АСАДОВА ВОЈСКА ПОЧЕЛА ДА ЛАНСИРА БАЛИСТИЧКЕ РАКЕТЕ ТОЧКА -У НА ПОЗИЦИЈЕ ЏИХАДИСТА! ВИДЕО

Точка-У” се користи као ефикасно средство за наношење удара у оперативно-тактичкој дубини

Ситуација у Сирији није издалека онако како је у суботу Министарство одбране Сирије тврдило да све држе под контролом. У прилог томе говори и снимак који стиже из Сирије, а на којем се види употреба ракетног система Точка -У.

Иначе ракетне снаге Сиријске арапске армије располажу у свом саставу са тактичким балистичким ракетама Скад, Точка У и ирански ракетни систем Фатех 110/М-600.

О ракетном систему Точка

Ракетни систем “Точка-У” је тактички ракетни систем (ТРС) совјетске производње, намењен за погађање важних циљева на удаљеностима до 120 километара. Овај систем је широко коришћен од стране војски различитих земаља од свог увођења у употребу 1989. године. Ова ракета пројектована је била да замени ракети систем Луна М.

Систем је конструисан за уништавање: Командних центара, Система ПВО, Складишта муниције, Војних база, Концентрације непријатељских снага. Ракета је развијена почетком 1970-их и у употреби је од 1976.

Захваљујући високој прецизности и мобилности, “Точка-У” се користи као ефикасно средство за наношење удара у оперативно-тактичкој дубини. Ипак, систем је у Русији повучен из употребе 2019. године и замењен модернијим системима као што је “Искандер-М”. У неким земљама, попут Украјине, Белорусије и других, он се и даље користи.

Балистичку ракету покреће једностепени ракетни мотор на чврсто гориво 96кН, максимална брзина коју може да достигне је 5,3 маха

Серијска производња ових ракета завршена је 1993. Претпоставља се да је укупно произведено 1.200 ових ракета.

Документовао је учешће у неколико војних сукоба: Јеменски грађански рат, Први и Други чеченски рат, грађански рат у Сирији, рат у Донбасу, грађански рат у Јемену од 2014, сукоб у Нагорном Карабаху 2020., а сад и у руској инвазији Украјине 2022.

Главне карактеристике:

  • Тип ракете: вођена ракета, опремљена бојевом главом (конвенционалном, касетном или нуклеарном).
  • Максимални домет: 120 км.
  • Прецизност (ЦЕП): 50-70 м.
  • Тежина бојеве главе: 482 кг.
  • Брзина ракете: око 1100 м/с.
  • Мобилност: систем је постављен на точкашу високе проходности, што омогућава високу маневарску способност и употребу у тешко доступним подручјима.

Састав система:

  1. Лансирно возило (9П129): мобилна јединица која укључује опрему за лансирање и системе управљања.
  2. Транспортно- возило за попуну: намењено за транспорт и поновно пуњење ракета.
  3. Командно-штабно возило: обезбеђује управљање и координацију активности.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *