ŠTA JE SEVERNA KOREJA OD NOVOG ORUŽJA PRIKAZALA SERGEJU ŠOJGUU: Tenk M2020, nuklearni torpedo, balističku raketu i nove kopije američkih bespilotnih letelica! VIDEO

Severnokrejski predsednik Kim Džong Un i ruski ministar odbrane Sergej Šojgu koji se nalazi u poseti Severnoj Koreji gde se održava manifestacija povodom 70 godina od okončanja Korejskog rata prisustvovali su spektalukarnoj vojnoj paradi u Pjongjangu gde su galven zvezde bile balističke rakete, novo autonomno podvodno plovilo i bespilotne letelice po uzoru na američku stratešku RQ-4 GLOBALHAWK i borbeni dron MQ-9 REPAIR.

Tenk M2020

Prva glavna zvezda vojne parade je bio tenk M-2020, koji je zapravo jedan od niza severnokorejskih kopija ruskog tenka T-62 koji se licencno izrađuje u Severnoj Koreji pod oznakom Čonma Ho ( Pegaz) i Pokupong HO (Krilati konj). Inače ovaj tenk mnogi nazivaju severnokrejskom aramatom iako sa njom nema baš mnogo veze, po svaremenom izgledu liči na armatu po odadtnom oklopu i sistemu aktivne zaštite za koji se veruje da je severnokorejska verzija popularnog Afganita. Otuda i koincidencija sa armatom.

Za razliku od zapadnih tenkova M2020 je znatno manjih dimenzija i težine. Veruje se da glavni top kopija ruskog 2A46 kalibra 125 mm koji se ugrađuje na tenkove T-72, T-80 i T-90. Koaksijalni mitraljez se nalazi levo od glavnog topa, a automatski bacač granata AGS-30 se nalazi na levoj strani krova kupole.

Prednji deo oklopa kupole je pod uglom slično kao kod M1 Abramsa. Trup tenka ima oklopne ploče na bokovima, sa rešetkama na zadnjim stranama koje štite motor baš kao i T-14. Tenk je opremljen kompozitnim oklopom za koji se veruje da je jednak onima koji su opremljeni glavnim borbenim tenkovima treće generacije i verovatno je modularnog dizajna. Jasno je da bi Severna Koreja želela da posmatrači misle da njihov novi tenk sadrži najnoviji kompozitni oklop, iako je to teško potvrditi.

Veruje se da tenk „M2020“ pokreće motor od 1.200 konjskih snaga. Procenjena masa tenka je 55 tona, odnosno iznad 50 tona. Na krovu kupole nalaze se panoramski nišani i meteo senzor na desnoj strani, a dimni bacači granata na zadnjem delu kupole zaštićeni rešetkastim oklopom.

Premijerno je prikazan na paradi 2020. godine. Tri godine kasnije dobio je još jedan deo eksplozivno reaktivni oklop koji je postavljena na predljoj strani kupole.

Podvodni nuklearni torpedo “Haeil-1/2

Ono što je zanimljivo jeste što je Severna Koreja prikazala pred Šojguom i svoj prvi nukelarni torpedo po uzoru na ruski Posjednon 6. Severnokrejska verzija ke koliko se moglo saznati vodi pod oznakom “Haeil-1/2 koji je testiran sredinom marta 2023. godine. Tad je navedeno da je testiran podvodni dron koji je sposoban da nosi nuklearnu bojevu glavu koja bi mogla da izazove radioaktivni cumnami.Ova vest u Aziji odjeknula je kao bomba kada su se pojavile forografije podvodne eksplozije negde na otvorenom moru. Zapadni analitičari smatrali su da za ovu tvrdnju nema dokaza i da je u pitanju propaganda.

Vest o testiranju podvodnog drona koji izaziva nukelarni cunami objavila je državna novinska agencija Severne Koreje KCNA da je dron nazvan “Podvodna bespilotna letelica” izvela nukelarni napad.

Severnokorejski mediji slavodobitno su saopštili da je Kimd Džong Un, predsednik Severne Koreje lično predvodio test smiulacije napada podvodnog nuklearnog oružja.

Naravno, ne pravi, ali njegovu simulaciju i da je testiranje obavljeno od 21-23 marta u vodama na istoku zemlje, odnosno 59 sati pre simulacije detonacije bojeve glave.

“Misija podvodnog nukelarnog strateškog oružja je tajna infilitracija među udarne pomorske snage napadača, napad na njegove luke izazivanjem nukelarne eksplozije i nukelarnog cunamija, koji bi razorio infrastrukturu i potopio brodove, navela je državna novinska agencija KCNA.

Takođe severnokorejski mediji navodi da Severna Koreja ovo oružje razvija i testira od 2012. godine i da je u poslednje dve godine obavljeno više od 50 različitih testova.

Uprkos tvrdnjama analitičara da je u pitanju i dalje propaganda, ako se ispostavi tačno ova zemlja će biti druga po redu koja je navodno razvila nuekalrni podbvodni dron. Prva je to bila Rusija i to 2018. godine, kada je slavodobitno izjavila da imaju podvodno oružje sudnjeg dana Status -6 “Posejdon.

Dronovi

Na paradi su prikazana četiri drona.

Zvezde 27. vojne parade svako su beile bespilotne letelice posebno kopije američke MQ-9 REPAIR koje su mnogo veće nego amerilke verzije i koje nose iranske kopije protivoklopnih raketa Helfajer.

Bespilotna letelica je slična američkom MQ-9 REPAIR. Za sada ostaje nepoznanto po dimenzijama da li se severnokorejski MQ-9 razlikuje pod američkog, ali enigma ostaje i kvalitet. Jedan od prikazanih modela ima raspon krila kako navode severnokorejski državni mediji 20 metara opremljen sa dva projektila ispod krila.

Interkontinetalne balsitičke rakete Hvasong 17 i 18

Poseban adut koji je prikazan ruskom ministru odbrane Sergeju Šojgu bile su interkontinetalne balističke rakete Hvasong 17 i 18. Posebno ova poslednja verzija koja je nedavno testirana.

Hwasong 18 je trostepena interkontinetalna balistička raketa na čvrsto gorivo. O tome kolike su dimenzije za sad nema saglasnosti i konkretnih podataka. Nagađanja kažu da je Hwasong 18 dugačak 26,95 m, njegov prvi stepen ima prečnik od 2,21 m, a drugi i treći stepen imaju prečnik 1,9 m. Dužina i maksimalni prečnik su veći nego što je ranije procenjeno na osnovu analize lansirnog kanistera za vreme vojne parade. Masa rakete je procenjena na 55-60 tona. Maksimalni domet rakete procenjen je na 15.000 km. Zapadni vojni analitičari navode da je prvi stepne rakete Hwasong 18 u skladu sa raketnim motorima na čvrsto gorivo.

Hvasong 17 je bila preteča buduće severnokorejske interkontinetalne balističke rakete. Nastala je kao produžena verzija istoimene rakete samo oznake 15. Hvasong 17 će inače moći da nosi više nezavisno umerenih bojevih glava, koliko to za sada nije poznato. Ono što se zna u celoj priči jeste da je u pitanju raketa na tečno gorivo.

Severnokorejski iskander

Severna Koreja ima veliko iskustvo u proizvodnji raketa kratkog i srednjeg dometa u čemu je ostvarila pravu revoluciju. Cilj je bio dobiti po svaku cenu motor na čvrsto gorivo i preciznost samog projektila u okviru koncepta protivraktne odbane i napad na protivnika u svim fazama.

KN-23 je veoma sličan ruskom SS-26E (Iskander),, posebno po svom dizajnu, proporcijama, aerodinamičkim karakteristikama i lansirnim vozilima (TEL). Međutim, KN-23 ima veći domet, što ukazuje na veću masu pogonskog goriva i veći prečnik nego što se obično pretpostavlja. Od 2021. godine prikazana je i testirana teža verzija KN-23.

KN-24 je jednostepena balistička raketa na čvrsto gorivo sa nerazdvojnom bojevom glavom, lansirana iz mobilnog lansera. Generalno se smatra da je severnokorejska kopija američke teške vođene rakete MGM-140 (ATACMS), iako je mnogo veća i zamišljena sa nacionalnim tehnologijama. KN-24 je verovatno oružje dizajnirano za upotrebu na svim terenima, prateći logiku teških vođenih raketa koje se daju artiljerijskim jedinicama velikog dometa, verovatno sa ciljem podrške kopnenim jedinicama.

Za razliku od KN-23 i KN-24, KN-25 nije kvazibalistička raketa već balistički projektil. Iako njen domet, posmatran na maksimalno 380 km, može dovesti do toga da se klasifikuje kao balistička raketa, njen dizajn je takav da se radi o vođeno artiljerijskoj raketi, sa ravnom putanjom, što u velikoj meri povećava njenu sposobnost da savlada odbranu od raketa. KN-25 je privukao manje pažnje od KN-23 i KN-24, ali može predstavljati pravi proboj, jer se masovno proizvodi i stvara brojne ranjivosti na bojnom polju. Razvoj KN-25 je verovatno važan događaj, jer pokazuje da je Severna Koreja sada sposobna da proizvodi sisteme naoružanja veoma visokih performansi.

Dimenzije:

KN-23

Dužina 7,4m , prečnik 0,92 m,

Masa prilikom lansiranja 3.800 kg

Bojeva glava 400 kg

Maksimalni domet 450 km

KN-24

Dužina 5,7m , prečnik 0,97 m,

Masa prilikom lansiranja 2.900 kg

Bojeva glava 400 kg

Maksimalni domet: 300- 400 km

KN-25

Dužina 8,1m , prečnik 0,60 m,

Masa prilikom lansiranja 3.500 kg

Bojeva glava 300 kg

Maksimalni domet 380 km

Super VBR 600

Za ovaj raketni sistem saznalo se 2019. godine kada su izvršena prva testiranja rakete kalibra 600 mm. SAD ovaj raketni sistem označavaju u kao KN-25. Javnost se sa ovim raketnim sistemom upoznala 31. decembra 2022. godine, ispred zgrade Centralnog komiteta Radničke partije Koreje (VPK) u Pjongjangu održana je ceremonija povodom prijavljene isporuke trideset VBR-ova kalibra 600 mm. Nakon ceremonije, DNRK je objavila informacije koje su po prvi put uključivale prečnik njenih MLRS super velikog kalibra. U pitanju su balističke rakete koje se postavljaju na gusenična vozila u dve verzije sa šest cevi i devet lansera

S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *