Британски тенкови новије генерације продице Челинџер 1 и 2 нису имали ту срећу да доживе успех као њихови претходници Чифтен и Центзурион који су се прослалвили у Битакама на Блиском истоку и Африци. Челинџери кад су настали премијеру су имали на Балкану у оквиру “мировних мисија” на Балкану у БиХ 1996. и Косову и Метохији 1999. Челинџер 1 је борбено употребљен у Пустињској олуји 1991, а Челинџер 2 у агресији на Ирак 2003 коју су Британци назавали “Операција Телик”.
Тенк није доживео претерани извозни успех једнина инострана држава која га је купила био је Оман и то 36 комада. Друга инострана држава која је добила тенк, али путем донације била је Украјина.
Она је своје тенкове који су јој донирани, 14 комада приказала у марту 2023. али ови гусеничари, који на себи немају реактвни оклоп нису до сада употребљени у борбеним дејствима за разлику од немачких тенкова породице Леопард 2.
Испоставило је пошто је снимак тенкова Челинџер у украјинским рукама освануо на друштвеним мрежама сазнали смо да су ти тенкови предати ваздушно-десантним једницама украјинске војске, који сада спроводе обуку на њима и обучавају се за борбена дејства, о чему сведочи и видео снимак који се појавио.
Тенк Челинџер 2 настао је као наследник верзије Челинџер 1. Тенк је развијан у периоду од 1984-1988 године као модернизација тенка Челинџер 1. Дуготрајно опитовање завршено је средином 1990 тих и тенк је 1998 ушао у оперативно наоружање британске војске под именом Челинџер 2.
Сматрају га тенком треће послератне генерације и сматра се једним од најкавлитетнијих тенкова. Тенк Челинџер 2 иначе је прошао кроз три развојне фазе од протитпа доживео је чак 156 промена на самом гусеничару, имао је додатна побољшања и допуне. У завршној фази британски стручњаци навели су кључна подручја где су учињена побољшања: 1. Систем за управљање ватром СУВ; 2. нишанске справе, 3. оклоп калични и реактивни; 4.трансмисија.
Да би дошли до возила које је спремно за серијску производњу, три прототипа су 248 дана годишње прлазили по 30 км по савременом асфалтном путу и 30 км по различитим варијантама земљишта. Изведно је и 34 пробних опаљења из тенковског топа и гађање у различитим условима. Због отклаљања конструкторских грешака возила су морала да пређу још додатниј 20.000 км.
Конструкцијски тенк Челинџер 2 FV4034 има тело тенка Челинџер 1. Купола је преузета са тенка 7/2, a њен спољни облик су поједноставили и са ње одстранили кутије за алат и тенковски прибор.
Распоред у тенку Челинџер 2 је класични као код западних тенкова, ако се изузме тенк Меркава. Возач тенка налази се напред, борбено одељење који чине командир и нишанџија и послужилац се налази на средини, а моторно-трансмисионо одељење позади.
Тенк има основну масу 62,5 тона, са додатним оклопом она се пење на чак 66 тона због чега спада у најтеже тенкове на свету.
Тенк има топ калибра 120 мм са изолученом цеви Л30Е4. Тенковска цев израђена је од легираног челика и хромирана изнутра. Затврач цеви је клизни и дводелни. Цев има барутну комору, пуни се ручно, а куполом и топом се управља електрично. За тенк је развијено неколико пројектила: поткалибарни, пацирни противоклопни, разорни противоклопни и пројектил са пласичним ескплозивом.
Из тенка је могуће испаљивати калсичну тенковску муницију, а развијени су били и нови шројектили L26 познат и као CHARM-1 и L27 CHARM -3 који поседују језгро од осиромашеног уранијума. Пројектил L27 CHARM -3 има пробојност биближно 700 мм хомогеног челичног оклопа на даљини од 2.000м што га сврстава међу најефикасније пројектиле.
Од осталих пројектила тенк користи HESH L31 са рушечом бојевом главом која садржи пластични експлозив са пробојношћу хомогенног челичног оклопа од 530 до 770 мм на даљини од 2.000 м, као и употребу пројектила APFSDS DM53. Борбени комплет у тенку је 56 пројектила.
Помоћно наоружање су два митраљеза калибра 7,62 мм. Коаксијални-спрегнути L 94А1 EX 34 и L37A2 који је приучвршћен на крову куполе са борбеним комплетом од 4.200 метака На боковима куполе са сваке стране уграђени су бацачи димних кутија 2×5.Тенк има јединствени балистички рачунар МИЛСТД 1553 који повезује систем наоружања и погон тенка. Систем за управљање ватром ЕФЦС 699 је једноставан за руковање, троши малу количину енергије. Стабилисан у обе равни и састоји се од електричних уређаја за управљање куполом и топом, електробалистичког рачунара ЦДЦ је канадске производње.
Нишанска справа је панорамска дневно-ноћна стабилисана у обе равни. Термовизија повезана са монитором код командира. У ноћно моду могуће је мерење ласером. Нишанска справа омогућава командиру отирквање циљева кад тенк стоји на даљинама од 2.200 до 4.000 м а у покрету 1.500 м. Командир у куполи-турели ма уграађених кружно осам распређених једноделних перископа за осматрање. Пред куполом је уграђена командирова нишанска справа SFIM VS 580-10 жиростабилисана у обе равни са интегрисаним ласерским даљиномером. На штиту топа је смештрна термална камера TOGS II коју употребљавају како командир тако и нишанџија.
Командиров командни блок има две ручице-десна за активрање направе за усмеравање куполе и топа, избор оптичког и термовизијског канала нишанске справе, прекидач ласера и електроокидач топа и спрегнутог митраљеза.
На десној страни куполе налази се разводна табла за онаружање и нишанске справе са комплеском дугмића и прекидача, преклапача и индикатора. Са екрана се могу читати подаци о положају топа, смеру окретања куполе, удаљености циља, врсти муниције ,елемнтарних балистичких података, подаци са метео сензора.
Нишанџија на куполи има постављену нишанску спаву перископског типа SAGEM независно стабилисана у обе равни. Уређај има ласерски дањиномер. У склопу термовизијске спаве за ноћно осматрање TOGS нишанџија има и екран за осматрање и помоћну телескопску нишанску справу NANQUEST L30 која се користи у случају отказа основне нишанске справе. Нишанџија има командни блок са две ручке, на десној је дугме за избор дневног или термовизијског канала, а на левој прекидач за повећање нишанских справа, прекидач ласера и електроокидач топа.
Мотор тенка
Тенк Челинџер 2 покреће четворотактни 12-цилндрични турбопрехрањивани дизел мотор Перкинс ЦВ12ТЦ, максималне снаге 860кW односно 1.2000 коњских снага. На мотору постоји систем контроле рада деловања мотора помоћи дигитализованог рачунара DASCU. У Челинџеру уграђена је хидродинамичка трансмисија Давид Браун TN-54 степен преноса 6+2. Мењач је планетарног типа са хидродинамичким преносником који омогућава промену степена преноса без губитка снаге. Аутономија кретнаја је 650 км брзина 56 км/х.
Оклопна заштита
Оклоп тенка Челинџер 2 развијен је на основу оклопа тенка Челинѕер 1 садодатним модификацијама. Основни оклоп чине вишеслојне заварене панцирне плоче велике чврстоће са керамичким копозтима- познат и као Чобахам оклоп друге генерације Дорчестер са чиме је тенк достигао ниво заштите тенкова НАТО. На челу дебљина плоча креће се између 600 и 1000 мм од кумулативних пројектила и 959 и 1150 мм од пројектила APFSDS/HEAT на куполи. Додатни оклоп чини ЕРА. Тенк поседује и НХБ заштиту, противпожарни апарат, клима уређај за хлађење и грејање, бацаче димних кутија.
ТАКТИЧКО ТЕХНИЧКИ ПОДАЦИ О ТЕНКУ ЧЕЛИНЏЕР 2
Маса: 62,5 -66 тона
Посада: 4 члана
Димензије: дужина 8,33 м, ширина 3,52 м, висина 2,49 м
Мотор: 12-цилндрични турбопрехрањивани дизел мотор Перкинс ЦВ12ТЦ, максималне снаге 860кW односно 1.2000 коњских снага
Брзина. 59 км/х
Наоружање:
топ калибра 120 мм са изолученом цеви Л30Е4
два митраљеза калибра 7,62 мм. Коаксијални-спрегнути L 94А1 EX 34 и L37A2 који је приучвршћен на крову куполе
Оклоп: варени вишеслојни Чобахам, верзија Дорчестер
Цена: 4,217.000 фунти