Ovaj sistem je na zapadu najviše uporediv sa ruskim „Pancir-S1“ i dizajniran je za uništavanje dronova i krstarećih raketa
Komandant čečenske jednice Ahmat koji pripada Nacionalnoj gardi Čečenije general major Apti Aludinov saopštio je da su ruske jeidnice na frontu kod Kurska uništili FPV francuski raketni PVO sistem Crotale NG.
Ovaj sistem je na zapadu najviše uporediv sa ruskim „Pancir-S1“ i dizajniran je za uništavanje dronova i krstarećih raketa.
Francuska je isporučila Crotale NG sisteme u decembru 2022, ali tačan broj u posedu Ukrajinske vojske ostaje nepoznat.
It has been reported that in the Kursk region, an FPV drone destroyed a French short-range air defense system, the Crotale NG. This system is most comparable to the Russian "Pantsir-S1" and is designed to destroy drones and cruise missiles.
— MD (@distant_earth83) August 23, 2024
France delivered the Crotale NG… pic.twitter.com/iENEpQ1OG3
Kako se navodi “krivac” za uništenje PVO sistema Crotale NG je grupa “Aida” čečenske jednice Ahmat.
Napad se dogodio u pograničnoj oblasti Kurska.
Posao veka – dron vredan manje od hiljadu evra spalio je oružje koje je izuzetno retko na ukrajinskom frontu i košta nekoliko miliona evra. A takvih je u francuskoj vojsci vrlo malo samo 10.
Šta je Crotale NG?
Prema opisu Crotale NG je protivvazduhoplovni raketni sistem malog dometa namenjen za odbranu od niskoletećih ciljeva u svim vremenskim uslovima. Razvoj ovog sistema počeo je 1964, a francuskoj vojsci isporučen je 1971 godine.
Osnovna taktička vatrena jednicia ovog sistema je raketna baterija koja se sastoji od osmatračkog impulsnog doplerovog radara koji radi u S- opsegu, tri vozila sa po četiri rakete i monoimpulsnim doplerovim radarom koji radi u Q- opsegu. Ovaj raketni sistem može biti montiran kako na guseničarima, tako i na točkašima.
Ovaj sistem doživeo je brojne modifikacije, a poselednja nosi oznaku NG namenjen pre svega za kopnene jednice za borbru protiv aviona visokih letnih preformansi, borbenih helikoptera, krstareći raketa, taktičko balističkih raketa i raketa lansiranih sa aviona i helikoptera.
U odnosu na postojeći sistem, Crotale NG ima veću daljinu otkrivanja, sistem identifikacije svoj-tuđi, detekcija više ciljeva u svim vremenskim uslovima.
Crotale NG zasniva se na nizu komponenti koje su ranije usavršene. Kupola se okreće uz pomoć elektromotora, a na njoj se nalazi radar za praćenje, opto-elektronski uređaj, osam raketa , smeštenih u dva kontejnera sa po četiri rakete.
Sistem Crotale NG je potpuno autonoman. Proces otkrivanja, zahvata, prelaska na praćenje, lansiranje i uništavanje cilja se vrši automatsko. Zahvaljujući visokom stepenu automatizacije vreme reaksije sistema je 5 sekundi, a vreme ponovnog postavljanja lansera iznosi 10 minuta. Uređaji za upravljanje vatrom sistema omogućavaju integraciju u kompleksne sisteme PVO. Raketna baterija sastava četiri vozila može da dejstvuje u koordinisanom režimu rada, obezbeđujući automatsku razmenu podataka o cilju, izboru optimalne varijante rada u toku dejstva.
Raketa VT-1 ima radio-komandno/elektronsko optičko navođenje. maksimalna daljina navođenja rakete je 10 km, a visoka manevarska sposobnost i maksimalna brzina od 3,5 Maha omogućava presretanje ciljeva na daljini od 8 km za približno 10 sekunti. Bojeva glava ima težinu 14 kg i parčadna, sumerenog dejstva sa unapred profilisanim parčadima. Aktivira se nekontaktnim radio upaljačem ili kontaktnim -elektromagnetnim upaljačem usporenog dejstva od 0,2 do 0,5 sekundi.Sistem gađa ciljeve po daljini 11 km po visini 6 km
Mašala!