Путин је јако мало изнео података о самој ракети осим што је речено да је у питању балистичка ракета средњег домета и изјавио да тренутно не постоје средства која могу да се супротставе руским ракетама “орешник“
Руски председник Владимир Путин у четвртак увече у обраћању руској јавности саопштио је да је компанију Јужмаш у Дњпрепетровску погодио хиперзвучни пројектил “Орешник” и је то било прво успешно тестирање хиперзвучне балистичке ракете средњег домета која има брзину од 10 маха односно 3,4 километра у секунди.
Путин је јако мало изнео података о самој ракети осим што је речено да је у питању балистичка ракета средњег домета и изјавио да тренутно не постоје средства која могу да се супротставе руским ракетама “орешник“.
Најновије руске ракете нападају циљеве брзином од 2-3 километра у секунди, а постојећи ПВО системи их не могу пресрести“, рекао је Путин.
Нове информације
Иначе оно што постоји од нових информације јесте да је лансирање обавила 31. дивизија стратешких ракетних снага из Оренбурга и да је из Капустин Јара на Дњепропетровск ласнирана стратешка балистичка ракета средњег домета са неколико десетека ударних (кинетичких) елемената.
“Сврха ланисрања како се претпоставља циљ лансирања ове ракете била је задња порука НАТО да ако буде потребно са таквим ракетама могу се напасти циљеви у Европи и САД”.
Русија је о лансирању обавестила САД кратко пре него што се догодило путем канала за смањење нуклеарног ризика
О самој ракети за сада скоро и да нема података.
Званично “Орешник” је потенцијално име за балистичку хиперзвучну ракету, али тренутно нема јавно доступних званичних информација о постојању или развоју ракетног система са тим називом. Могуће је да се овај назив користи као неформални, кодни назив или спекулација за неки од руских хиперзвучних пројеката или балистичких система који се развијају.
Заправо сви верују да је то друго име за “RS-26 RUBEŽ” који је од интерконтинаталне балистичке ракете средњег домета претворен у хиперзвучну ракету.
Наравно, Пентагон који је прво негирао, сада је признао да је Јужмаш гађан са “RS-26 RUBEŽ”.
Пентагон је идентификовао руску балистичку ракету средњег домета која је синоћ испаљена на град Дњепар у централној Украјини, као друмско-мобилну балистичку ракету РС-26 „Рубеж“ која је била опремљена вишеструким независно циљаним повратним возилом ( МИРВ) Корисни терет који садржи 6 конвенционалних бојевих глава.
Ако је “Орешник” заиста део руског хиперзвучног арсенала, његова карактеризација би могла укључивати следеће:
- Брзина: Већа од 5 маха (хиперзвучна брзина), вероватно у рангу 8–15 маха.
- Домет: У зависности од врсте система (балистички или крстарећи), домет би могао варирати од неколико стотина до неколико хиљада километара.
- Маневарибилност: Као и други хиперзвучни системи, могао би имати могућност маневрисања током лета, чиме се избегавају противракетни системи.
- Сврха: Циљање стратешких циљева, укључујући инфраструктуру, бродове или командне центре.
Статус развоја:
Ако “Орешник” заиста постоји, могао би бити у раној фази развоја, у складу са тренутним фокусом Русије на хиперзвучне технологије. Русија такође користи праксу чувања детаља о својим најновијим оружаним системима у тајности, док не буду спремни за демонстрацију или оперативну употребу.Балистичка ракета средњег домета РС-26 Рубезх није нов пројектил него је постојао и раније, а Москва је одлучила да је време да се ова ракета поново почне да производи.
Многи наводе да је РС-26 Рубезх реинкарнација РСД-10 Пионер који има домет 6.000 км. Руски званичници наводе да РС-26 је базиран на интерконтиненталној балистичкој ракети Јарс, али је њен оперативни домет ограничен на 6.000 км. Иако је успешно прошао све тестове, РС-26 Рубезх је уклоњен из програма развоја наоружања 2018–2027, а разлог је био непознат.
РС-26 Рубезх је интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) на чврсто гориво. Иако је класификован као ИЦБМ према новом Уговору СТАРТ, РС-26 је тестиран са већим теретом на дометима испод 5.500 км.
Развој РС-26 Рубезх започео је 2008. године Московски институт за топлотехнику. Наводно је заснован на РС-24 Yарс ИЦБМ иако је Русија признала да РС-26 има мање степени (два уместо три) и мањи домет у поређењу са РС-24 Yарс
Прво пробно лансирање РС-26, које се завршило неуспехом, догодило се 28. септембра 2011. на космодрому Плесецк. Пројектил је скренуо са курса и срушио се осам километара од места лансирања.
У мају 2012, други тест је наводно био успешан. Ракета је прешла 5.800 км са једном, бојевом главом. Као резултат овог теста, РС-26 је класификован као ИЦБМ према новом Уговору СТАРТ, који настоји да ограничи и смањи број стратешког наоружања између Сједињених Држава и Русије.
Следећи тест у октобру 2012, пројектил је, прелетео 2.000 км са већим теретом од полигона Капустин Јар до Сари Шагана (који се налази у јужном Казахстану). Сви тестови су од тада вршени на средње удаљености (између 1.000 и 3.000 км). Ово је покренуло питања у вези са поштовањем Русије према ИНФ Уговора, који забрањује распоређивање ракета домета између 500-5.500 километара.
РС-26 Рубезх је мобилна ИЦБМ ракета на чврсто гориво. Процењује се да је дугачка 12 м и пречник 1,8 м. Наводно је базиран на РС-24 Yарс ИЦБМ али је и по димензијама сличан СЛБМ Булава-30. Тешка је 36.000 кг и носи бојеву главу од 800 кг.
Тренутно је нејасно да ли РС-26 Рубезх носи једну бојеву главу или више МИРВ независно усмерених нуклеарних бојених глава. Русија је тестирала ракету са обе конфигурације носивости 2013. године.
Тактичко технички подаци
Ознака РС-26 Рубеж
Земља порекла: Русија
Алтернативна имена: СС-X-31, Фронтиер, Авангард, Yарс-М, КY-26, од 21. новембра 2024 носи назив и Орешник.
Намена: Интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) / Балистичка ракета средњег домета (ИРБМ). Може се лансирати са мобилних лансера, што јој обезбеђује високу мобилност и отпорност на први удар противника.
Димензије: дужина 12 м, пречник 1,8
Тежина ракете приликом лансирања 36.000 кг
Бојева глава: 800 кг
Нуклеарна: једна или МИРВ од којих свака може имати различите циљеве. Типови бојевих глава могу укључивати конвенционалне и нуклеарне, са могућим термонуклеарним капацитетом од 150–300 килотона по глави.
Погон: чврсто гориво
Домет: 2000 до 5.500 м
Висока прецизност захваљујући модерним системима нavoђења, укључујући ГЛОНАСС и инерцијално вођење. Циркуларна грешка (CEP) је значајно смањена у односу на старије системе, чиме је омогућено уништавање стратешких циљева.
Оно што је интересантно за ову ракету јесте и да се спомињу њене хиперзвучне могућности и да је ракета осмишљена са способношћу маневрисања при великим брзинама у завршној фази лета, што отежава противракетну одбрану. Брзина у завршној фази може бити како се спомиње у неким изворима и преко 20 маха.
Rekao BiH da je ovo projektil iz programa rubež,vjerovatno da RS26 predstavlja završni proizvod a da postoji niz derivata istog