РАКЕТНИ СИСТЕМ ТАЈФУН СТИГАО НА ФИЛИПИНЕ: ДИРЕКТНА АМЕРИЧКА ПРЕТЊА КИНЕСКОЈ МОРНАРИЦИ

Америчка армија започела је да на Филипине допрема прве елементе ракетног система Тајфун који ће бити инсталиран на крајњем северу ове државе због учесталих претњи Кине и деловања кинеске авијације и морнарице и сукоба са манилом око нерешене границе на мору.

Први транспортни авиони C-17 Globemaster већ су уочени на једном од војних аеродрома. У питању је ракетна батерија “Чарли” као део 1. оперативне групе која ће се распоредити на северном делу острва Лузон. Иначе ова једниница распоређена је у бази Луис Мек Корд у Савезној држави Вашингтон.

Ракетни систем Тајфун је универзални борбени модул који може из својих лансера да испаљује ПРО ракете Standard SM-6 и крстареће ракете Tomahawk G (Ground) које служе за гађање копнених циљева, а могу осим конвенционалне да имају и нукеларну бојеву главу.

Ракете Standard SM-6 служиће као копнени пресретачи балистичких ракета, а на вежбама које ће се одржати на Филипинима служиће за пресретање квазибалистичких пројектила.

Већ постоје планови да овај ракетни ситем буе трајно постављен на Филипинима са чиме би ови нападни и ракетни пресретач био трајно инсталиран у кинеском дворишту како би се Пекинг покушао да одврати од експанзије у Јужнокинеском мору.

Иначе САД су најавиле да ће неколико ових ракетних система бити распоређено по свету, али не и локације. Филипини су за сада прва држава за коју је обелодањено распоређивањ овог система.

Произвођач овог система је компанија Lockheed Martin

Foto: US Army

Ракетна батерија система Тајфун састоји се од:

  • Четири лансера ракета који се налазе на приколици коју вуче тешко возило М9834 А4. На сваком вертикалном лансеру који су постављени под углом од 90 степени налазе се по четири контејнера. Укупно 16 лансирних контејнера са по четири на сваком возилу. Ланери се наалзе у приколици која има чврсти кров, не цераду, који се приликом преласка у борбени рад система отвара и лансер подиже вертикално . Лансер ракета носи ознаку Mk 70 Expeditionary Launcher и идентичан је бродским лансерима на ракетним крстарицама и разарачима морнарице САД. Овај лансер изведен је из морнаричке верзије система за вертикално лансирање Мк 41 који се користи на разним ратним бродовима запанде производње..
  • Оперативни центар батерије, такође смештен у приколици коју вуче тешко возило М9834 А4. То је уједно и центар за командовање и управљање овим ракњетним системом
  • остала помоћна возила од мобилне радионице, овзила за превоз, додтур и попуну лансера са контејнерима са ракетама. Већина возила логистике чине HMMWV ( High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle).

Главно наоружање овог ракетног система је ПВО ракета Standard SM-6 какава се користи на ракетним разарачима. Standard SM-6 је заправо ПВО ракета за одбрану бродова за пресретање различитих претњи балистичких ракета, хиперзвучних пројектила у завршним фазама лета. На овај систем може да се инсталира и контејнер са крстарећим ракетама Tomahawk G (Ground) за напад на копнене циљеве.

Војска САД овај ракетни систем описује као стратешко оружје за напад на циљеве високе вредности за пресретање, балистички и крстарећих ракета и за напад на циљеве високе вредности у обалском појасу пре свега командни центри, складишта..Значи удар на мете које се налазе од ракетне батерије удаљене око 2.000 км.

Верује се да овај систем са крстарећим ракетама Tomahawk G ако буде распоређен на северном делу острва Лузон има довљан домет да погоди кинеске ваздушне и поморске инсталације на острву Хаинјан, али и на избоченим базама широм Јужнокинеског мора.

Овај тип ракетног система иначе је био забрањен по Споразуму о оганичавању ракета средњег домета ИНФ из 1987. који је забрањивао постављање оваквог система са ракетама домета до 2.000 км и више које могу да носе нуклеарну бојеву главу. Пошто је Русија изашла из овог споразума и пошто су Искандери добили нову крстарећу ракету домета 2.500 км познату и као Искандер К, све ово указује да су препреке за постављање овог система у Европи отклоњене.

Иначе још док је псоразум ИНФ о ракетама средњег домета био на снази америчка морнарица је са ракетним пресретачима Standard SM-6 са лансерима на приколици послала била у Европу 2022 године.

Корупус морнаричке пешадије САД користи верзију са крстарећом ракетом, али не лансер који је поставњен на тешком теретном возилу него на теренцу конфигурације 4х4 Joint Light Tactical Vehicle (JLTV). Овај тип возила користи се и као обалски лансер Naval Strike Missile (NSM).

У овој целој причи око овог система јесте да је 2021. године била активира 56. артиљеријска команда у Немачкој која је задужена за распоређивање овго ракетног система. Иначе под командом ове једнице некада су биле балистичке ракете Першинг 2 пре повлачења ових ракета из Европе кад је ступио споразум ИНФ.

7 коментара на “РАКЕТНИ СИСТЕМ ТАЈФУН СТИГАО НА ФИЛИПИНЕ: ДИРЕКТНА АМЕРИЧКА ПРЕТЊА КИНЕСКОЈ МОРНАРИЦИ

  1. SAD ne mogu parirati Kini u njenom dvorištu, tj u Južnom Kineskom moru. Globalno su SAD još uvek vojno jače od Kine, ali u JKM Kina ne. SAD ostaje sila samo za male i srednje države tipa Srbija, Sirija, Ljbija… Iran je već preveliki zalogaj za njih.

  2. Samo je pitanje vremena kad će amerika da bankrotira to zvuči pomali smjesno ali je istinito, vrlo su blizu pa sad stalno neke ratove proizvode to je jedina zemlja koja ima m.da da napadne male zemlje a pred velikim povija rep

  3. Где ће бити све постављени, па то и глуп може да схвати ако само мало напрегне мозак: у будућој бази коју граде на северу црноморске обале у Румунији, у Пољској или некој скандинавској земљи, на Аљаски, или пре у Јужној Кореји, можда у некој арапској земљи./ А за @Srb: Иран није превелик залогај за њих али јесте велики – прочитај други текст на овом сајту (уколико ниси) у којем А. Млакар анализира овај напад Ирана и објашњава какве све радаре Американци имају распоредђене око Ирана, како су повезани са Израелским системом, и које посматрачке сателите имају – и биће све јасно!

  4. Vrlo perfidna optuzba da je Rusija indirektno kriva za razmestanje raketa na Filipinima a onda i u Evropi. Medjutim Rusija nije ta koja je prva izasla iz sporazuma iz 1987 vec su to prvo ucinile Sad. Dzukelo jedna natofilska!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *