Војска Србије самоходну хаубицу 2С1 Гвоздику наследила је из арсенала бивше ЈНА. Ово оружје кориштено је било у свим ратовима за југословенско наслеђње, а и у другој половини 21 века остаће у оперативној употреби механизованих једница Војске Србије као средство подршке.
Због тога била је нужна модификација овог артиљеријског оружја које је после обављеног посла добило ознаку Гвоздика 2С1 М21 усавршена.
Модернизацију овог борбено система извршио је Војнотехнички институт, који је реализовао развој, а приватна компанија “Србоауто” из Остружнице изабрана је од стране Министарства одбране Србије као интегратор и реализаотор процеса модернизације
Прича о модернизованој Гвоздици покренута је била на Сајму наоружања Партнер 2023, а поново је приказана у уторак на техничком збору у Дому гарде у касарни Топчидер.
Председнику државе представљено је укратко да је хаубица 2С1 Гвоздика модернизована, да је скраћено време реаговања са 30 на 20 секунди после поседања ватреног положаја. Такође је саопштено и да су пројектили ТФ М-10 калибра 122 мм и ТФ-10ГГ калибра 122 мм које производи Слобода Чачак добиле су нови упаљач.
Како је наведено самоходна хаубица 2С1 М-21 Гвоздика , модернизована верзија настала је усавршавањем старе самоходне хаубице истог назива само је додата ознака М-21.
Самоходна хаубица намењена је за уништавање и неутралисање заклоњене и незаклоњене живе силе и непријатеља, уништавање и неутралисање артиљеријских и минобацачких батерија, рушење отпорних тачака, жичаних и других пољских препрека.
Гађање из хаубице може да се врши из места, заклоњеног ватреног положаја посредним и непосредним гађањем.
План модернизације обухватио интеграцију нових подсистема – оптоелектронских, рачунарских и телекомуникационих уређаја и компоненти.
Како је наведено са употребом муниције повећаног домета постигнути су следећи ефекти: за 10 пута скраћено време за орјентацију и усмеравање оружја на циљ: за три пута повећан ефекат гађања циља у верзији MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact); смањено време задржавања оружја на ватреном положају; повећан максимални домет оружја за 40 посто употребом муниције повећаног домета, повећана вероватноћа преживљавања и флексибилност система ватрене подршке у целини; могућност аутономног деловања једног оружаног система, јер свака хаубица има способност да самостално може израчунати елементе гађања и извршити орјентацију и усмеравање оружја после добијања података о циљу и последња ставка унапређен ради амбијент послуге.
2С1 М-21 Гвоздика добила је и помоћно наоружање намењено за самоодбрану током марша или застанка. Хаубица 2С1 М-21 добила је модификовани пушкомитраљез ПКТ М-86 калибра 7,62 мм, који је уграђен на обртни прстен куполице командира борбеног одељења.Модернизацијски сет хаубице 2С1 М21 Гвоздика чине
- Систем за управљање ватром: балистички модул, ИНС, ТкИ. СУВ на Гвоздици 2С1 М-21 чини: балистички модул, софтвер оружја, тактички терминал. Систем за позиционирање и орјентацију -инерцијално навигациони систем ИНС и ТкИ систем који служи за пренос података преко радио уређаја уз кориснички интерфејс поризвођача за надзор и управљање инерцијално навигационим системом чији сигнал се преноси преко апликације клијентског софтвера ватреног оруђа. Поседује монитор командира од 10 инча и понитор нишанџије од 8 инча;
- Систем за визуелизацију возача чини предња нехлађена камера ТМВ за вожњу у условима смањене видљивости, предња и задња ТВ камера за дневну вожњу, монитор за приказ слике и управљачка кутија. Циљ овог система је обезбеђење функције домета преознавања система не мање од 100 метара, могућност избора приказа слике предње или задње ТМВ или ТВ камере, могућност затварања поклопца задње камере;
- Систем осматрања за командира састоји се од термовизијске камере са нехлађеним детектором која се налази на куполици командира, унутар оружја управљачка кутија за промену параметара камере, микродисплеј у оклуару за приказивање слике. Систем осматрања командира служи за термовизијско осматрање командира у дневним и ноћним условима са могућношћу промене параметара камере преко управљачке кутије као и пренос слике преко микродисплеја који се налази у окулару и омогућава приказ слике;
- Муниција повећаног домета са новом генерацијом близинских и темпираних упаљача. Наиме, са тиме је повећан домет старог порјектила ТФ-462 са 12-15 км на максималних од 16.000 м до чак 22 км у верзијама ТФ М-10 и ТФ М10ТТ. Код ТФ М-10 максимални домет је 18 км, са 15 колико је било пре модификације, а са ТФ М10ТТ домет је повећан на 22 км са 18.
- Систем за самоодбрану чини митраљез ПКТ М86 калибра 7,62 мм који има оптички нишан, кутију за реденик, сандук за паковње реденика. Митраљез је спакован тако да омогућава несметано деловање по правцу и висини, а улазак и излазак командира кроз отвор куполе је несметан;
- Систем за заштиту од пожара обезбеђује аутоматско гашење пожара у моторном трансмисионом одељењу и у борбеном. Систем осим аутоматског има и полуаутоматско-ручно електрично отварање заштите од обичног пожара пристиском тастера на командој јединици.