SVE SRPSKE MODERNIZACIJE BRDM-2 OD VUKA 05 DO KURJAKA!

Jugoslovenska narodna armija JNA lako oklopno vozilo BRDM-2 uvelo je u naoružanje odlukom generalštaba od 25.aprila 1968. godine zajedno sa lakim plivajućim tenkom PT-76B. Oba oklopnjaka su raspoređena bila u izviđačke čete ( vod od 3 vozila) oklopnih pukova i brigada, izviđačkih četa pešadijskih divizija. Sa ovim vozilima bili su opremljene jedinice drugih rodova kopnene vojske i nastavni centri. Izuzetak je bio izviđački bataljon 7. oklopne divizije koji je imao po sedam PT 76B i BRDM-2. JNA je za svoje potrebe od Sovjetskog Saveza vozila BRDM nabavljala do sredine 1980 tih godina prošlog veka.

JNA je prema nepotpunim podacima nabavila od 1967. do 1985. nabavila oko 240 vozila tipa BRDM-2. JNA je u svom sastavu imala sve verzije BRDM-2 od izviđačkog, komandnog, do verzije za ABHO, protivoklopnu i protivavionsku borbu.

Vozila su aktivno učestovovala u građanskom ratu na tlu Jugoslavije. Koristile su ih osim JNA i sve paravojne formacije, a kasnije i vojske novonastalih republika. Danas ovim vozilima raspolažu samo Oružane snage BiH, Vojske Srbije i Makedonije. Ratove, sankcije i raspad Državne zajednice Srbije i Crne Gore preživelo je ukupno 76 komada u izviđačkoj i verziji za PVO Strela -1.

Srpske modernizacije BRDM-2

Iako su ova vozila već posle 2000 godine bila zastarela vojska nije htela da ih se odrekne zbog loše finasijske situacije i nemogućnosti nabavke sličnog vozila kao zamene. Zato se odlučilo da se pristupi projektu modernizacije. Ideja je krenula od Odeljenja za specijalne jednice pri Upravi za obaveštajno-izviđačke poslove, specijalna i elektronska dejstva GŠ VSCG. Idejno rešenje poznato je bilo pod radnim nazivom « Modernizacija oklopno-izviđačkog automobila BRDM-2 u specijalno oklopno vozilo M-05 «Vuk». Modernizacija je rađena od strane stručnjaka Vojnotehničkog insituta, a projekat je pokrenut 2005. godine

U sastavu Vojske SCG ostali su isključivo izviđačke i PVO verzije dok su pre svega protivoklopne verzije POLO 9P122 i POLO 9P133 proglašeni zastareli, neperspektivni i izbačeni iz upotrebe. Pošto je njihovo održavanje bilo skupo jer nije bilo rezervnih delova i većina vozila su imala istrošene resurse radne i vremenske, pa je odlučeno da se krene u modernizaciju i osavremenjivanje. Tako je izrađen projekat a stručnjaci VTI imali su veliku pomoć radnika Tehničko remontnog zavoda (TRZ) Čačak kako nosioca i finalizatora modernizacije oklopnog vozila BRDM-2. U ovaj projekat uključilo se i desetak drugih državnih i privatnih preduzeća.

Zamisao je da modernizovani BRDM-2 pod imenom «Vuk» bude namnejne za upotrebu u specijalnim, protivterorističkim, vojnopolicijskim, izviđačko-diverzantskim zadacima, jednicama veze, kao i angažovanje u mirovnim misijama UN. Idejno rešenje trebalo je da se zasniva na modifikaciji baznog vozila BRDM-2. Plan je bio da se modernizacijom stvori mogućnost za smeštaj osam članova posade, lako ulaženje i napuštanje vozila, kao i zamenu benzinskog savremenim dizel motorom i ugradnje nove kupole sa odgovarajućim naoružanjem. Plan modernizacije predviđao je i ugradnju savremene optoelektronske i navigacione opreme, sredstava veze, bacača dimnih kutija, dodatnog oklopa, zaštitnog balističkog stakla, maskirnih mreža i drugih kompleta specijalne opreme.

Plan modernizacije predviđao je kao i kod Rusa uklanjanje dva para pomoćnih točkova na bokovima, sa pripadajućom transmisijom, isecanje njihovog blatobrana u unutrašnjosti vozila i izravnjavanjem sa podom vozila, ukalnjanjem stare kupole s naoružanjem. Ugradnja na bočnim stranama desantnih vrata neophodnih za ulazak i izlazak pet članova ukrcnog dela posade.

Jedan od važnijih ciljeva bio je zamena postojećeg četvorotaktnog benzinskog motora velike potrošnje sa dizel motorom. Za ovaj projeakt izabran je bio američki motor „AM General 6,6L military aplication“ snage 127kW, koji se ugrađuje i na vozila visoke prohodnosti HAMER i HAMVI. Razlog zašto je taj motor izabran objašenjeno je da taj motor uz zadržavanje posotjeć transmisije obezbeđuje savladavanje maksimalnog uspona na usovom i tvrdom zemljištu, kao i postojeći motor GAZ-41. Maksimalna brzina je povećana na 105 kilometara na čas.

Oklop na starim verzijama vozila bio je slab. Planom modernizacije kako bi se povećala balistička zaštita osnovnog oklopa planirano je postavljanje montažno-demontažnih obloga izrađenih od kombinacije staklenih i pancirnih ploča (kelvar-keramika). Plan je predviđao da se posebna pažnja posveti masi dodatnog oklopa jer dodatna masa nije smela da ugrozi amfibijska svojstva ovog vozila.

Od dodatne opreme bilo je predviđeno i ugradnja savremenih radio-sredstava sa kriptozaštitom, a postojeće IC sprave za vožnju i osmatranje trebale su biti zamenjene savremenijim. Planirana je bila i ugradnja savremene elektronske i navigacione opreme dnevno-noćna kamera, digitalni kompas, laserski daljinomer, GPS, kao i posedovanje odgovarajućeg softverskog sistema kojim upravlja komadir.

Od naoružanja bilo je planirano da na osnovnu verziju «Vuk 05″ bude ugrađen automatski bacač granata domaće proizvodnje M93, kao i mitraljez M-84 kalibra 7,62 mm sa drvenim kundakom i optičkim nišanom. Inače ova verzija naoružanja preuzeta je sa tad drugog aktuelnog projekta univerzalnog inženjerskog vozila « Munja». Borbeni komplet činilo bi tri municijska doboša sa po 29 metaka za ABG M39 i 750 metaka za mitraljez M-84. Plan modernizacije predviđao je i smeštaj većih kapacieteta municije.

Za «Vuk» M05 predviđeno je bilo i posedovanje kompleta specijalne izviđačko diverzantske opreme, mobilni komplet za maskiranje zajedno sa trobojnim premazom pružao je maskirnu zaštitu na nivou najsavremenijih rešenja.

Inače na zadnjoj spoljašnjoj, donjoj strani vozila predviđala se i ugradnja preklopne desantne papuče sa držačima za prevoz članova posade u određenim uslovima.

Plan modernizacije vozila BRDM-2 i njegovu konverziju u specijalno-izviđačko vozilo predviđao je da se ovom vozilu udahne nov život. Međutim u samoj vojsci i ministarstvu odbrane kako se pokazalo kasnije nije bilo ni volje ni želje da se ovaj projekat realizuje do kraja, pa je i on napušten.

Drugi pokušaj modernizacije i da se oklopnom vozilu BRDM-2 udahne nov život bio je od strane državne kompanije za izvoz naoružanja YUGOIMPORT SDPR koja je pre 13 godina počela intenzivno da se bavi i proizvodnjom i modernizacijom naoružanja namenjenog inostranim kupcima.

Tako je na Međunarodnom sajmu vojne opreme i naoružanja « Partner 2009» prikazana i modernizacija izviđačkog vozila BRDM-2 pod imenom «Kurjak», koji je pretvoren u lako borbeno vozilo. Plan modernizacije predivđao je isto kao i projekat VTI «Vuk» smeštaj osam članova posade. Vozilo je prema nameni trebalo da bude namenjeno za borbeno izviđanje. U tu svrhu na vozilo je bila ugrađena panoramska optoelektronska multisenzorska stanica (PSOMOS), projektovana za korištenje na izviđačkim vozilima. Osnovna namena ove stanice je izviđanje bojišta i osmatranje tokom dana i noći i u lošim vremenskim uslovima dometa do 20 kilometara.

Interesantno je i da je ova modifikacija isto kao i VTI predviđala zamenu benzinskog novim dizel motorom američke proizvodnje AMG jačine 128kW. Naoružanje je u odnosu na vojni projekat bilo nekoliko drugačije. Predviđala se ugradnja protivavionskog topa M-55 kalibra 20mm. Osim ovog topa opciono za različite kupca ponuđena je otovorena kupola sa ugradnjom automatskog bacača granata kalibra 30 mm, zatim ugradnja protivavionskog mitraljeza sa tenka M-84 NSVT kalibra 12,7mm. Takođe predviđeno je i ugradnja moderne komunikacione opreme sa kriptozaštiom, a na bokovima postavljanje rasklopive metalne ograde u slučaju korištenja za suzbijanje nereda i postavljanja blokada na putevima. Na SDPR verziji nije bilo predviđeno uklanjanje bočnih točkova.

Ova verzija vozila nuđena je stranim delegacijama iz siromašnih zemalja kao mogućnost modernizacije flote vozila BRDM koju su posedovale afričke zemlje koje zbog skromnih novčanih sredstava nisu bile u mogućnosti da nabave sofisticirana izviđačka vozila koja su se tad i sad nude na tržištu.

Projekat je posle par godina ugašen, a ova verzija više nikad nije bila izložena na sajmu naoružanja. Upravo s propašću ovog projekta ugašene su bile sve opcije modernizacije izviđačkog vozila BRDM-2.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *