Borbeni helikopter Mi-24 uveden je u upotrebu pre više od pola veka. Vremenom je unapređena originalna mašina, a njene najnovije modifikacije su još uvek u upotrebi. Najsavremenija proizvodna verzija ovog helikoptera je Mi-24VM, poznat i kao Mi-35M. Nastao je tokom 2000. godine korišćenjem savremenih tehnologija, materijala i komponenti tog vremena. Zahvaljujući tome, bilo je moguće poboljšati osnovne karakteristike helikoptera i poboljšati njegove borbene sposobnosti.
Poslednji u porodici
Devedesetih godina prošlog veka OKB Mihail L. Mil je započeo razvoj nove modifikacije postojećeg transportnog i borbenog helikoptera. Projektom je bila predviđena modernizacija helikoptera Mi-24V u cilju poboljšanja njegovih taktičkih, tehničkih i letačkih karakteristika, kao i povećanja stepena unifikacije sa drugim savremenim modelima.
Prvi ugovor za nabavku Mi-35M za rusko ratno vazduhoplovstvo zaključen je tek 2010. godine. Nakon toga je Ministarstvo odbrane Rusije dalo još najmanje jednu sličnu porudžbinu. Ukupno je kupljeno nekoliko desetina helikoptera, mada se tačan broj ne zna.
Još u fazi testiranja, razvojna kompanija je počela da promoviše helikopter na međunarodnom tržištu. Kao rezultat toga, prvi izvozni ugovor zaključen je 2008. godine – Brazil je naručio 12 novih helikoptera. U narednim godinama stigle su narudžbe iz još devet zemalja bližeg i daljeg inostranstva. Helikopteri su poslati u Aziju, Afriku i Latinsku Ameriku.
Avijacija ruske vojske nastavlja da aktivno koristi svoj Mi-35M. Od 2022. godine učestvuju u stvarnim borbenim dejstvima protiv ukrajinskih snaga. Gotovo svi strani operateri su takođe zadržali svoje helikoptere, a neki od njih imaju iskustva u korišćenju u borbi.
Jedini izuzetak je Brazil. 2022. godine odlučila je da napusti ruske helikoptere zbog nemogućnosti potpunog tehničkog održavanja.
Promena konstrukcije
Helikopter Mi-35M nastao je na osnovu starijeg modela Mi-24V. Tokom razvoja Mi-35M izvršene su neke izmene u dizajnu, ugrađene su nove jedinice i instrumenti. Kao rezultat ovih poboljšanja, helikopter je zadržao izgled i opštu arhitekturu, ali je dobio više letne i tehničke karakteristike, a takođe je poboljšao svoj borbeni potencijal.
Prilikom izrade Mi-35M koristili su postojeći okvir aviona, ali su na njemu uneli manje izmene. Ukupan dizajn, raspored i ostali elementi ostaju isti. Najuočljivija inovacija bilo je krilo sa smanjenim rasponom i manje uporišta.
Da bi se dizajn pojednostavio, odlučeno je da se napusti stajni trap koji se uvlači. Pored toga, ovakav dizajn podupirača u nekim situacijama može oslabiti udar na tlo i spasiti helikopter i posadu.
Mi-35M je opremljen unapređenim pogonskim sistemom, ujedinjenim sa helikopterom Mi-28. Par TV3-117V turboosovinskih motora zamenjeno je novijim VK-2500-II proizvodima iz iste porodice motora. U režimu krstarenja razvijaju snagu od 1500 konjskih snaga, na poletanju – 2200 konjskih snaga. Obezbeđen je hitni režim rada: u slučaju kvara jednog motora, drugi razvija snagu od 2700 konjskih snaga.
Od jurišnog helikoptera Mi-28, unapređeni Mi-35M je takođe dobio sistem nosača. Na njega je preneta titanijumska glavčina glavnog rotora sa elastomernim šarkama lopatica. Koriste se kompozitna elise sa nekoliko uzdužnih krakova i tasečenim vrhom.
Pozajmljen je i repni rotor u obliku slova H. Odlikuje se povećanom efikasnošću i poboljšava manevarsku sposobnost helikoptera.
Oprema helikoptera
Helikopter Mi-35M zadržava dvosedu tandem kabinj za pilota i operatera naoružanja. Kao i ranije, oba kokpita imaju čitav niz kontrola.
Prilikom najnovije modernizacije, neki uređaji i indikatori su uklonjeni sa instrument table u oba kokpita. Zamenjeni su multifunkcionalnim ekranima sa tečnim kristalima velikog formata. Sada pilot može da koristi ove ekrane za prikaz informacija o letu i mape, a operater može da koristi optičko-elektronska i druga sredstva.
Važno unapređenje za Mi-35M bio je novi sistem za nadzor i nišanje OPS-24N. Omogućava nadgledanje, traženje ciljeva i upotrebu oružja. Glavni element sistema je žiro-stabilizovana optičko-elektronska stanica GOES-24, koja ima dnevni i noćni kanal, kao i laserski daljinomer. Za korišćenje ove stanice, operater ima odgovarajuće kontrole.
Takođe, tokom modernizacije Mi-35M, ugrađen je vazdušni odbrambeni sistem L-370 „Vitebsk“. Uključuje set senzora, kontrolnih uređaja i uređaja za ometanje. Vitebsk automatski prati lansiranja protivvazdušnih raketa i koristi aktivno infracrveno ometanje ili mamce za zaštitu helikoptera.
Kompleks oružja
Helikopter ima ugrađenu instalaciju sa automatskim topom 23 mm GŠ-23 na pokretnoj platformi. Iskustvo u ispitivanju i upotrebi pokazalo je da je ovo oružje efikasnije od mitraljeza JakB-12,7 ili topa GŠ-30, koji su korišćeni na prethodnim modelima helikoptera Mi-24.
Opseg dodatnog naoružanja ostao je praktično nepromenjen u poređenju sa prethodnim modifikacijama Mi-24. Helikopter Mi-35M može da nosi jedinice nevođenih raketa, univerzalne topovske kontejnere, vođene rakete i drugo naoružanje. U raznim kombinacijama okačen je na četiri nosača ispod krila.
Sačuvan je kompleks vođenog naoružanja. Mi-35M može da nosi do osam vođenih projektila Šturm-V ili Ataka-V. Ovo oružje je dizajnirano za uništavanje oklopnih vozila i drugih zaštićenih ciljeva na udaljenosti do 5-6 km. U oba slučaja se koristi radio komandno navođenje.
Rezultati modernizacije
Modernizacija borbenog helikoptera Mi-24V, poznatog i kao Mi-35M, izvršena je na najjednostavniji i najočigledniji način. Konstruktori helikoptera su zadržali osnovne dizajne osnovnog modela, unoseći samo manje izmene. Istovremeno su zamenili ključne komponente i sisteme.
Savremeni Mi-35M se razlikuje od svojih prethodnika po nekoliko karakteristika. Opremljen je snažnijim motorima i poboljšanim sistemom podrške, što poboljšava karakteristike leta i manevrisanja. Kompleks avionike je takođe radikalno redizajniran, dobijajući manju, ali efikasniju opremu. Upravljanje helikopterom i njegovim oružjem postalo je mnogo lakše. Pored toga, operater sada može efikasnije i sa većom pogodnošću da koristi sva standardna oružja.
Rezultat projekta Mi-35M bio je potpuno moderan borbeni helikopter sa širokim mogućnostima i visokim performansama. U nekim aspektima je inferioran u odnosu na noviji Mi-28N ili Ka-52, ali korišćenje dobro razvijene i vremenski proverene platforme ima svoje prednosti.
Služba se nastavlja
Prvi borbeni helikopter, Mi-24, pre pola veka usvojila je avijacija aovjetske armije. Tokom tog vremena razvijene su mnoge modifikacije helikoptera, od kojih su neke i dalje u upotrebi.
Helikopteri najnovije serijske modifikacije, Mi-35M, pojavili su se u vojsci pre nešto više od deset godina i nastavljaju da služe. Od 2022. godine učestvuju u realnim borbenim dejstvima i u praksi demonstriraju svoj potencijal, kao i potvrđuju ispravnost odluka obuhvaćenih projektom modernizacije.
Krajem 2019. godine Vojska Srbije je dobila prva četiri svoja helikoptera Mi-35M.
Sta nas briga, mi imamo 11 Kiparskih sa kohima ne znamo sta cemo.