Komandant Ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva Mikola Oleščuk objavio je fotografiju povodom 4. jula – Dana nezavisnosti SAD na kojoj se vidi američko oružje koje je donirano toj zemlji.
Na kolažu više slika dve su dominirale. Na njima se po prvi put vidi GPS vođena avio bomba JADAM-ER koji se nalazi u službi ukrajinske avijacije.
Pretpostavlja se da su ove avio bombe montirane ne jurišnike Su-24M. Postoji i pretpostavka da su možda ove avio bombe montirane i na lovce MiG-29 i SU-27.
Sa ovim su okončane spekulacije koje su trajale da li Ukrajina ima ili nema ove klizne avio bombe.
JDAM se odnosi na komplet koji se pričvršćuje za klasičnu bombu familije Mk 82, 83 i 84 koje su pretvarane u precizno vođeno oružje.
Na osnovu rata u Zalivu 1991 američko RV donelo je odluku o razvoju GPS vođene avio-bombe pod nazivom “Joint Direct Attack Munition”. Osnovna ideja američkor RV bila je stvaranje visokog preciznih ubojnih sredstava za stelt bombardere B-2.Međutim iz razvojno-tehničkih razloga operativna upotreba JADAM predviđena je krajem 1990 tih godina.
Elementi avio bombe JDAM. Komplet za navođenje čine novi repni deo sa GPS-INS (inercijalnim sistemom) za samonavođenje sa uzdužnim strejkovima oko centralnog dela avio bombe za stabilizaciju pada. Unos koordinata na isti način ostvaren je posebnom vezom koja poput pupčane vrpce hrani avio bombu neophodnim podacima. Tokom pripreme vazduhoplova i posade za izvršenje borbenog zadatka, u avionski računar se unose neophodni podaci koji određuju uslove zone odbacivanja koordinata i parametre završnog navođenja. Čim vazduhoplov dobije napajanje električnom energijom, procesor unutar UbS (ubojnog sredstva) počinje svoj proces inicijalizacije sa automatskim usnimavanjem podataka o OD iz avionskog računara, uz sravnjivanje svog inercijalnog uređaja sa avionskim. Nakon odbacivanja inercijalni sistem navigacije unutar avio-bombe sa GPS korekcijom – INS/GPS preuzima navođenje i vodi avio -bombu nezavisno od uslova spoljašnje atmosfere.
Komplet omogućava modifikaciju dve avio bombe od 908 kilograma M-84 avio-bombe opšte namene GBU-31 i BLU-109 probojne avio -bombe GBU -31V3 i od 454 kilograma Mk-83 avio-bombe opšte namene (GBU-32 V1) i BLU-110 probojne avio bombe GBU-32 V3.
Kružna greška pogotka iznosi 13 metara i to na osnovu poliginskih ispitivanja tokom 1996.
Upravo ove bombe omogućile su teškim bombarderima da izvršavaju zadatke neposredne vazduhoplovne podrške..
Dalje usavršavanje ove vođene avio bombe usledilo je za vreme američko-australijske saradnje gde su Australijanci pre pet godina razvili komplet za upravljanje za Boeing JDAM u nekoliko verzija.
Naoružani avion poleće bez poznatih koordinata objekta dejstva i po dolasku u rejon mogućeg dejstva na velikoj visni formira krug čekanja. Na scenu tad stupaju specijalni timovi operatera vazduhoplovnih oficira za navođenje dejstva avijacije. Kada se otkrije cilj dejstva laserskim daljinomerom spregnutim sa GPS prijemnikom vrši se precizno određivanje pozicije objekta dejstva.
Dobijene korodinate i osine informacije o bojektu dejstva preko linka za prenos podataka šalju se bombarderima. Posada bombardera unosi dobijene koordinate u avio-bombe vrši tempiranje njihovih upaljača (da bi se eksplozija desila iznad tla, na površini ili posle penetracije ispod samog objekta i odlazi do zone dejstva gde izbacuje bombu.Neki ove avio bombe zovu i avio-bombe proširenog dometa. Sistem funkcioniše tako što pošto se bomba lansira otvaraju se krila i tako bomba može da klizi po vazduhu skoro 70 km pre nego što pogodi cilj. Inače sa ovim sistemom vođenja domet ove avio bombe je utrostručen.