Ukrajinska mornarica u petak 26. maja 2023 godine u prisustvu načelnika generalštaba ukrajinske vojske Valerija Zalužnog prikazan je novi artljerijski oklopni čamac pod imenom “Buča” ( predgrađe Kijeva gde su se od kraja februara do početka aprila vodile žestoke borbe sa ruskim padobranicma).
Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane Ukrajine glavna namena oklopnog čamca je patroliranje u obalnoj morskoj zoni, rekama i ušćima, zaštita važnih objekata morcke i rečene infrastrukture i priobalnog pojasa Ukrajine i suzbijanje mogućih rečnih amfibijskih desanata.
Ovaj oklopni čamac prošao je sve faze fabričkih i vojnih testova.
Kako je ukrajinska mornarica navela jedna od karakteristika ovog čamca je niska optičko-elektornska, radarska i termo vidljivost. Ovaj oklopni čamac prema uveravanjima ukrajinske mornarice je skoro nevidljiv za radarske i IC uređaje. Takođe čamac ima mogućnost stvaranja dimnih i toplotnih zavesa.
Kako opisati Buču?
MBAK “Buča” spada u kategoriju rečnih oklopnih čamaca sa artinjerijskim naoružanjem koji je nastao u okviru Projekta 58155 Grjuza -M. Čamac je prvi put porinut 2021. godine i do maja 2023 nalazio se na ispitivanju.
Ovaj mali rečni oklopni čamac Grjuza M projekat 58155 projektovao je “Istraživačko projektantski biro za brodogradnju Mikolajev. Ovi čamci ulazili su u operativnu upotrebu ukrajinske mornarice od kraja 2015. Svrha ovih brodova bila je upotreba na zatvorenim morima poput Azovskog.
Ruska vojska je početkom 2022. godine osvajanjem Berdjanska ruska mornarička pešadija zaplenila je većinu ovih plovila. Od ukupno osam samo tri ova oklopna čamca su ostala u sastavu Ukrajinske mornarice.
Konstrukciono artiljerijski oklopni čamac projekta 58155 Grjuza M sastoji se tri dela; motornog, skladišno borbenog i upravljačkog odeljenja. Oklopno artiljerijski čamac Grjuza M izrađeno su od čeličnih materijala otpornih na metke.
Čamci su dužine 23 m, visine 4, 8m, a gaz je 1 m. Puni deplasman oklopnog artiljerijskog čamca je 54 tone. Broj čalnova posade je 5 mornara.
U kormilarnici koja se nalazi na sredini broda ugrađen je integrisani sistem komandovanja i upravljanja. Sistem omogućava praćenje svih senzora na brodu, elektornike i pogonskih i komunikacionih sistema.
Naoružanje:
Na pramcu i krmi postavljen je borbeni modul BM-5M.01 Katran-M koja je daljinsko upravljana, proizvođača Kuznia na Ribalskomu. Svaka kupola je opremljena sa dva automatska bacača granata kalibra 30 mm.
Naoružanje čamca uključuje i automatski top kalibra 30 mm ZTM-1, mitraljez CT kalibra 7,62 mm i laserski vođeni prenosni protivvazdušni sistemi (MANPADS).
Automatski top ZTM-1 može da se puca na neprijateljske avione koji lete na malim visinama, po lakim oklopnim borbenim vozilima pešadije. Na čamcu su montirane i dve protivoklopne rakete Barrier (ATGM) za borbu protiv nepokretnih i pokretnih lako oklopljenih objekata, helikoptera i savremenih oklopniһ borbenih vozila, opremljeniһ eksplozivnim reaktivnim oklopom (ERA). Mete se gađaju na udaljenosti od 100 do 5.000 metara.
Sistem za upravljanje vatrom nalazi se na komandom mosta. Čamac takođe ima navigacioni radar, antenske jarbole i komunikacione sisteme. Laserski daljinomer je instaliran za otkrivanje i praćenje ciljeva.
Pokreću ga dva dizel motora, koji može da plovi maksimalnom brzinom od 25 čovorva. Maksimalni radijus plovljenja 80 km od matične luke plovilo može da ostane na površini četiri dana.