nešto predstave javnosti. sigurno imaju to usavršeno za generaciju ili dve ispred i čekaju pravo vreme za premijeru.
    ————————————————————————————————————————————————————————
    Napomena: Ništa od ovog nije pisano napamet ili izmišljeno, sve imate na netu čak i po Zapadnim sajtovima ali je najbolji pregled na YouTube kanalu. Veći deo deo gorenavedenih
    sistema ima i nato klasifikaciju pa možete pogledati i kod njih …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *