Кијев директно и преко посредника наставља лобирање и притисак на администрацију Олафа Шолца и на његове коалиционе партнере пре свега “Зелене” који су најнаклоњенији Кијеву да се испоруче немачке крастареће ракете за напад у дубину руске територије
Власти у Кијеву и даље упркос противљењу немачкох канцелара Олафа Шолца не одустају од захтева да им се доставе крстареће ракете Таурус како би са њима били нападнути војни и политички циљеви у дубини европског дела руске територије пре свега: Московска, Лењинградска, Калушка, Ростовска област уз постојеће Курску (где све воде борбе), Белгородсака која је поново на мети напада и Брајнска област.
Упркос серији одбијања, Кијев директно и преко посредника наставља лобирање и притисак на администрацију Олафа Шолца и на његове коалиционе партнере пре свега “Зелене” који су најнаклоњенији Кијеву да се испоруче немачке крастареће ракете за напад у дубину руске територије.
Зашто баш Таурус, а не као до сада АТАЦМС или британски Сторм Шедоу и француски Скалп АГ и америћки ЈАССАМ.
Овде ваља поћи од Американаца пре свега јер Американци за разлику од Британаца јавно али и тајно нису наклоњени овој идеји Кијева и до сада иако неки чланови Баједнове администрације то желе, та прича је заустављена бар привремено док се избори не заврше 5. новембра. И самом Зеленском је речено да би позитивна одлука могла бити дата Кијеву, ако Камала Хаирс постане прва председница САД, а неизвесност је велика да од те ствари нема ништа, ако у Белу кућу се врати Доналд Трамп и ако промени спољно политички курс земље. Међутим и то је непредвидиво с обзиром на Трампово понашање у стилу политичке ријалити звезде.
MBDA Taurus pic.twitter.com/wzQQQTt2W3
— Think Defence (@thinkdefence) August 11, 2024
С друге стране томе и сам Пентагон није наклоњен с обзиром да би масовном испоруком тактичких балистичких ракета АТАЦМС домета 300 км заправо настао проблме јер би стратшке резерве Армије САД биле нарушене и доведена у озбиљност одбране саме државе и интереса савезника и војних снага САД широм света.
Кијев је самим тим на мукама како реализовати план да се Русији зада стратешки удар? Па једина нада је опет радити на томе да се “Олаф нејаки (Шолц)” смекша и некако приволи да крстареће ракете “Таурус” стигну док Кијева и да се са њима удари дубоко у руску територију па чак и да се погоде неки циљеви у Москви. Многи сепкулишу о Кремљу као мети напада.
О Таурусу су разговарали већ заборављени чувени немачки официри који су дискутовали о томе како разнети Кримски, односно Керчки мост, а сви су то заборавили.
Зашто баш Таурус?
Војни и политички врх Кијева сматра да немачка крстарећа ракета TAURUS KEPD 350/150 (Target Adaptive Unitary & Dispenser Robotic Ubiquity System / Kinetic Energy Penetrating Destroyer) може да кључно допринесе прекретници рата у Украјини.
Ова крстарећа ракета која се лансира са авионске платформе намењена је за уништавање високовредних и добро брањених циљева у дубини непријатељске територије, Сам пројектил нема класични облик као ракете-цилиндрични, него пљоснати у виду пловила. У питању је оштро правоугаоно тело које има довољно простора за смештај бојеве главе “Менфисто” и турбомлазног мотора што самањује радарски одраз пројектила.
На горњем делу тела налазе се расклопива крила која се отварају одамх после лансирања са шине испод крила авиона. На задњем делу ракете налазе се крилца за управљање у “Х” конфигурацији које су постаљене под углом од 45 степени. На боковима пројектила постављени су усисници за турбовентилаторски мотор Williams P8300-13 који има потисак 6,67 кN. Мотор се налази на задњем делу пројектила са чиме је оставњено довољно простора у самој ракети.
У централном делу ракете налази се резервоара за гориво, а на челу ракете бојева глава Менфисто. На врху ракете се налази систем за контролу лета и откривање циљева.
Пројектил KEPD 350 има дужину 5 метара, ширину тела 0,63 м и висина 0,32 м. Распон крила је 1 метар. Маса пројектила приликом лансирања је 1.400 кг. Млазни мотор омогућава брзину ракете од 994 км/х. Максимални плафон лета ракете је 7.600 м. Иако произвођач тврди да је максимани домет 350 км, заправо он је већи од 500 км и главни разлог зашто Кијев тражи ове ракете како би могли да гађају у добину руске територије и Крима.
Бојева глава “Менфисто” има тежину 490 км и састоји се од два пробојна пројектила који се налазе једним иза другога иза система за навођење на врху пројектила. Прва бојева глава је кумулативно пробојна намењењна за пробијање отвора у доброзаштићеним објектима, а иза се налази класична односно разорно-пробојно која заузима централни део пројектила. Прва бојева глава има највећи пречник и облик као тело ракете, друга знатно ужа од тела пројектила како би се повећала могућност пробијања до циља и повећање ефиканости уништења нападнутог циља.
Како изгледа напад на циљ ракетом ТаурусКрстарећа ракета AURUS KEPD 350/150 (Target Adaptive Unitary & Dispenser Robotic Ubiquity System / Kinetic Energy Penetrating Destroyer) после одвајања са лансирне шине испод крила и отварања крилаца и лета ракете она лети задатом путањом. Приликом удара ракете или после удара пројектила, што зависи од чврстине циља и материјала од кога је изграђен, то се постиже уз помоћ упаљача SHAFT (Smart Hard target Attack fuzing Technology) koji je спојен са системом за управљање летом ракете. Створени кумулативни млаз приликом експлозије буши рупу у зиду, а секундарни део исте експлозије уклања шут или земљу који је гађан, продире у унутрашњост брзином од 250 м/с и следи друга експлозија.
Бојева глава “Менфисто”, слична је као бојева глава BROACH којукористи крстарећу ракету “Storm Shadow”.
Када се ракета конструисала далеке 1996. године од Тауруса се очекивало да високом прецизношћу погоди чак и тачкасти циљ. Од лансирања ракете у средњем делу путање лета ракете контролише се комбинацијом INS/GPS. INS омогућава поптуно аутономни лет, а прецизност зависи од координата циља и зоне одакле је пројектил лансиран. Што је зона лансирања бржа то је прецизност већа, али прецизност опада са са већом даљином лета до циља од момента лансирања. Тада се користи GPS систем.
Када се Таурус спусти на висину од 50 м од површине земље приликом лета после лансирања укључује се TERNAV (TERrain reference NAVigation). У питању је иначе висиномер који на одређеним тачкама лета мери профил земље директно испод себе, а разултате мерења упоређује са онима који су унесени у меморију лета ракете.
Предност сва три система је неосетљивост на сложене временске услове.
Крстарећа ракета TAURUS има и IIR (Imaging Infra Red) термовизијски систем за октирвање циљева и навођење пројектила у завршној путањи лета. Неколико минута пре приласка ракете коначном циљу на неколико километара активира се ИЦ систем који уз помоћ претходно унесених података препознаје циљ и ракету усмерава према њемуи следи директни погодак. Приликом приближавања циљу ракетњ преознаје слике терена и зато је најважније имат такву тачку.
Пуковник Маркус Рајзнер војни историчар и вођа институтa за официрску обуку аустријскe
Савезне војске на Терезијанској војној академији у Бечу Неуштадт, почетком јуна 2024 бавио се анализом зашто је крстарећа ракета Таурус потребна Кијеву.
Да ли је Таурус чудесна ракета за рат против Путина? Овако гласи поднаслов анализе пуковника Рајзнера
“Западне државе већ имају оружје које није могуће тако лако утицати руска технологија ометања.
То укључује и немачку крстарећу ракету Таурус која може да погоди своје циљеве независно од сателистских система од којих прима информације”.
Разлог према пуковнику Рајзнеру лежи у томе што немачка крстарећа ракета Таурус има додатне системе за одређивање положаја, инерцијални навигациони систем, референтна навигација терена
као и систем за обраду слика.
Да преведемо са војностручног језика, крстарећа ракета Таурус има 3Д мапу терена и четири система за навигацију: додатне системе за одређивање положаја, инерцијални навигациони систем референтна навигација терена и ГПС. У питању је крстарећи пројектил који лети у 3Д режиму.
Припрему саме ракете за лет се врши искључиво у Немачкој и у овом случају ту ракету Украјина не би могла да лансира без немачких стручњака
“И зато се Украјина нада испорукама овог оружја из Немачке”, пише Рајзнер.
Он подсећа да немачки канцелар Олаф Шолц (СПД) је већ захтев Украјине неколико пута одбио. Шолц је то правдао немачким безбедносним интересима, јер би се могло догодити да ово високопрецизно оружје падне Русима у руке и тиме им пружи важне информације о уграђеној технологији.
Војни експерт Рајзнер у основи сматра да је ово „важећи аргумент”, али он има замерке на изјаве Шолца јер вероватно Руси се неће моћи тако олако дочепати ових ракета и тиме им неће бити пружен увид у одређене уграђене технологије.
Рајзнер наводи да британске и француске крстареће ракете Storm Shadow/Scalp које се користе у Украјини имају сиромашнију технологију.
„Међутим, морате имати на уму да сваки од ових система има само ограничено време ефективности док противник не предузме акције прилагођавња”, каже Рајзнер и као пример наводи самоходни вишецевни ракетни систем “Химарс” и то објашњава као “Химарс ефекат”, јер је он нестао после неколико месеци од када се овај систем појавио на фронту.
“То би важило и за Тауруса”.
Украјина је 2023. затражила немачке ракете дугог домета Таурус како би могли да униште потенцијалне циљеве на удаљености до 500 километара. Канцелар Олаф Шолц је одбацио ову идеју, јер страхује да би Украјина могла да употреби такво оружје за ракетне нападе на руску територију.