Američka armija započela je da na Filipine doprema prve elemente raketnog sistema Tajfun koji će biti instaliran na krajnjem severu ove države zbog učestalih pretnji Kine i delovanja kineske avijacije i mornarice i sukoba sa manilom oko nerešene granice na moru.
Prvi transportni avioni C-17 Globemaster već su uočeni na jednom od vojnih aerodroma. U pitanju je raketna baterija “Čarli” kao deo 1. operativne grupe koja će se rasporediti na severnom delu ostrva Luzon. Inače ova jedninica raspoređena je u bazi Luis Mek Kord u Saveznoj državi Vašington.
Raketni sistem Tajfun je univerzalni borbeni modul koji može iz svojih lansera da ispaljuje PRO rakete Standard SM-6 i krstareće rakete Tomahawk G (Ground) koje služe za gađanje kopnenih ciljeva, a mogu osim konvencionalne da imaju i nukelarnu bojevu glavu.
Rakete Standard SM-6 služiće kao kopneni presretači balističkih raketa, a na vežbama koje će se održati na Filipinima služiće za presretanje kvazibalističkih projektila.
Već postoje planovi da ovaj raketni sitem bue trajno postavljen na Filipinima sa čime bi ovi napadni i raketni presretač bio trajno instaliran u kineskom dvorištu kako bi se Peking pokušao da odvrati od ekspanzije u Južnokineskom moru.
Inače SAD su najavile da će nekoliko ovih raketnih sistema biti raspoređeno po svetu, ali ne i lokacije. Filipini su za sada prva država za koju je obelodanjeno raspoređivanj ovog sistema.
Proizvođač ovog sistema je kompanija Lockheed Martin

Raketna baterija sistema Tajfun sastoji se od:
- Četiri lansera raketa koji se nalaze na prikolici koju vuče teško vozilo M9834 A4. Na svakom vertikalnom lanseru koji su postavljeni pod uglom od 90 stepeni nalaze se po četiri kontejnera. Ukupno 16 lansirnih kontejnera sa po četiri na svakom vozilu. Laneri se naalze u prikolici koja ima čvrsti krov, ne ceradu, koji se prilikom prelaska u borbeni rad sistema otvara i lanser podiže vertikalno . Lanser raketa nosi oznaku Mk 70 Expeditionary Launcher i identičan je brodskim lanserima na raketnim krstaricama i razaračima mornarice SAD. Ovaj lanser izveden je iz mornaričke verzije sistema za vertikalno lansiranje Mk 41 koji se koristi na raznim ratnim brodovima zapande proizvodnje..
- Operativni centar baterije, takođe smešten u prikolici koju vuče teško vozilo M9834 A4. To je ujedno i centar za komandovanje i upravljanje ovim raknjetnim sistemom
- ostala pomoćna vozila od mobilne radionice, ovzila za prevoz, dodtur i popunu lansera sa kontejnerima sa raketama. Većina vozila logistike čine HMMWV ( High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle).
Glavno naoružanje ovog raketnog sistema je PVO raketa Standard SM-6 kakava se koristi na raketnim razaračima. Standard SM-6 je zapravo PVO raketa za odbranu brodova za presretanje različitih pretnji balističkih raketa, hiperzvučnih projektila u završnim fazama leta. Na ovaj sistem može da se instalira i kontejner sa krstarećim raketama Tomahawk G (Ground) za napad na kopnene ciljeve.
Vojska SAD ovaj raketni sistem opisuje kao strateško oružje za napad na ciljeve visoke vrednosti za presretanje, balistički i krstarećih raketa i za napad na ciljeve visoke vrednosti u obalskom pojasu pre svega komandni centri, skladišta..Znači udar na mete koje se nalaze od raketne baterije udaljene oko 2.000 km.
Veruje se da ovaj sistem sa krstarećim raketama Tomahawk G ako bude raspoređen na severnom delu ostrva Luzon ima dovljan domet da pogodi kineske vazdušne i pomorske instalacije na ostrvu Hainjan, ali i na izbočenim bazama širom Južnokineskog mora.
Ovaj tip raketnog sistema inače je bio zabranjen po Sporazumu o oganičavanju raketa srednjeg dometa INF iz 1987. koji je zabranjivao postavljanje ovakvog sistema sa raketama dometa do 2.000 km i više koje mogu da nose nuklearnu bojevu glavu. Pošto je Rusija izašla iz ovog sporazuma i pošto su Iskanderi dobili novu krstareću raketu dometa 2.500 km poznatu i kao Iskander K, sve ovo ukazuje da su prepreke za postavljanje ovog sistema u Evropi otklonjene.
Inače još dok je psorazum INF o raketama srednjeg dometa bio na snazi američka mornarica je sa raketnim presretačima Standard SM-6 sa lanserima na prikolici poslala bila u Evropu 2022 godine.
Korupus mornaričke pešadije SAD koristi verziju sa krstarećom raketom, ali ne lanser koji je postavnjen na teškom teretnom vozilu nego na terencu konfiguracije 4h4 Joint Light Tactical Vehicle (JLTV). Ovaj tip vozila koristi se i kao obalski lanser Naval Strike Missile (NSM).U ovoj celoj priči oko ovog sistema jeste da je 2021. godine bila aktivira 56. artiljerijska komanda u Nemačkoj koja je zadužena za raspoređivanje ovgo raketnog sistema. Inače pod komandom ove jednice nekada su bile balističke rakete Peršing 2 pre povlačenja ovih raketa iz Evrope kad je stupio sporazum INF.
SAD ne mogu parirati Kini u njenom dvorištu, tj u Južnom Kineskom moru. Globalno su SAD još uvek vojno jače od Kine, ali u JKM Kina ne. SAD ostaje sila samo za male i srednje države tipa Srbija, Sirija, Ljbija… Iran je već preveliki zalogaj za njih.
A Rusija nije mogla na Kubi….?
Samo je pitanje vremena kad će amerika da bankrotira to zvuči pomali smjesno ali je istinito, vrlo su blizu pa sad stalno neke ratove proizvode to je jedina zemlja koja ima m.da da napadne male zemlje a pred velikim povija rep
Da to Kinezi urade na Kubi izbio bi rat
Gde će biti sve postavljeni, pa to i glup može da shvati ako samo malo napregne mozak: u budućoj bazi koju grade na severu crnomorske obale u Rumuniji, u Poljskoj ili nekoj skandinavskoj zemlji, na Aljaski, ili pre u Južnoj Koreji, možda u nekoj arapskoj zemlji./ A za @Srb: Iran nije prevelik zalogaj za njih ali jeste veliki – pročitaj drugi tekst na ovom sajtu (ukoliko nisi) u kojem A. Mlakar analizira ovaj napad Irana i objašnjava kakve sve radare Amerikanci imaju rasporedđene oko Irana, kako su povezani sa Izraelskim sistemom, i koje posmatračke satelite imaju – i biće sve jasno!
Sve ina svoj kraj pa i ova pacovska rasa ljudi . Ni oni nisu otporni ba vusoke temperature !
Vrlo perfidna optuzba da je Rusija indirektno kriva za razmestanje raketa na Filipinima a onda i u Evropi. Medjutim Rusija nije ta koja je prva izasla iz sporazuma iz 1987 vec su to prvo ucinile Sad. Dzukelo jedna natofilska!