САД одобриле Немачкој да испоручи Украјини 125 ракета ATACMS и 100 ракета система Патриот

Упркос изразитој жељи европских земаља да наставе са подршком Украјини у рату против Русије, анализе показују да Европа не може брзо да замени кључну улогу Сједињених Држава у испоруци критичног оружја и војне помоћи. Ова ситуација постаје све озбиљнија након што је председник Доналд Трамп ступио на други мандат обећавајући значајно смањење америчке подршке Кијеву.

Украјински парламент одобрио споразум са САД

У четвртак, украјински парламент огромном већином је одобрио споразум којим би Украјина дала део будућих прихода од минерала и других природних ресурса Сједињеним Државама. Иако овај споразум не укључује формалне безбедносне гаранције, он отвара могућност за континуиране испоруке америчког оружја и војне помоћи — нешто што је критично важан фактор за опстанак украјинске одбране.

„Ово нам даје наду“, рекао је Јехор Чернев, заменик председника одбора украјинског парламента за националну безбедност. „Имајмо мало ракета дугог домета, артиљерије и система противваздушне одбране. Већина тог оружја се производи у САД.“

Недостаци оружја и стратегија Европе

Европске земље су до сада обезбедиле око половину од процењених 130 милијарди долара војне помоћи Украјини од почетка рата 2022. године. Међутим, индустријски капацитети европских произвођача оружја нису довољни да покрију недостатке у кратком року. Стручњаци процењују да ће проћи неколико година пре него што Европа буде могла да масовно производи оружје у количинама потребним за ефективну подршку.

Метју Савил, директор војних наука у Краљевском институту уједињених служби, истакао је: „Не, Европа не може да замени амерички капацитет у кратком року.“

Америчка подршка остаје кључна

Упркос Трамповим сумњама према даљој подршци Украјини, америчка влада је наставила да одобрава испоруке оружја преко трећих земаља. У петак, званичник Конгреса потврдио је да су САД одобрале Немачкој да испоручи Украјини 125 ракета дугог домета (ATACMS) и 100 ракета система Patriot (PAC-3 MSE). Оба система су произведена у САД и не могу се поново извозити без специјалног одобрења Вашингтона.

Ови системи имају стратешки значај:

  • ATACMS: Балистичке ракете са дометом до 300 км, коришћене за нападе на логистичке чворове и командне центре у дубини руских положаја.
  • Patriot (PAC-3 MSE): Напредни систем противваздушне одбране способан да пресреће крстареће и балистичке ракете, као и дронове.
Изазови и перспективе

Украјина наставља да развија своју домаћу одбрамбену индустрију, а процене показују да би могла да произведе оружје вредности до 35 милијарди долара у наредним годинама. То захтева инвестиције од савезника у висини најмање 14 милијарди долара. Данска је недавно објавила да ће уложити 930 милиона долара у ову сврху из фонда Европске уније.

Са друге стране, Руска Федерација наставља са интензивним ракетним и дронским нападима, фокусирајући се на градове, енергетску инфраструктуру и системе противваздушне одбране. Последњи напад на Кијев између осталих је показао да Украјина и даље има недостатак средстава за пуно покривање територије.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *