На војном полигону Пасуљанске ливаде одржано је показно гађање у оквиру завршетка обуке припадника Војске Србије са новоуведеним и модернизованим наоружањем и војном опремом. Циљ вежебе је успостављање координације између беспилотне летелице и борбених система, скраћење времена реакције.
У приказу је учествовало 743 припадника Војске Србије и 56 комада борбене технике који су новоуведени и модернизовани. Приказ вежбе водио је бригадни генерал Слађан Стаменковић заменик команданта Копнене војске.
Тежиште вежбе било је гађање из покрета и места борбеним системима из развоја у дневним и ноћним условима, као и употреба дронова и беспосадних платформи, као и прикупљање и обрада погодака. На овој вежби тежиште је било дато на ватреном и техничком оспособљавању војника, а не на тактичком.
После постројавања и давања рапорта дат је сигнал “ватра” за почетак војне вежбе.
Извиђање је започела тактичка беспилотна летелица типа “Врабац” коју је је пројектовао Војнотехнички институт на тактичком ниво и ЦХ-95 новоуведена кинеска беспилотна летелица која је приказана недавно на Батајници на приказу “Гранит 2023” која је на вежби осматрала дубину територије.
Оно по чему је приказ техничке оспособљености важан јесте што је 25. јула 2023. по први пут употребљена кинеска беспилотна летелица ЦХ-95 чији је циљ био унапређење оспособњености и примена убојних средстава. Са овом беспилотном летелицом моћи ће да се лети на већим висинама да се види и даље и боље, а омогућено је и дејство у координацији са тенковима. Беспилотна летелица ЦХ-95 има дужину 7,7 м, распон крила је 12 метара. ЦХ-95 носи четири вођене ракете. Аутономија лета је 25 часова. Ова беспилотна летелица извршава задатке извршава на висинама преко 8.000 метара. На овој вежби ЦХ-95 извршио је дејство вођеном ракетом ФТ-8В по мети тенку. Након уочавања циља, уследило је дејство и погодак у мету-фиктивни тенк.
По први пут после “Гранита 2023” дејство на полигону Пасуљанске ливаде извршила су и два модернизована Ј-22 Орао 2.0. Орлови су извршили дејство како је наведено ракетом “муња” М74 калибра 128 мм и нова ракета М-15 по зутврђеним и тачкастим циљевима. Навођење авиона на циљ врши официр за навођење на основу података које је добила од беспилотне летелице ЦХ-95. Орлови су долетели на полигон из правца Ћуприје. Модернизовани орао је опремљен нови оптоелектронским системом за гађање дању и ноћу, као и новим рачунаром.
После Орлова уследило је дејство пешадинаца који су обучени по “Моделу 5000” који су опремљени били извиђачким сиситемима. Пажња на вежби је била на минобацачком и снајперском ватром. На Пасуљанским ливадама увежбавано је кориштење софтверских апликација за гађање снајперских парова и минобацача калибра 120мм.
Снајеперски парови били су наоружани са два типа снајперских пушака и то далекометна снајперска пушка М12М ” и “М07М.338ЛМ. Најпре су дронови ИВД -23 (извиђачки дрон) опремљени ласерским дањиномером вршили осматрање и податке са терерне давали снајперским тимовима. Подаци о циљевима са ИВД-23 слали су такође модернизваним говзидкама и самоходним беспосадним возилима “Мали Милош В1”. О свим параметрима бринула су два БОВ КИВ. Иначе сви подаци из дрона до борбених тимова достављају се дигиталним путем.
На вежби приказана је и извиђачка чета са лаким оклопним теренским возилима Хамви и то два примерка. Један опремљен противоклопним ракетним системом ПОРС великог домета “корнет Е”, а други ПОРС малог домета “Фагот”. Свако возило носило је 2 противоклопне ракете. Једна за бртзу реакцију, а друга ракета налази се поред прве. По први пут иначе извршена је интеграција на лако оклопно возило. ПРОС малог домета гађао је циљеве на даљинама до 2.000 м, а ПОРС великог домета гађао је циљеве на даљинама до 4.600м . Хамвији су после гађања напустили ватрени положај.
Мала беспосдана платформа “Милош В1” улази у састав извиђачких чета, где се у свакој формира вод беспосадних платформи. Мала беспосдана платформа “Милош В1” дејствовала је ручним бацачима ракета М-80 Зоља калибра 64 мм. овом приликом увежбавано је мерење координата циљева који се обрађују у командом возилу извиђачке чете. Осим рбр “Мали Милош В1” дејстововао је и са аутоматским бацачем граната калибра 40 мм на циљ на даљини од 700 м. Иначе “Мали Милош” има систем за управљање ватром ноћу. После тога ово безпосадно возило је наставило дејство митраљезом калибра 7,62 мм на циљ на даљини од 500 м. Снајперски парови су пушком М12М гађали циљеве на даљини од 1.100м и са М707М тренутне циљеве на даљини од 900 м.
Дрон класе ИВД -23 шаље податке на ватреени положај одељења минобацача калибра 120 мм који су остваривали дејства по циљевима на површини 50х50 метата на даљинана циља до 1.800 м. После испаљивања првог поједаниначног грађања минобацачком мином уследило је групно гађање.
На сцену наступио је вод опремљен са 6 возила МРАП М-20 домаће производње који су недавно ушли у наоружање Војске Србија. Два возила су имали посаду са два минобацача калибра 82 мм , два МРАП са АБГ калибра 40 мм док су трећа два МРАП-а имали по два снајперска одњеља једно са далекометном снајперском пушком М12М који су гађали циљеве на даљини од 1.100 м о М07 која је гађала циљеве на даљинама 900м. Са МРАП су гађали два аутоматска бацача граната, који су гађали циљеве на даљини од 1.100 м. Иначе употребљен је поноов ПОРОС Фагот којим су гађани тенкови-мете на даљини од 1.500 м. Два одељења минобацача калибра 82 мм гађали су циљеве на даљини од 1.500 м- После пријемних елемената извршено је гађање. Уследило је затим фиктивна корекција ватре и грзупно гађање минобацача-
Теннковски вод са два тенка М-84АС 1 и АС-2 циљ су гађали са фугасним пројектилима из места и покрета на циљеве на даљинама од 1.700 м. Тенковски вод наставио је гађање са даљински управљивом борбеном станицом ДУБС на крају куполе из митрањеза калибра 12,7 мм на циљ на даљинама од 500 м. После захвата циља ДУБС-ом командир тенковског вода наставио је гађање циљева у покрету из цеви топа са кумулативним пројектилима на покретну мету на даљини од 1.500 м. Модернизација тенка М-84 побољшала је овом главном борбеном тенку Српске Војске осматрачке системе и оклопну заштиту.Два самоходна противавионска система ПАСАРАС са топом калибра 40 мм гађали су земаљске циљеве на даљинама од 1.700 м из топова.
Гађање на полигону имао је и вод самоходних хаубица калибра 122 м мса три оруђа, затим самоходни вишецевни лансер модернизовани Огањ калибра 128 мм из три оруђа у дејству и три модернизована оружја 128М са комбинованим одулом и ракетом АЛАС. координате циља доставила је извиђачка беспилотна летелица и то командом центру у оклопном возилу БОВ КИВ. Уследило је прво појединачно, а онда и колективно гађање. Даљина гађања циља 11 км. Прецизност модернизованих хаубива брзина пројектила повећана три пута, а прецизност за 60 посто. Дејство је остварио и вод СВЛР калибра 128 мм који су гађали циљеве на даљинама од 11 км. Иначе информације о циљу и координате за систем Огањ доставила је беспилотна летелица ЦХ-95. Такође путем ТВ екрана приказано је и модуларно гађање модернизованог огња М18 са пројектилом М 20 домета 50 км и ракетом Алас на модлуарном огњу М 18 приказанано ноћно гађањ на даљини од 7 км. Тестирања се нестављају.
Војна вежба настављена је гађањем оклопних возила Лазар 3 8х8, Бов М20 4х4, БВП М08 и М-20 мРАП. Вод борбених оклопних возила точкаша предводио је Лазар 3М са новом куполом и топом клаибра 30 мм који је гађао циљеве на даљинама од 1.700 м, на тренутне и непокретне циљеве са митрањезима калибра 12, 7 мм и тповоим калибра 30 и 20 мм на даљинама од 800 до 1.500 м. Посаде пешадојских одељења су били наоружани модуларним пушкама калибра 6,7 мм и модернизованим пушкомитрањезима М-84М. У питању су оклопна возила чији развој је завршен и нулта теситрања или је почео је њихово увођење у оперативну потребу. Са овим оклопним возилом значајно је унапшређено преживљавање војника на ратишту.
ФОТОГАЛЕРИЈА: